arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۸۲۲۷
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۶ - ۱۰ مهر ۱۳۹۴

شیطنت رسانه‌‌ای علیه فوتبالیست‌های زن ایرانی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بی‌تدبیری برخی از رسانه‌های داخلی همزمان با قهرمانی فوتسال بانوان ایران در آسیا، جریان سازی خبری غیرواقعی و کینه‌جویانه‌ای را علیه فوتبال و فوتسال بانوان ایران رقم زده که متاسفانه هر روز نیز دامنه گسترده‌تری به خود می‌گیرد.

به گزارش ایسنا، در حالی که بانوان شایسته فوتسال ایران در رقابت‌های قهرمانی آسیا آماده دیدار فینال برابر ژاپن می‌شدند تا افتخاری ماندگار را برای ورزش ایران به ثبت برسانند متاسفانه برخی رسانه‌های داخلی دانسته یا نادانسته با طرح موضوعی کهنه و قدیمی در حوزه‌ی فوتبال بانوان شرایطی را رقم زدند که این موضوع تاکنون بازتاب‌های منفی فراوانی علیه فوتبال و بالاخص قهرمانی تیم ملی فوتسال بانوان ایران در آسیا داشته و کشور‌های عربی نیز بیشترین بهره‌برداری را از این جریان سازی کور خبری و البته بی‌موقع برخی رسانه‌ها داخلی علیه ایران کرده‌اند.
 
شروع و پایان موضوع دوجسنه‌ها در فوتبال بانوان مربوط به حداقل 8 سال پیش است، موضوعی که همان زمان پایان یافته تلقی شد و از آن زمان تاکنون نیز موردی مبنی بر تایید وجود دوجنسه در فوتبال بانوان مطرح نبوده است اما اینکه به یکباره یک پایگاه خبری متعلق به سازمان صداوسیما و به تبع آن رسانه ملی آن هم در زمانی که بانوان افتخارآفرین ایران اسلامی در آستانه‌ی قهرمانی در آسیا بودند چنین موضوع کهنه‌ای را طرح و تکرار می‌کردند، برخی جریان‌سازی‌های ناخواسته علیه تیم ملی فوتسال بانوان را رقم خورد.
 
این موضوع تکراری متاسفانه پس از گذشت نزدیک به یک هفته از قهرمانی تیم ملی فوتسال بانوان در آسیا هم‌چنان با واسطه و به نقل از آن پایگاه خبری داخلی در رسانه‌های مطرح جهان دست به دست می‌چرخد و همه این بار با استناد به "العربیه" که منبع آن داخلی بوده‌، جریان سازی مشکوکی را علیه فوتبال بانوان ایران آغاز کرده‌اند.
 
2 مهر 94 گزارشی با عنوان "دو جنسه های فوتبال لو رفتند/ مردان زن نما یا زنان مرد نما؟" در یکی از پایگاه‌های خبری رسانه‌های داخلی منتشر شد که پس از آن در 4 مهر و در روز قهرمانی تیم ملی فوتسال بانوان ایران در آسیا «العربیه» به نقل از این پایگاه خبری ایرانی موضوع دوجنسه‌های فوتبال بانوان ایران را با جریان‌سازی و تیتر و عکسی مشکوک و کینه‌جویانه‌ای مطرح و بازنشر کرد.
 
متاسفانه این موضوع ساختگی و جریان‌سازی بی‌تدبیرانه به حدی علیه فوتبال بانوان ایران کارساز بوده که برخی رسانه‌های داخلی نیز به عنوان جریان سازی العربیه، این خبر را به نقل از مسوولان فدراسیون فوتبال مجددا پیگیری کرده‌اند درحالی که شروع این خبر با رسانه‌های داخلی بوده نه العربیه.
 
جالب است که اظهارات مجتبی شریفی مسوول وقت کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال نیز به نقل از گزارش اولیه پایگاه خبری داخلی در تمام گزارش‌های خبری بین‌المللی نقل می‌شود و اصرار می‌گردد که با موضوع دوجنسه‌های فوتبال زنان ایران کامل برخورد نشده است.
 
پس از العربیه اکنون روزنامه‌ ایندیپندنت نیز به نقل از العربیه ادعا کرده که 8 نفر از بازیکنان تیم فوتبال و فوتسال زنان ایران عمل تعیین جنسیت را انجام ندادند و هم‌اکنون مرد هستند!
 
ایندیپندنت پا را فراتر از العربیه گذاشته و فدراسیون فو‌تبا‌ل ایران را متهم به کار غیراخلاقی کرده که هم‌چنان 8 مرد در تیم زنان ایران حضور دارند.
 
هرچند اصل موضوع برخورد با پدیده دوجنسه‌ها در فوتبال بانوان امری ضروری است اما این ماجرای خبری جدید از نظر زمان پرداختن به موضوع بی‌موقع‌ترین پیگیری خبری بوده که در این راستا ضروری است رسانه‌های داخلی و خصوصا رسانه ملی زمان سنجی دقیق‌تری در پیگیری‌های خبری خود داشته باشند تا دیگر شاهد چنین بهره‌برداری‌هایی از سوی عرب‌ها علیه ورش ایران نباشیم.
نظرات بینندگان