arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۸۲۳
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۱۲ - ۱۴ فروردين ۱۳۹۰

مهلت مدودف به پوتین برای برکنار کردن دوستانش

دیمیتری مدودف رئیس جمهور روسیه روز شنبه به ولادیمیر پوتین نخست وزیر این کشور تا اول ژوئیه مهلت داد تا فرایند برداشتن وزرای ارشد از جمله ایگور سچین معاون قدرتمند پوتین را از هیئت مدیره شرکتهای دولتی روسیه شروع کند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دیمیتری مدودف رئیس جمهور روسیه روز شنبه به ولادیمیر پوتین نخست وزیر این کشور تا اول ژوئیه مهلت داد تا فرایند برداشتن وزرای ارشد از جمله ایگور سچین معاون قدرتمند پوتین را از هیئت مدیره شرکتهای دولتی روسیه شروع کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از مسکو ، درخواست مدودف برای اینکه سچین و سایر متحدان پوتین از عضویت هیئت مدیره های شرکتهای دولتی روسیه کنار روند باعث شکل گیری این گمانه زنی ها شده است که رئیس جمهور روسیه شاید در آستانه انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 راهنمای معنوی خود ( پوتین ) را به چالش طلبیده است.

مدودف و پوتین از زمانی که مدودف در سال 2008 جانشین پوتین شد به صورت مشترک روسیه را اداره کرده اند و خیلی ها پوتین را قدرتمندتر از مدودف می دانند.

مدودف و پوتین گفته اند آنها باهم دیگر تصمیم خواهند گرفت که کدامیک از انها برای دوره بعدی ریاست جمهوری نامزد شود. تحلیلگران دیدگاههای متناقضی در مورد اینکه شکاف ظاهری بین این دو تا چه حد جدی است ارائه می کنند.

شرکتهای روسی تا اخر ماه ژوئن نشست های سالانه خود را برگزار می کنند. در ضرب الاجل اول ماه ژوئیه این موضوع مشخص نمی شود که ایا مدودف در نشست های ماه مه و ژوئن شرکتهای دولتی روسیه فن سالاران قدرتمند را از سمت هایشان در هیئت مدیره های این شرکت ها کنار خواهد گذاشت یا صرفا مراحل اداری این کار را شروع خواهد کرد.

کنستانتین سیمونوف رئیس صندوق ملی امنیت انرژی در مسکو می گوید " این امر نشان می دهد که مدودف قصد دارد افکار خود را به مرحله عمل بکشاند. مدودف می تواند قبل از پایان دوره ریاست جمهوری اش دردسرهای جدی برای رقبای فن سالار خود ایجاد کند."

سچین رئیس شرکت نفتی " روس نفت " است و نشست سالانه هیئت مدیره این شرکت دهم ژوئن در شهر کراسنودار در جنوب روسیه برگزار خواهد شد.

در فهرست منتشر شده در پایگاه اینترنتی کاخ کرملین از مقاماتی که باید از عضویت خود در هیئت مدیره های شرکت های دولتی روسیه استعفا دهند می توان به الکسی کودرین وزیر دارایی که سمت خود را به عنوان فرد شماره دو هیئت مدیره بانک روسی وی تی بی و عضویت خود را در هیئت مدیره شرکت تولید المانس الروسا از دست خواهند داد اشاره کرد.

زمانی که مدودف این تغییرات را در شامگاه چهارشنبه اعلام کرد تعدادی از تحلیلگران فکر می کردند شرکتهای انحصاری نظیر الروسا از این امر مستثنی خواهند بود.

مدودف همچنین خواستار تهیه فهرست نهایی از شرکتهایی که امسال و سال آینده خصوصی خواهند شد گردیده است.

اکثر تحلیلگران معتقدند که مدودف و پوتین در حال انجام یک بازی ظریف برای ایجاد این تصور هستند که این دو در یک نظام سیاسی بشدت بسته در حال رقابت با یکدیگر هستند.
نظرات بینندگان