arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۸۲۳۶
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۸ - ۱۰ مهر ۱۳۹۴

بسکتبال از المپیک ریو دور شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دو تیم بسکتبال ایران و چین در مرحله نیمه‌نهایی رقابت‌های قهرمانی آسیا به مصاف یکدیگر رفتند که چینی‌ها با پیروزی برابر ایران به فینال رسیدند.

تیم ملی بسکتبال ایران در مرحله نیمه‌نهایی رقابت‌های قهرمانی آسیا به مصاف چین میزبان مسابقات رفت و در نهایت با نتیجه 70 بر 57 برابر چین تن به شکست داد و از رسیدن به فینال بازماند.

در این مسابقه حامد آفاق که مصدوم بود روی نیمکت هم حاضر نشده‌است.

تیم ملی چین نیز در این مسابقه با ترکیب وی ژائو ،یانیوهانگ دینگ، ژو پنگ، یی ژیان لیان و ژو کی وارد زمین شد.

کوارتر اول: 21 بر 12 چین

مسابقه با دفاع خوب ایران برابر حریف چینی آغاز شد و این تیم نتوانست از موقعیت حمله‌اش امتیازی کسب کند. در طرف مقابل نیز حامد حدادی موقعیت در اختیارش را از دست داد تا دو تیم در دو دقیقه نخست بدون امتیاز سپری شود.

هفت هزار تماشاگر چینی سالن مسابقه را پر کرده بودند و میزبان با حمایت آنها نخستین امتیاز را کسب کردند و دو بر صفر از حریف پیش افتادند. ژو کی 19 ساله در زیر سبد چین دفاع خوبی داشت و دو شوت بازیکنان ایران را بلاک کرد تا ایران در گرفتن امتیاز ناکام باشد.

پس از سه دقیقه دو پرتاب آزاد صمد نیکخواه بهرامی بالاخره ایران را به امتیاز رساند؛ چین 4 بر 2 از ایران پیش بود. چینی‌ها در این مسابقه با ضربات زیادی سعی داشتند بازیکنان ایران را متوقف و البته عصبانی کنند که دیرک باوئرمان سعی می‌کرد آرامش تیمش را حفظ کند.

در همین دقایق بازیکنان چینی با ایجاد یک درگیری سعی داشتند جریان مسابقه را به سود خود تغییر دهند که اسلم دانک حامد حدادی پاسخ خوبی به حرکت‌های بازیکنان چین بود.

دو تیم عملکردی بسیار خوب در دفاع داشتند و اجازه امتیازآوری به یکدیگر نمی‌دادند. پنج دقیقه از کوارتر نخست گذشته که چین 7 بر 4 از ایران پیش است.

عملکرد دفاعی دو تیم ادامه دار بود. با دو خطا شدن ژوکی بازیکن 217 سانتی متری کادرفنی چین این بازیکن را از زمین خارج کرد. در طرف مقابل نیز باوئرمان چند تغییر در سیستم حمله ایران ایجاد کرد تا ملی‌پوشان بتوانند از دفاع چین عبور کرده و به امتیاز برسند. چهار دقیقه از مسابقه گذشته بود که دو تیم رو به پرتاب‌های سه امتیازی آوردند که در این برنامه ابتدا چینی‌ها موفق شدند و سپس شوت سه امتیازی سعید داورپناه امتیازهای ایران را به 8 رساند.

چین 12 بر 8 از ایران پیش بود و شوت سه امتیازی صمد نیکخواه بهرامی می‌توانست فاصله را به حداقل برساند اما سبد با توپ کاپیتان تیم ملی ایران همراه نبود و چینی‌ها با استفاده از این فرصت امتیازشان را به عدد 13 رساندند.

چین در ادامه به شانزدهمین امتیازش نیز رسید و دیرک باوئرمان از نخستین وقت استراحتش برای بازیکنان استفاده کرد. با بازگشت ملی‌پوشان به زمین صمد نیکخواه بهرامی با یک نفوذ خوب دهمین امتیاز را برای ایران کسب کرد. باوئرمان در این دقایق به جوانانی چون مشایخی و یخچالی اعتماد کرده بود و آنها نیز در زمین خوب کار می‌کردند.

یک دقیقه به پایان کوارتر نخست باقی مانده بود که کاپیتان تیم ملی ایران دو امتیاز دیگر نیز کسب کرد اما در طرف مقابل ژایی با یک شوت سه امتیازی دوباره فاصله را افزایش داد. برتری در کوارتر نخست تا پایان برای چین بود و در نهایت میزبان با نتیجه 21 بر 12 به برتری رسید.

در این کوارتر می‌توان به دفاع خوب تیم چین اشاره کرد که باعث شد ملی‌پوشان ایران تنها 12 امتیاز کسب کنند.

کوارتر دوم: 18 بر 17 چین

ده دقیقه دوم مسابقه با دو امتیاز برای چین آغاز شد که بلافاصله داورپناه آن را جبران کرد. کامرانی،‌ داورپناه، نیکخواه بهرامی،‌ساهاکیان و کاردوست این کوارتر را برای ایران آغاز کردند. ایران در این کوارتر هماهنگ‌تر عمل می‌کرد و سعی داشت از موقعیت‌هایش اسفاده کند. دو دقیقه از این کوارتر گذشته بود و نتیجه 25 بر 13 به سود چینی‌ها بود.

پسر بسکتبال آسیا دو امتیاز دیگر برای ایران کسب کرد و در ادامه با یک نفوذ از بازیکنان چین خطا و مالکیت گرفت؛ چهار دقیقه از کوارتر دوم گذشته بود و که ایران با شوت اصغر کاردوست اختلاف را به 3 کاهش داد. نتیجه بازی 23 بر 20 به سود چین است اما توپ و میدان در اختیار بازیکنان ایران. در این چهار دقیقه چینی‌ها تنها 4 امتیاز کسب کرده‌بودند و این نشان می‌داد دفاع ایران در کوارتر دوم بهتر عمل می‌کند.

بازیکنان ایران سعی داشتند با شوت‌های سه امتیازی فاصله را از بین ببرند و از چین پیش بیفتند اما توپ ملی‌پوشان وارد سبد نمی‌شد. پنج دقیقه به پایان کوارتر دوم باقی مانده بود و دو بلاک شات پیاپی حامد حدادی نیمکت ایران را به وجد آورد و دو امتیاز برای ایران به ارمغان داشت. در ادامه دو امتیاز دیگر مهدی کامرانی نیز وارد سبد چین شد که نتیجه را 29 بر 24 کرد.

سه دقیقه به پایان کوارتر دوم باقی مانده بود و چینی‌ها سعی داشتند در این کوارتر که ناکام بودند فاصله امتیازی را حفظ کنند اما ناکام بودند و این ملی‌پوشان ایران بودند که با استفاده از موقعیت‌هایشان فاصله امتیازی را گام به گام کم‌ می‌کردند؛ دو دقیقه به پایان نیمه نخست باقی مانده بود و چین با نتیجه 31 بر 26 تیم برتر میدان بود.

چینی‌ها با 7 امتیاز اختلاف از ایران پیش بودند که شوت سه امتیازی ژوپنگ وارد سبد ایران شد تا اختلاف امتیاز به 10 برسد.

یک دقیقه به پایان کوارتر دوم باقی مانده است و چین 39 بر 29 از ایران پیش بود که این نتیجه تا پایان نیمه نخست باقی ماند و چین نیمه اول را با برد پشت سر گذاشت. چین کوارتر دوم را نیز با نتیجه 18 بر 17 به سود خود تمام کرد.

کوارتر سوم: 19 بر 15 چین

نیمه دوم مسابقه با دو امتیاز حامد حدادی برای ایران آغاز شد که همان ابتدا ژیان لیان ستاره چین با یک شوت سه امتیازی آن را جبران کرد. دفاع ایران در کوارتر دوم خوب است و همین باعث شده تا چینی‌ها رو به شوت‌های پیرامونی بیاورند و در طرف مقابل نیز ایران سعی داشت با نفوذ به زیر سبد چین امتیاز یا خطا بگیرد که موفق بود. دو دقیقه از کوارتر سوم گذشته است و چین 42 بر 33 پیش است.

عملکرد خوب حامد حدادی در زیر سبد دفاع چین را آزار می‌داد و موقعیت امتیاز برای ایران ایجاد می‌کرد اما شوت‌های بسکتبالیست‌ها وارد سبد نمی‌شود و موقعیت حمله برای میزبان می‌سازد. چینی‌ها با شوت‌های سه امتیازی خود فاصله امتیازی را افزایش دادند و باوئرمان نیز وقتی دید بازیکنانش نمی‌توانند حمله‌های حریف را کنترل کنند از وقت استراحت خود استفاده کرد تا با ملی‌پوشانش صحبت کند.

با بازگشت تیم ملی به زمین بازیکنان آرام‌تر در دفاع و حمله کار کردند و در استفاده از موقعیت‌هایشان موفق بودند. ایران با نفوذهای مهدی کامرانی اختلاف را به 10 رسانده‌است؛ چین 48 و ایران 38. بسکتبالیست‌های ایران در به ثمر رساندن توپ‌های خود ناکام بودند اما چینی‌ها هر چه می‌زدند به امتیاز تبدیل می‌شد. پنج دقیقه از کوارتر سوم گذشته بود و چینی‌ها 11 امتیاز از ایران پیش بودند. بازیکنان چین در این دقایق سرعت را چاشنی عملکرد خود کرده بودند و با استفاده از پیک و رول دفاع ایران را پشت سر می گذاشتند و به امتیاز می‌رسیدند.

چینی‌ها که میزبان این مسابقات بودند و در لحظه‌هایی که ایران صاحب توپ و میدان می‌شد با ایجاد حاشیه روند مسابه را تغییر می‌داد. آنها برتری‌شان در این کوارتر را حفظ کرده‌اند و در سه دقیقه به پایان مسابقه با نتیجه 56 بر 40 از ایران پیش هستند.

دو دقیقه به پایان کوارتر سوم باقی مانده بود که ایران توانست با چند به زیر سبد به امتیاز برسد و نبض بازی را به سود خود تغییر دهد. در شرایطی که ایران صاحب توپ و میدان بود چند سوت تیم داوری اعتراض سرمربی ایران را در پی داشت. در شرایطی که ایران می‌توانست اختلاف امتیازی را کاهش دهد اما بدشانسی باعث می‌شد توپ‌های بسکتبالیست‌ها وارد سبد نشود و در طرف مقابل چینی‌ها موقعیت امتیاز کسب کنند. کوارتر سوم تا پایان با برتری چین همراه بود و این تیم در نهایت توانست در این کوارتر 19 بر 15 به پیروزی برسد.

کوارتر چهارم: 13 بر 12 ایران

کوارتر پایانی این مسابقه با دو امتیاز حدادی برای ایران آغاز شد اما خطای بازیکن چین بر او باعث شد تا سنتر سانتی متری ایران روی زمین بیفتد و احساس درد کند؛ آسیب دیدگی حدادی می‌توانست خبری برای تیم ملی ایران باشد اما او بلند شد و به کارش ادامه داد. سه دقیقه از کوارتر چهارم گذشته است و چینی‌ها هنوز امتیازی کسب نکرده اند و همچنان 58 امتیاز داشت و ایران 48 امتیاز.

توپ‌ربایی مهدی کامرانی موقعیتی برای حدادی ایجاد کرد و او بالاخره اختلاف امتیازی را به کمتر از 10 رساند و در ادامه نیز صمد نیکخواه بهرامی به همراه حدادی 4 امتیاز دیگر کسب و نتیجه بازی را به 58 بر 52 کردند؛ 6 دقیقه به پایان این مسابقه باقی مانده است و اختلاف تنها 6 امتیاز است.

بعد از 5 دقیقه چینی‌ها بالاخره امتیاز کسب کردند و از غفلت بازیکنان ایران بهترین استفاده را بردند و دوباره اختلاف را به 10 رساندند. چین 62 بر 52 از ایران پیش بود.

چهار دقیقه تا پایان این مسابقه باقی مانده بود و شوت‌های ملی‌پوشان ایران وارد سبد حریف نمی‌شد. نتیجه بازی همچنان 62 بر 52 به سود چین است.

ملی‌پوشان ایران در این دقایق بیشتر اشتباه می‌کردند و در گرفتن امتیاز نیز ناکام بودند و در طرف مقابل چینی‌ها آرامش بیشتری داشتند و امتیازهایشان را بیشتر می‌کردند.

یک دقیقه پایانی این مسابقه نیز با برتری چین همراه بود و سه امتیازی یخچالی هم کارساز نبود و در نهایت میزبان در کوارتر چهارم با اینکه 13 بر 12 باخت اما در نهایت با نتیجه 70 بر 57 پیروز این مسابقه شد و راهی فینال شد.

با این نتیجه تیم ملی بسکتبال ایران در گرفتن سهمیه المپیک در این مسابقات ناکام ماند و باید برای کسب رده سوم تلاش کند. ملی‌پوشان ایران برای کسب سهمیه المپیک باید در رقابت‌های بین‌ قاره‌ای دوباره شانسشان را امتحان کنند با اینکه کار دشواری در آن مسابقات خواهد داشت.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان