arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۸۲۴۰
تاریخ انتشار: ۳۶ : ۱۸ - ۱۰ مهر ۱۳۹۴

زنجانی پای چه کسانی را به دادگاه باز می‌کند؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 الف نوشت: طبق اعلام سخنگوی قوه قضائیه، اولین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات بابک زنجانی فردا ساعت ۱۰صبح برگزار می‌شود.

بالاخره زمان رسیدگی به پرونده بزرگ ۲۰۹جلدی متهم نفتی فرا رسید. حالا بابک زنجانی به خاطر پرونده بسیار سنگینی که دارد، به پای میز محکمه ای که ریاست آن را قاضی صلواتی بر عهده دارد،کشانده می شود.

دی ماه سال ۹۲بود که خبر بازداشت بابک زنجانی با نام کامل«بابک مرتضی زنجانی» در صدر اخبار رسانه های داخلی و خارجی قرار گرفت. غلامحسین محسنی اژیه،سخنگوی قوه قضاییه در همان روز و در خصوص بازداشت زنجانی،گفت: «بابک زنجانی با توجه به مسائل و اتهامات وارده در هفته‌های اخیر از سوی مراجع قضایی بازداشت شد

بسیاری از وکلا به پرونده زنجانی لقب یزرگترین و پیچیده ترین پرونده سالیان گذشته فساد مالی در کشور لقب داده اند حالا ۶۴۱روز از بازداشت این متهم می گذرد ۶۴۱ روزی که برای رسیدگی به این پرونده پیچیده دهها تیم تحقیقاتی فقط به خارج از کشور سفر کرده اند و صدها جلسه تحقیقاتی نیز برای رسیدن به نتیجه در داخل کشور در مورد این پرونده تشکیل شده است و او حالا با اولین جلسه رسیدگی به اتهاماتش تنها ۲۴ساعت فاصله دارد.زنجانی قرار است صبح فردا با خودروی ویژه حمل زندانی برای حضور به دادگاه عمومی و انقلاب تهران پس از ۶۴۱روز از اوین خارج شود.

این ۶۴۱روز بازداشت برای زنجانی، پر از نقل قولها و نامه نگاری ها بود. پرونده ای که هر جلد آن ۲۰۰صفحه دارد،اظهار نظر های زیادی را به همراه داشت.از خود متهم گرفته تا رئیس جمهور. این پرونده همچنین فرا دولتی بود، چرا که به قول سلطانی عضو کمیته رسیدگی به پرونده زنجانی،ردپای او در همه جا دیده می شود.بسیاری از نمایندگان معتقدند که زنجانی به تنهایی نمی توانسته یک شبه راه صد ساله را طی کند،به همین خاطر قطعا کسانی وی را در طی کردن این مسیر همراهی می کردند.

 

محمدعلی پورمختار رییس کمیسیون اصل ۹۰ در همین زمینه می گوید: زنجانی وزرای دولت احمدی‌نژاد را فریفته بود و آنها صرفا به‌خاطر پیشبرد مسایل کشور به او اعتماد کرده بودند اما زنجانی از اعتماد آنها سوءاستفاده کرد.

پیش از این، مسعود میرکاظمی، عضو کمیسیون انرژی نیز به نقش بانک مسکن در این پرونده اشاره کرده بود و گفته بود: این بانک طی نامه‌ای به کمیسیون انرژی اعلام کرد که ۵/۴ میلیاردیورو پول بابک زنجانی در حساب است. اما پس از یک هفته و بررسی‌های لازم اعلام کردند که نه، نمی‌توانیم و ۵/۴ میلیاردیورو وجود ندارد.

او همچنین به روابط زنجانی و سازمان تامین‌اجتماعی اشاره دارد و اینکه کمیسیون انرژی با مسوولان سازمان تامین اجتماعی وقت تماس گرفته و اعلام کرده که شما اجازه ندارید ۱۲۰ شرکت را به‌نام آقای زنجانی ثبت کنید. زیرا پولی در کار نیست.پای سعید مرتضوی نیز در این پرونده گیر است و به نظر می رسد با بابک زنجانی همکاری هایی داشته است.

اگر چه بنا به گفته مسئولان قضایی پرونده زنجانی در طول رسیدگی قضایی صداقت لازم را نداشته است اما با توجه به ابعاد مختلف و پیچیده پرونده زنجانی،احتمال اینکه وی از نام های مختلف در دادگاه افشاگری کند زیاد است و باید منتظر دید زنجانی در برابر سوالات قاضی صلواتی چه پاسخ هایی می دهد.
نظرات بینندگان