arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۸۳۴۳
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۱۵ - ۱۱ مهر ۱۳۹۴

لاریجانی: حادثه منا در اجلاس بین المجالس اسلامی در حال پیگیری است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: حادثه غمبار منا در اجلاس بین المجالس کشورهای اسلامی در حال پیگیری است و من نامه ای به این منظور تدوین و ارسال کردم.

علی لاریجانی که پس از دیدار و گفت‌وگو با همتای کروات خود در یک نشست خبری سخن می‌گفت اظهار کرد: از اینکه رئیس مجلس کرواتی به کشورمان آمده بسیار خوشحالیم و این دیدار پس از دو دیدار گذشته ما در نیویورک و سفر هیأت پارلمانی ایران به کرواسی انجام شد و زمینه های همکاری های اقتصادی، تجاری، فرهنگی و سیاسی بین ایران و کرواسی وارد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

وی افزود: شرایط این همکاری‌ها فراهم و زمینه سرمایه گذاری مشترک ایران و کرواسی در بخش های تجاری ایجاد شد و در ادامه هیأت پارلمانی و تجاری کروواسی برای تدوین و تبیین این سازوکارها جلساتی با اتاق بازرگانی و مسئولین اقتصادی ایران خواهند داشت.

لاریجانی تصریح کرد: یکی دیگر از زمینه هایی که در دیدار امروز مورد توجه قرار گرفت همکاری های دانشگاهی و علمی بود که دو طرف آمادگی خود را برای این همکاری ها اعلام و علاقمندی هایی برای تحکیم آن داشتند.

وی تاکید کرد: ارتباط ایران و کرواسی ارتباط صمیمانه و مستحکمی بود و امیدواریم بتوانیم از این ظرفیت‌ها برای پیشبرد اهداف دو کشور استفاده کنیم.

همچنین صحبت هایی در مورد همکاری های منطقه ای و پیگیری راه کار برای حل بحران های جاری در منطقه انجام شد و امیدواریم سفر رئیس پارلمان کرواسی و هیأت اقتصادی زمینه همکاری و توسعه فعالیت ها و روابط را ایجاد کند.

رئیس قوه مقننه در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به فاجعه منا گفت: رئیس پارلمان کرواسی مراتب تاثر و تالم خود را از این حادثه به مردم ایران ابلاغ کردند اما خوشحالیم که بعد از موانع و فراز و فرودهای متعدد پیکر پاک این جانباختگان این حادثه امروز وارد کشورمان شد و ادامه این روند نیز در حال پیگیری است و باید در چارچوب های دیپلماسی و ظرفیت های کشورهای اسلامی و اجلاس بین المجالس این حادثه به طور جدی پیگیری شود و در مقابل آن حساسیت وجود داشته باشد تا دیگر شاهد تکرار چنین حوادثی نباشیم.

در بخش دیگری از این نشست یوسیپ لکو رئیس مجلس نمایندگان کرواسی اظهار کرد: خوشحال هستیم که به همراه هیاتی اقتصادی این فرصت را پیدا کردیم که در ایران حاضر شویم وبرای بار سوم با رئیس مجلس ایران دیدار و گفت‌وگو کنیم و باید بگویم اعتماد فی مابین مان در این دیدار در سطح عالی و مناسبی قرار دارد.

وی افزود: کرواسی و ایران روابط خوبی حتی در زمان تحریم ها داشتند و روابط خوب مبتنی بر احترام و درک متقابل بین ایران و کرواسی وجود داشته است.

لکو ابراز امیدواری کرد تا دیدار امروز با رئیس مجلس شورای اسلامی زمینه همکاری های مشترک بین ایران و کرواسی را افزایش دهد و در این باره گفت:‌ سطح روابط اقتصادی ایران و کرواسی در سطح مطلوب و قابل توجهی قرار ندارد و امیدواریم این دیدار زمینه گسترش این روابط و همکاری ها باشد و از رئیس مجلس ایران برای فراهم کردن دیدار با مسئولین اقتصادی ایران تشکر و قدردانی می کنم.

وی تصریح کرد: ایران یک کشور بزرگ و تاثیرگذار با ملتی بزرگ و فرهنگ غنی است و مواضع مطلوب ایران در مورد تروریسم برای ما بسیار مهم و ارزشمند است و برای کرواسی گسترش روابط در خارج از مرزهای اتحادیه اروپا با کشورهایی نظیر ایران بر اساس منافع مشترک بسیار حائز اهمیت است و امیدواریم این روابط گسترش یابد.

رئیس مجلس نمایندگان کرواسی در مورد فاجعه منا و کشته شدن تعداد زیادی از هموطنانمان گفت: این واقعه را با درد و ناراحتی دنبال می کنم و از طریق رئیس مجلس ایران به مردم ایران و بازماندگان این حادثه تسلیت عرض می کنم و با خانواده قربانیان ابراز همدردی می نمایم و درک می کنم که این حادثه درد و اندوه زیادی را به همراه داشته اما با توجه به تجربیات مشابه کشور من در مواجهه با این مسائل به مردم ایران توصیه می کنم در این شرایط وحدت خود را حفظ کنند و یک بار دیگر نیز به خانوادگان قربانیان این حادثه تسلیت عرض می کنم.

انتهای پیام

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان