arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۸۳۶۷
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۱۷ - ۱۱ مهر ۱۳۹۴

۲۷ هزار ایرانی نیازمند پیوند عضو هستند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس اداره پیوند و بیماری های خاص وزارت بهداشت، گفت: در ایران ۲۷ هزار بیمار نیازمند عضو وجود دارد که روزانه ۷ تا ۱۰ نفرشان به علت عدم وجود ارگان مناسب عضو پیوندی فوت می کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر کتایون نجفی زاده در حاشیه برگزاری دوازدهمین مراسم جشن نفس در برج میلاد تهران، گفت: سالانه بین ۵ تا هشت هزار نفر در ایران با مرگ مغزی جان خود را از دست می دهند که نیمی از این افراد دارای ارگان های قابل اهدا هستند.

وی با ابراز تاسف از اینکه تنها حدود ۷۰۰ نفر از ۲۵۰۰ تا ۴ هزار مورد مرگ مغزی قابل اهدا ، اعضای خود را اهدا می کنند گفت: در ایران ۲۷ هزار بیمار نیازمند عضو وجود دارد که روزانه ۷ تا ده نفرشان به علت عدم وجود ارگان مناسب عضو پیوندی فوت می کنند.

نجفی زاده افزود: مهمترین علت کمبود ارگان های پیوندی، عدم رضایت خانواده ها به اهدای عضو به علت نبود آگاهی عمومی از ماهیت مرگ مغزی و اهدای عضو است.

وی گفت: در مرگ مغزی سلول های مغز منهدم شده و بافت مغز به یک ماده خمیری شکل تبدیل می شود که غیرقابل ترمیم و برگشت است.

نجفی زاده با بیان اینکه تایید مرگ مغزی فقط به عهده چهار گروه پزشک آموزش دیده و معتمد وزارت بهداشت در تخصص های جراحی مغز و اعصاب، داخلی اعصاب ، داخلی و بی هوشی گفت:  هر فرد مرگ مغزی می تواند با اهدای یک تا ۸ ارگان حیاتی خود (قلب، کبد، دو ریه ، دو کلیه ، لوزالمعده و روده) هشت نفر را از مرگ حتمی نجات دهد و با اهدای یک تا ۵۳ بافت خود می تواند یک تا ۵۳ نفر را از معلولیت نجات دهد.

وی افزود: در حال حاضر تنها سایت کشوری و دولتی صدور فوری کارت اهدای عضو WWW.EHDA.SENTER ا ست که پس از ورود اطلاعات متقاضی بلافاصله کارت اهدای عضو نمایان می شود و قابل دسترس است.

نجفی زاده با بیان اینکه بیماران پیوندی پس از اهدا، نیاز به کمک بیشتر در خصوص دریافت داروهای بعد از پیوند، قیمت، بیمه و در دسترس بودن آنها دارند خواستار توجه بیشتر مسئولان به اینگونه بیماران شد.
نظرات بینندگان