arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۸۳۹۲
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۹ - ۱۱ مهر ۱۳۹۴

ایتالیایی‌ها ماهواره ایرانی را مصادره کرده بودند!

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس سازمان فضایی ایران از مذاکره با ایتالیا برای بازپس‌گیری ماهواره ایرانی مصباح که در این کشور بلوکه شده است، خبر داد. محسن بهرامی روز شنبه در نشست خبری که همزمان با آغاز هفته جهانی فضا برگزار شد، اظهار داشت: به علت تحریم ها ماهواره ایرانی مصباح از ۳ سال گذشته تاکنون در مصادره ایتالیا قرار دارد که در حال مذاکره برای بازپس‌گیری این ماهواره هستیم.

وی با بیان اینکه ماهواره مصباح که سابقه طراحی و تولید آن به بیش از ۱۰ سال پیش برمی گردد، یکی از ماهواره های کارآمد جمهوری اسلامی ایران است که با همکاری شرکت ایتالیایی طراحی و تولید شده است، اما این ماهواره که برای تست نهایی در ایتالیا قرار داشت به دلیل مشکلات تحریم امکان پرتاب نیافت و هم اکنون با کمک وزارت امور خارجه در حال مذاکره برای بازپس‌گیری این ماهواره هستیم.

رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینکه قرار بود ماهواره مصباح ابتدا توسط روس‌ها و سپس توسط هندی ها به فضا پرتاب شود، اضافه کرد: اما به دلیل شرایط تحریم این اتفاق نیفتاد و ماهواره مصباح تاکنون پرتاب نشده است، هم اکنون در حال مذاکره برای بازپس‌گیری در این زمینه هستیم و نمی توان زمان قطعی برای آن داد، اما در صورت بازپس‌گیری این ماهواره و آماده شدن نهایی، برای پرتاب آن مذاکرات خود را به صورت مجدد با کشورهایی که امکان پرتاب ماهواره را دارند مانند روسیه و هند پی خواهیم گرفت.

نظرات بینندگان