arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۸۴۷۴
تاریخ انتشار: ۰۲ : ۱۱ - ۱۲ مهر ۱۳۹۴
رئیس پلیس اینترپل ناجا:

آخرین جزئیات پرونده خاوری

رئیس پلیس اینترپل ناجا با بیان آخرین جزئیات پرونده محمود خاوری متهم اختلاس سه هزار میلیاردی از شناسایی یک اختلاس‌گر میلیاردی ایرانی در اسپانیا خبر داد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مهر: سردار سید مسعود رضوانی در حاشیه چهارمین جلسه نشست تخصصی پلیس بین‌الملل و روسای و قضات قوه قضاییه با تشریح دستاوردها و فعالیت‌های پلیس اینترپل در طول شش ماهه گذشته، از افزایش صد درصدی فعالیت‌های بین‌المللی پلیس اینترپل خبر داد و گفت: با برقراری تعاملات پلیسی و امضای تفاهمنامه‌های همکاری با بسیاری از کشورها در زمینه شناسایی و استرداد مجرمان توافقنامه‌های همکاری امضا کرده‌ایم که انشاءالله با رعایت همه ضوابط و قوانین آن از سوی هر دو کشور امضاکننده، شاهد دستگیری مجرمان فراری در کشورهای طرف قرارداد بوده که دنیا را برای مجرمان فراری به مثال یک اتاق تنگ و زندان خواهیم کرد.
 
رضوانی در ادامه با اشاره به جزئیات پرونده محمود خاوری متهم ردیف اول اختلاس سه هزار میلیاردی، افزود: از دو سال گذشته تاکنون مشخصات خاوری به عنوان متهم تحت تعقیب در اعلان قرمز پلیس اینترپل قرار گرفته و طی سفرهای متعددی که در طول دو سال گذشته به کشور کانادا داشته‌ایم، محل زندگی این متهم فراری شناسایی شده است.
 
وی با اعلام اینکه با گذشت دو سال به تازگی طرف کانادایی مجاب شده است که خاوری در کشور کانادا اقامت دارد، افزود: مشخصات این متهم در ردیف‌ اعلان قرمزهای پلیس اینترپل قرار دارد، اما این اعلان قرمز از طرف کانادایی ها فاقد ارزش قانونی است و ارزش قانونی آن در صورتی تصویب می‌شود که وزارت دادگستری کانادا درباره پرونده اتهامات خاوری تصمیم‌گیری نهایی انجام دهد.
 
رضوانی با اشاره به اینکه هم‌اکنون نامه اتهامات خاوری در وزارت دادگستری کانادا موجود است، افزود: با گذشت دو سال هنوز تصمیم قطعی درباره این پرونده گرفته نشده تا جایی که در آخرین دیداری که با سرپرست پلیس اینترپل کانادا داشتیم، به طرف کانادایی اعلام کردیم در صورت نیاز می‌توانیم با هماهنگی‌های قضایی، تیم مجربی از کارآگاهان کشورمان را برای شناسایی و دستگیری این متهم اختلاس سه هزار میلیاردی به کشور کانادا بفرستیم.
 
رئیس پلیس اینترپل ناجا با اعلام اینکه تلاش برای دستگیری و استرداد محمود خاوری همچنان در اولویت برنامه‌های پلیس اینترپل قرار دارد، افزود: جدا از شناسایی خاوری و محل زندگی وی، کارآگاهان پلیس اینترپل موفق شدند فرد کلاهبردار و اختلاس‌گر میلیاردی دیگری را در کشور اسپانیا شناسایی کنند که طبق تحقیقات اولیه، میلیاردها تومان از سرمایه‌های کشور را به تاراج برده و هم‌اکنون در کشور اسپانیا زندگی می‌کنند.
 
رضوانی با اعلام اینکه تلاش برای استرداد این متهم از دو ماه گذشته انجام شده است، افزود: با توجه به تفاهمنامه‌های همکاری مثمر ثمر که با کشور اسپانیا منعقد کرده‌ایم، امیدواریم به زودی این متهم به کشور بازپس فرستاده شود.
 
وی در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر درباره رشد فعالیت‌های پلیس اینترپل از ابتدای سال تاکنون، افزود: با توجه به تعامل مناسبی که طبق کنوانسیون‌های بین‌المللی بین کشورهای همسایه منعقد شده است، از ابتدای سال تاکنون و با توجه به نتیجه‌گیری از پرونده‌های موجود، شاهد رشد ۱۰۰ درصدی فعالیت‌های پلیس اینترپل در بخش‌های شناسایی، استرداد و همکاری با کشورهای دیگر بوده‌ایم.
 
رضوانی همچنین افزود: در بحث شناسایی متهمان پرونده دلارفروشانی که شایعه شده بود از کشور خارج شده‌ اند، تاکنون دستوری درباره شناسایی این متهمان به پلیس اینترپل ارجاع نشده است.
 
وی همچنین درباره پرونده اتهامات بابک زنجانی و اموال وی در خارج از کشور نیز گفت: در خصوص پرونده بابک زنجانی نیز پرونده‌ای برای پیگیری در پلیس اینترپل وجود ندارد. اگر دستگاه قضایی از ما بخواهد، بلافاصله نسبت به شناسایی اموال خارجی این متهم اقدام خواهیم کرد.
 
رئیس پلیس اینترپل ناجا درباره پرونده اتهامی برادر ریگی در کشور پاکستان و استرداد متهم دستگیر شده نیز گفت: پلیس پاکستان با پلیس ایران همکاری بسیار صمیمانه و نزدیکی دارد و برادر ریگی را نیز شناسایی و دستگیر کرده است. اما آنچه به ما اعلام شد، این است که برادر ریگی پرونده اتهامی دیگری دارد که باید پرونده در کشور پاکستان مورد بررسی‌های قضایی قرار گیرد و بعد از صدور حکم، متهم برای محاکمه در اختیار ماموران پلیس ایران قرار خواهد گرفت.
 
وی درباره پرونده مهرگان نیز گفت: برای این متهم اختلاس، اعلان قرمز در نظر گرفته شده و در صورت شناسایی، حتما مشخصات محل سکونت و اقامت وی در اختیار ماموران پلیس اینترپل قرار خواهد گرفت.
 
رضوانی با اعلام اینکه طبق قانون اعلامیه طلایی جهانی، قرار است اموال متهمان تحت تعقیب بین‌المللی، شناسایی و مصادره شود، افزود: در صورت اجرای این قانون، متهمانی که اقدام به اختلاس‌های میلیاردی و سرقت اموال بین‌المللی کرده‌اند، دیگر محل امنی برای پناه گرفتن و یا خرج کردن اموال سرقتی ندارند و به زودی شناسایی و دستگیر می‌شوند.
برچسب ها: خاوری ، پرونده
نظرات بینندگان