arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۸۵۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۱۱ - ۱۵ فروردين ۱۳۹۰

مباحثه آیت الله صافی با آیت الله خزعلی در مجلس خبرگان

در جریان بررسی قانون اساسی در مجلس خبرگان- در سال 1358- هنگام بررسی اصل 151 قانون اساسی اظهارات جالب توجهی رد و بدل شد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در جریان بررسی قانون اساسی در مجلس خبرگان- در سال 1358- هنگام بررسی اصل 151 قانون اساسی اظهارات جالب توجهی رد و بدل شد.

به گزارش انتخاب به نقل از خبر بخش‌هایی از این مذاکرات به شرح زیر است:

جلسه پنجاه و یکم

 طرح و تصویب اصل 126 (اصل یکصد و پنجاه و یکم)

نایب‌رئیس: اصل 126 مطرح است که قرائت می‌شود.

اصل 126: به حکم آیه کریمه «واعدولهم ما استطعتم من قوه و من رباط الخیل ترهبون به عدوالله وعدوکم و آخرین من دونهم لاتعلمونهم الله یعلمهم» دولت موظف است برای همه افراد کشور برنامه و امکانات آموزش نظامی فراهم کند به طوری که همه افراد همواره توانایی دفاع مسلحانه از کشور و نظام جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند ولی داشتن اسلحه باید با اجازه مقامات رسمی باشد...

(آیت‌الله) صافی (گلپایگانی): تذکر بنده این است که آموزش نظامی برای زنان و بانوان سابقه قبلی ندارد و اگر این امر، امر مستحسن و لازمی بود حضرت رسول اکرم(ص) هم حضرت زهرا(س) را آموزش نظامی می‌دادند. این یک بدعت تازه‌ای بود که در زمان طاغوت برای از بین بردن هتک‌ صیانت زنان این مملکت به وجود آمد. خواهش من این است که شما کاری نکنید که این بدعت به وسیله شما تأیید شود...

(آیت‌الله) خزعلی: ... دولت اسلامی باید روز خطر را در نظر بگیرد که اگر در درون کشور رخنه کردند و خواستند مانند اندلس به کلی مردم را از بین ببرند، زن و مرد باید دفاع کنند... اگر بگوییم همه را به اجبار به سربازخانه‌ها ببرند البته اشکال راجع به زن موجود است، اما اگر امکاناتی فراهم بکند که همه مردم توانایی دفاع مسلحانه داشته باشند، چه ایرادی دارد؟ یک روایت، یک آیه، یک فتوای فقیهی را شما بخوانید که با این موضوع مخالفت داشته باشد.

... در این مورد می‌توانم از «نسیبه جراحه» نام ببرم که وقتی پیغمبر(ص) در جنگ «احد» در فشار واقع شد، او با شمشیر جنگ کرد و از پیامبر خدا دفاع نمود. آیا «نسیبه» خلاف شرع عمل کرد یا عالی‌ترین دفاع را انجام داد؟ او آن‌قدر عالی دفاع کرد که مورد تحسین واقع شد. حالا در آن موقع حساس بیایند به «نصیبه» بگویند که بیا دفاع را یاد بگیر یا قبلاً او باید آماده باشد و فنون جنگ و دفاع را یاد گرفته باشد؟ در «صفین» زن‌هایی که می‌آمدند علی علیه‌السلام آنها را رد می‌کرد و می‌گفت که شما برخلاف رفتار می‌کنید؟ البته در مورد آموزش، باید آموزش دادن به زن‌ها حتماً به وسیله زن‌ها انجام گیرد بلکه باید امکانات برای همه فراهم شود.

(آیت‌الله) صافی - آقای خزعلی، اگر این‌طور که می‌فرمایید بود روز عاشورا هم حضرت زینب  شمشیر به دست می‌گرفتند و برای دفاع از سیدالشهدا جنگ می‌کردند. ... آموزش نظامی برای زنان سابقه ندارد و اگر امر لازم و مستحسنی بود حضرت رسول اکرم(ص) به حضرت زهرا سلام‌ا... علیها و حضرت علی(ع) به حضرت زینب آموزش نظامی می‌دادند. این یک بدعتی بود که در دوره طاغوت برای هتک صیانت زنان رایج کردند، دیگر شما این بدعت را تأیید نفرمایید مثل اینکه جنابعالی همه کتب فقه را در این مورد بررسی کرده‌اید که اظهار اطلاع می‌فرمایید. مطلب بسیار حساس است و نباید در مورد چنین مسئله مهمی مغلطه کرد.

گفتنی است پس از بحث نسبتا مفصلی که سایر نمایندگان نیز در آن شرکت کردند اصل مزبور به تصویب رسید.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
محمود
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۳:۰۱ - ۱۳۹۰/۰۱/۱۵
0
0
فکر کنم درتیترعنوان مباحثه آیت اله صافی گلپایگانی با آیت اله خز علی درست باشد!
نظرات بینندگان