arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۸۵۷۹
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۲۰ - ۱۲ مهر ۱۳۹۴

فرمانده نیروی دریایی سپاه: آل‌سعود را گوشمالی می‌دهیم

ما همواره خودمان را در موضعی حس می کنیم که در یک خانواده ای هستیم که بعضی از اعضای این خانواده شیطنت می کنند. اگر لازم شد در یک خانواده ای فرزند شیطان وجود داشته باشد حتما برادر بزرگترباید گوش این شیطان را بگیرد و او را سرجایش بنشاند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
فرمانده نیروی دریایی سپاه: آل‌سعود را گوشمالی می‌دهیم

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: آسیب‌پذیری سعودی با آمریکاییها قابل مقایسه نیست.

به گزارش «انتخاب»، دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه در گفت و گو با برنامه «من طهران» شبکه العالم درباره احتمال سوء استفاده سعودی ها از خویشتنداری جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد: اگر خباثت به حدی برسد که خویشتنداری دیگر تکلیف الهی ما نباشد، تکلیف الهی ما، گوشمالی دادن و تودهنی زدن به کسانی است که حتی فهم و شعور محاسبه درست برای منافع خود را ندارند.

دریادار فدوی افزود: ما همواره خودمان را در موضعی حس می کنیم که در یک خانواده ای هستیم که بعضی از اعضای این خانواده شیطنت می کنند. اگر لازم شد در یک خانواده ای فرزند شیطان وجود داشته باشد حتما برادر بزرگترباید گوش این شیطان را بگیرد و او را سرجایش بنشاند.

وی با اشاره به ایستادگی و مقاومت های ملت ایران دربرابر آمریکا و ایادی آن در زمان های مختلف تاکید کرد: وقتی این توانمندی وجود دارد که به مقابله با شیطان بزرگ بپردازیم، شیطانهای کوچک موضوعیتی ندارند. به نوعی، در بیشتر مواقع کسرشأنمان می شود که از دشمنی و تهدیدی کمتر از شیطان بزرگ یاد کنیم.

دریادار فدوی تاکید کرد: مسلما توانمندی نیروهای مسلح و نیروهای سپاه، توانمندیهای کافی و کاملی است که قدرت هرگونه گوشمالی را برای شیاطین کوچک در اختیار دارد و این کار را می تواند انجام دهد، اما می دانیم که مسلما شیطان بزرگ سالهای طولانی با ما در شرایط بازدارندگی بسر می برد و می داند که نمی تواند در برابر انقلاب اسلامی اقدامی انجام دهد و دلیلش آن است که ماهیت ما و آمریکاییها، حق و باطلی است. اگر آمریکاییها می دانستند که می توانند به مقابله با حق بپرخیزند، به فردا موکول نمی کردند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، در پاسخ به این سؤال که بعضی معتقدند عربستان از سیاست خویشتنداری جمهوری اسلامی سوء استفاده کرده و در یمن ، بحرین و سوریه دخالت می کند، گفت: دشمنان ما معمولا اشتباهات محاسباتی کردند، آمریکاییها اشتباهات محاسباتی کردند هم پیمانان منطقه ای آنها نیز همان طور.

وی افزود: صدام نیز اشتباهات محاسباتی کرد و این اشتباهات آن قدر احمقانه بود به خبرنگار می گفت مصاحبه بعدی را سه روز دیگر در تهران انجام خواهم داد. همواره دشمنان ما اشتباهات محاسباتی کردند. یکی از این اشتباهات محاسباتی که دشمنان ما بویژه دشمنان کوچک ما بعضی اوقات مرتکب شدند، اشتباهات محاسباتی در میزان خویشتنداری انقلاب اسلامی است و بویژه سعودیها.

دریادار فدوی ادامه داد: سعودیها در شرایطی بسر می برند که قادر نیستند به صورت جامع و کامل محاسبات انجام دهند ولی ما نمی نشینیم تا آنها اشتباهات محاسباتیشان تکرار شود بعد اقدام کنیم.

وی گفت: امکان دارد که خویشتنداریمان فراتر از آن چیزی باشد که در اشتباهات محاسباتی آن‌ها وجود دارد. اگر خیلی از محدودیتها و محذوریتهایی که انقلاب اسلامی به لحاظ اسلامی بودن و به لحاظ ادب و حیای اسلامی دارد، نبود؛ شیطان‌های کوچک در منطقه فرصت نمی‌یافتند خیلی از این اقدامات و شیطنتها را در منطقه انجام دهند. اما ما در یک جامعه اسلامی صحبت می کنیم و این محدودیت وجود دارد، مگر اینکه خباثت به حدی برسد که خویشتنداری دیگر تکلیف الهی ما نباشد، بلکه برعکس تکلیف الهی ما، گوشمالی دادن و تودهنی زدن به کسانی باشد که حتی فهم و شعور محاسبه درست برای منافع خود را ندارند.

فدوی در پاسخ به سوالی درباره توانمندی نیروی دریایی سپاه با توجه به وجود ناوهای آمریکایی و فرامنطقه ای، گفت: سالهای طولانی است که مسؤولیت نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تامین امنیت در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز است و علاوه بر این نیروی دریایی سپاه در دریای عمان و آبهای آزاد نیز حضور دارد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، خلیج فارس و تنگه هرمز را قلب شرق و غرب دنیا توصیف و خاطرنشان کرد: خلیج فارس از مشخصه هایی برخوردار است که در هیچ کجای دنیا نمی توانید این مشخصه ها را ببینید علاوه بر اینکه در مرکز انقلاب اسلامی قرار دارد در مرکز کشورهای اسلامی قرار دارد، انرژی دنیا و آن چیزی که می توان روی آن حساب کرد در منطقه خلیج فارس وجود دارد. و هر چه در دنیا جلوتر می رویم سهم خلیج فارس از تامین امنیت بویژه امنیت اقتصادی و انرژی دنیا بیشتر می شود.

فدوی خاطرنشان کرد: وقتی جنگ تحمیلی به پایان رسید نه میلیون بشکه از نفت از خلیج فارس به دنیای مصرف کننده می رفت اما الان بیست میلیون بشکه در روز از خلیج فارس به بیرون می رود. در سال 2020 همه پیش بینی کنندگان پیش بینی می کنند به 35 تا 40 میلیون بشکه خواهد رسید. این اهمیت منطقه خلیج فارس است و همین اهمیت وظایفی برای ما به عنوان نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مشخص کرده است تا هیچ مجموعه ای قادر نباشد این امنیت را بهم بزند.

فدوی تأکید کرد: شیطان بزرگ آمریکا هم الان و هم سالهای گذشته مدعی است در هرجایی که می رود برای امنیت می رود ولی آمریکاییها هرجایی که دخالت می کنند ناامنی بوجود آوردند.

وی با اشاره به وجود آمارهایی در باره حمله به شناورها در هشت سال جنگ خلیج فارس، خاطرنشان کرد: 580 فروند کشتی در طول هشت سال جنگ در خلیج فارس مورد اصابت قرار گرفت. حدود پنجاه درصد این کشتی ها در شش و نیم سال و پنجاه درصد دیگر در طول یک و نیم سال مورد اصابت قرار گرفتند. این یک و نیم سال، یک و نیم سال آخر جنگ بوده است و آن شش و نیم سال متعلق به اول جنگ است. این یک و نیم سال، همان مدتی است که آمریکایی ها با ادعای تامین امنیت بیشتر برای خلیج فارس بویژه امنیت انرژی، به خلیج فارس آمدند.

فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تأکید کرد: این آمدن آمریکاییها باعث شد تا 9 برابر امنیت از بین برود و تعداد کشتی هایی که مورد اصابت قرار گرفتند با توجه به نسبت مساوی، در زمان یک و نیم سال و زمان شش و نیم سال، به معنای آن است که نه برابر ناامنی بیشتر شده است. در بقیه موارد همین طور است. در افغانستان، عراق و منطقه لبنان و فلسطین و یمن را در نظر بگیرید، می بینید که وجود آمریکا یعنی ناامنی.

فدوی اظهار داشت: ما اساس و مبنایمان بر این بوده است چون هم وظیفه داریم امنیت منطقه خودمان و منطقه کشورهای جنوب خلیج فارس و امنیت دنیا را به لحاظ موضوع انرژی تامین کنیم. آمریکاییها می خواهند از موضوع خلیج فارس و انرژی استفاده کنند برای منافعی که صرفا مربوط به خودشان است؛ یعنی ادامه سلطه بر دنیا و مهمتر از آن جلوگیری از سلطه کشورهای دیگر دنیا بر خودشان است.

وی گفت: با توجه به ظلمی که آمریکا در سالهای طولانی پس از جنگ جهانی دوم مرتکب شده است و اگر دنیا فرصتی پیدا کند سلطه بسیار بدی بر آمریکایی ها بوجود خواهد آورد و آمریکایی ها هیچ عامل و هیچ ابزاری در دست ندارند و همه ابزارهای گذشته شان دیگر به کار نمی آید، توان نظامی و اقتصادی گذشته شان دیگر به کار نمی آید. تنها چیزی که می توانند در اختیار داشته باشند که هم به سلطه گذشته ادامه دهند و هم اینکه از سلطه دیگران برخودشان بویژه سلطه اقتصادی جلوگیری کنند، در اختیار داشتن انرژی خلیج فارس است و برای همین در منطقه هستند و ما تحت هیچ شرایطی اجازه نمی دهیم که آمریکایی ها با ناامن کردن منطقه اهداف خودشان را به جلو ببرند.

فدوی درپاسخ به سوالی درباره نگاه نیروی دریایی سپاه به چالشهای جدید خلیج فارس واتفاقات اخیردر حج و فرمایشات رهبری، خاطرنشان کرد: تمام برنامه ریزی‌های نیروی دریایی سپاه و تمام توانمندیها و آمادگی های آن برمبنای تهدید آمریکا و توانمندیهای آن است.

وی افزود: شما قطعا نمی توانید مقایسه ای بین توانمندیهای آمریکا و توانمندیهای سعودی انجام دهید، علت آن این است که سعودیها بر مبناهای آمریکاییها و با تعریف آمریکاییها توانمندی ایجاد کردند و با زمین بازی و قاعده بازی آمریکاییها بازی می کنند؛ بنابراین توانمندی آمریکا و سعودی قابل مقایسه نیست.

فدوی تأکید کرد: وقتی که ما توانمندیهای کفایت کننده ای را برای هرگونه اقدام علیه ناوگان آمریکا فراهم کردیم که تهدید 100 محسوب می شود، مسلما تهدید 10 و یا 5 سعودی معنی و مفهومی ندارد. سعودی ها صددرصد، راجع به همه اموراتشان، وابسته به دریا هستند. صددرصد نفت سعودیها از خلیج فارس صادر می شود. مهمتر از آن همه نفت سعودی ها در منطقه شرقیه و در داخل خلیج فارس است.

فرمانده نیروی دریائی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ادامه داد: آسیب پذیریهای آمریکا زیاد است؛ اما آسیب پذیریهای سعودی اصلا با آمریکاییها قابل مقایسه نیست.

فدوی گفت: کشورهای منطقه جنوب خلیج فارس، مردم و تمام جغرافیای آن جغرافیای اسلامی است. ما همواره در طول این سالها یکی از تکالیف خود را حمایت از کشورهای اسلامی می دانستیم. کشورهایی که درست است حکامشان هیچ ربطی به اسلام ندارند و هیچ بویی از اسلام نبردند؛ اما مردم آنها مسلمان هستند و این جغرافیا در منطقه اسلامی قرار دارد.

سردار فدوی درباره ادعای عربستان سعودی مبنی بر توقیف یک قایق مسلح ایرانی در مسیر یمن، اظهار داشت: مسلما کسانی که درمعرض غرق شدن قرار می گیرند، به هرچوب یا خسی متوسل می‌شوند، برای اینکه یا از غرق شدن خود جلوگیری کنند یا اینکه روندی را که به غرق شدن آن ها منجر شده است، توجیه کنند.

وی تأکید کرد: آمریکاییها این را پاسخ دادند و اعلام کردند که هیچ آثاری از ایرانی بودن این تسلیحات و اقدام وجود ندارد.

فرمانده نیروی دریائی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، افزود: در دنیای فعلی، قسمت اعظمی از حرکت هایی که صورت می گیرد، حرکت های غیر رسمی است؛ مهم این است که بعد از شش ماه ، این همه بمباران و تجاوز، هیچ پیروزی به دست نیاوردند، بلکه برعکس سه استان جنوبی سعودی که یک زمانی متعلق به خود یمن بوده است، در معرض هجوم نیروهای انصارالله قرار گرفته، نیروهای سعودی هیچ مقاومتی نکرده، بلکه فرار کردند و درعمق بسیار زیادی از خاک فعلی سعودی به حسب ظاهر بلکه سه استان که سه استان قدیمی یمن هست، وقتی که نیروها پیشروی کردند، به هر میزانی که پیشروی کردند، سعودیها عقب نشینی کردند، سعودیها نمی توانند شکستها و عدم توفیق خود را در حمله با این گونه چیزها جبران کنند.

دریادار فدوی در پاسخ به ادعای غربی‌ها مبنی بر اینکه ایران همزمان با حضور روسها صدها سرباز به سوریه اعزام کرده، و در صدد است یک حمله زمینی با هماهنگی روسیه در سوریه انجام دهد، اظهار داشت: مردم مسلمان سوریه وعراق نیاز به نیرویی از طرف ایران ندارند، آن ها وقتی بر روال مقاومت و بر روال انقلاب اسلامی عمل کنند، خودشان به اندازه کافی توانمند هستند که همه نوع عملیات را انجام دهند.


وی تاکید کرد: اکنون بیش از پنج سال است که به نوعی کل دنیای کفر و استکبار متفق شدند که حکومت سوریه را از بین ببرند، همین دنیای کفر تا قبل از ماجرای سوریه، متحد شدند که حسنی مبارک را در مصر حفظ کنند، بیش از بیست روز نتوانستند مبارک را حفظ کنند، ولی همه آن توانمندیها به اضافه توانمندیهایی که در سرنگونی مبارک سهیم نبودند، مثل همین سعودی ها که موافق هم بودند، اینها هم اضافه شدند به آمریکاییها و اروپایی ها و با هم سعی کردند که حکومت قانونی سوریه را از بین ببرند، پنج سال است که نتوانستند، چرا؟ آیا چون ما نیرو داشتیم نتوانستند ؟! اگر این طور باشد که آن ها چطور علیه انقلاب اسلامی و علیه ما شعار تهدید می دهند، اگر تعداد کمی نیروی ما درسوریه ، پنج سال قادر بودند از همه اقدامات دنیای غرب و حامیان منطقه ای آنها، برای جلوگیری از سرنگونی حکومت سوریه استفاده کنند، چرا ما را تهدید می کنند؟!


فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: مردم مسلمان سوریه و مردم مسلمان عراق و ارتش این دو کشور نیازی به اعزام نیرو از طرف ایران ندارند، بلکه آنها قادر به دفاع از خود هستند و خودشان می توانند عملیات اجرا کنند، همانطور که طی همین پنج سالی که انجام شده است.

فدوی خاطرنشان کرد: روسیه هم کار بسیار درست و عاقلانه کرده است. اولا روسیه و سوریه متحدین بسیار قدیمی هستند و نسبت به هم تعهداتی دارند، تعهداتی را که روی کاغذ نوشته شده بودند، باید یک روز عملی می شد و الان عملی شده. دوم اینکه احساس خطر روسیه از ناحیه داعش و تروریست ها واقعی است.

وی افزود: نفهمی کسانی که اینها را درست کرده اند ، اینقدر زیاد است که این احساس را ندارند، زیرا تروریسم و تروریست هایی مثل داعش و جبهه النصره فقط خطری برای یک جغرافیا و حکومت نیستند، بلکه وجود این گروهها تهدیدی است که همه کشورها را دربرخواهد گرفت و نه درحد حرف.

فدوی تأکید کرد: چهل کشور مدعی شدند که ائتلاف علیه داعش تشکیل داده اند، ولی چه اقدامی توانسته اند انجام دهند.

وی با بیان اینکه مقابله با تروریسم باید واقعی باشد، اظهار داشت: باید با تروریسمی که از تروریستهای داعش حمایت می کند، نفت داعش را می خرد، به داعش پول می دهد، مقابله کرد.

فرمانده نیروی دریایی سپاه افزود: روسیه کار بسیار درستی انجام داده، و به مقابله واقعی با تروریسم پرداخته است.

فدوی در پاسخ به این سؤال که آیا هماهنگی و اتاق عملیات مشترک بین ایران و روسیه و هماهنگی با سوریه وجود دارد، گفت: من هم خبر این موسسه را شنیدم ولی چون با توجه به اقدامی که نیاز هست در سوریه و عراق و در همه مناطقی که باید با تروریسم مقابله شود، از حیطه مسائل دریایی خارج است، از این موضوع خبری ندارم. من هم خبرها را شنیدم و ظاهرا قرار است یک هماهنگی در مقابله با تروریسم که مظهر آن داعشی ها است، صورت گیرد.

وی درباره تهدید بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر افراطی رژیم صهیونیستی، برای همکاری با شرکای عرب خود در خصوص مقابله با ایران تصریح کرد: من هویت مستقلی را برای رژیم صهیونیستی قائل نیستم ، همین طور که هویت مستقلی را برای خیلی از کشورهای عربی همراه با صهیونیست ها قائل نیستم ، همه اینها به عنوان جزئی از آمریکایی ها عمل می کنند، وقتی آمریکایی ها اعتراف دارند در جاهای مختلف که قادر نیستند جز حرف اقدام عملی علیه انقلاب اسلامی انجام دهند، من تصور نمی کنم که رژیم صهیونیستی نه توانمند باشد و نه جرات کند که خارج از چرخه و معادله آمریکایی ها دست به هیچ گونه اقدامی بزند.


فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در پاسخ به این سؤال که کدام کشورها شرکای عرب رژیم صهیونیستی هستند، اظهار داشت: سال های طولانی است برخلاف آن چیزی که خیلی از دولتهای عرب از جمله سعودی ها به عنوان یک مجموعه اسلامی برخلاف این که با اشغال فلسطین مخالف هستند و مخالف صهیونیست ها هستند، ولی ارتباطات بسیار بسیار نزدیکی بین صهیونیست با رژیم های مرتجع به وجود آمده، و مشخص است که این ارتباط ها راه به جایی نمی برد، و حتما از بین رفتن آن ها را مانند رژیم صهیونیستی تسهیل و تسریع می کند.

 وی خاطرنشان کرد: مسلما، کفر مطلق و ظلم مطلق صهیونیست ها هستند، بیش از 60 سال است که دراین منطقه با به وجود آوردن یک رژیم جعلی ظلم بی انتهایی را به مردم فلسطین و جهان اسلام کرده اند، ذات رژیم صهیونیستی و خیلی از حکام کشورهای عربی همراه با صهیونیست، قطعا آن ها را از بین خواهد برد، زیرا باطل از بین رفتنی است و حق ماندنی است.

نظرات بینندگان