arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۸۶۹۴
تاریخ انتشار: ۰۶ : ۱۴ - ۱۳ مهر ۱۳۹۴

جمعیت سفیدبالک ها رو به افزایش است

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس گفت: با توجه به شرایط آب و هوایی، خشکسالی و گرمای هوا در سال های اخیر، دسته ای از آفات که به سفید بالک موسوم هستند جمعیت آنها بیشتر شده و به پدیده ای مشکل ساز برای شهروندان تبدیل شده اند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دکتر سعید محرمی پور روزدوشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: سفید بالک ها از دسته آفت هایی با جمعیتی مخفی هستند که برخی عوامل در یک دوره زمانی منجر به طغیان آنها شده است.

وی گفت: با آغاز این طغیان تا زمانی که راهکاری قطعی و موثر به کار گرفته نشود، حضور پرجمعیت آنها همواره ادامه خواهد داشت و سال به سال بر تعدادشان افزوده می شود.

محرمی پورافزود: روند افزایشی سفید بالک ها به اینصورت است که اگر سال گذشته از مرداد ماه شاهد طغیان آنها بودیم امسال طغیانشان را زودتر آغاز می کنند و این روند همچنان ادامه می یابد و در سال های آینده گستره زمانی طغیان این حشرات بیشتر می شود.

وی با اشاره به ارتباط این آفت با کاشت درخت توت گفت: یکی از راهکارهای موثر برای کاستن از جمعیت سفید بالک ها، توقف سطح زیر کشت درخت توت توسط شهرداری است، این درحالی است که اکنون بخش قابل توجهی از خیابان های تهران به کشت این درخت اختصاص دارد.

مدیر گروه حشره شناسی دانشگاه تربیت مدرس گفت: شست و شوی درختان و بارندگی ها می توانند به طور مقطعی باعث از بین رفتن سفید بالک ها شوند اما این حشرات سفید توانایی تحمل دمای زیر صفر زمستان را دارند و با اتمام فصل های سرد سال همچنان به بقای خود ادامه می دهند بنابراین اکتفا به بارش های زمستانی و خنکی هوا نمی تواند روشی قطعی برای رفع مشکل سفید بالک ها در تهران باشد.

به گفته ی وی در عین حال این سفید بالک ها از دسته آفاتی هستند که برابر سموم ، خیلی زود مقاوم می شوند، پس صرف اکتفا به استفاده از سم برای مقابله با این حشرات نمی تواند برای درازمدت راهکار مبارزه با این حشرات باشد.

دکتر محرمی پور افزود: این حشرات سال آینده بیشتر از امسال خودنمایی خواهند کرد و بنا براین اگر با خیالی آسوده منتظر باران بمانیم تا برای مدتی جلوی چشم ما نباشند، راهکار منطقی نیست، بلکه تنها روشی موقت برای رهایی از این مشکل است.

وی در پاسخ به اینکه آیا موارد مشابه در سایر کشورهای جهان رخ داده یا خیر و آنها برای رفع مشکل چه روش هایی به کار برده اند گفت: الگوی خاصی در این مورد که فضای سبز شهری با این وسعت با مشکل سفید بالک ها روبرو شود تاکنون گزارش نشده اما با توجه به قابلیت ها و توانمندی هایی علم گیاه پزشکی کشور در منطقه می توان به راهکارهایی موثر در رفع این مشکل رسید.

طغیان سفیدبالک ها در پایتخت از دو سال پیش آغاز شده بویژه که در روزهای گرم هوا جمعیت آنها افزایش می یابد.

در مناطق پایتخت و خیابان هایی که درختان توت وجود دارند سفیدبالک های بیشتری دیده می شوند که به تناسب حضور پر تعدادشان مزاحمت ها و مشکلات زیادی برای ساکنان و رهگذران ایجاد می شود.
نظرات بینندگان