arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۸۷۳۱
تعداد نظرات: ۵ نظر
تاریخ انتشار: ۳۲ : ۱۸ - ۱۳ مهر ۱۳۹۴

تحلیل آیت الله هاشمی از بحران سوریه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام از عقلای جهانی خواست تا جلوی گسترش ویروس تروریسم پروری را بگیرند.

به گزارش «انتخاب»، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در دیدار رئیس پارلمان کرواسی، با ابراز خرسندی از برگشت امنیت به منطقه بالکان و همزیستی مسالمت آمیز پیروان ادیان مختلف در کشورهای آن منطقه، گفت: ما می‌دانستیم که زمینه‌های رشد اقتصادی و همچنین گسترش فرهنگ انسانی و اسلامی در آن منطقه فراهم است که پس از استقلال شما و بوسنی و هرزگوین، روابط خود را برقرار و پایدار کردیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با یادآوری مصیبت‌های جنگ صربستان و بوسنی و جنایت‌های نسل کشانه بعضی‌ها، خاطر نشان کرد: در زمان ریاست جمهوری‌ام بود که تمایل داشتیم و حتی در حدّ توانایی‌های سیاسی خود تلاش می‌کردیم که شرایط جنگی هر چه زودتر به پایان برسد و روابط ما با کشورهای آن منطقه گسترش یابد، هر چند همان زمان بعضی از کشورهای قدرتمند دنیا مانع تراشی می‌کردند.

هاشمی رفسنجانی، با تأکید بر این نکته که ضروری می‌دانم شما با تمام توان از استقلال‌تان حفاظت کنید، به اقدام‌های انسان دوستانه بعضی از کشورهای اروپایی در پناه دادن به مهاجرین آواره و مظلوم از کشورهای مختلف منطقه که بعضاً با شرایطی سخت از طریق دریا خود را به مناطق امن در سواحل کشورهای اروپایی می‌رسانند اشاره کرد و گفت: شاید این اقدام انسانی شما مشکلاتی هم داشته باشد، اما ماهیت این کار شما مورد پسند همه انسان‌ها با هر دین، مذهب و ملیتی است.

وی با ارائه سوابقی از حضور مهاجران بیش از دو، سه میلیونی همسایه‌های شرقی و غربی و حتی جنوبی در خاک ایران و روابط خوب مردم و مسؤولان جمهوری اسلامی با آنان، گفت: شاید براساس معادلات سیاسی در شرایط فعلی که بیکاری یکی از مهم‌ترین مشکلات کشورهاست، پذیرش مهاجران وجه مثبتی نداشته باشد، اما انسانیت حکم می‌کند دست آوارگان بی‌پناه، مخصوصاً زنان و کودکان بی‌گناه را در این شرایط سخت بگیریم تا وجدان بشریت شاهد مرگ مظلومانه آنان نباشد.

هاشمی رفسنجانی در ادامه سخنان خویش و در پاسخ به سؤال رئیس جمهور پارلمان که «دورنمای امنیتی منطقه و جهان با توجه به گسترش دامنه‌ی فعالیت‌ها تروریست‌ها، چگونه است؟»، اظهار داشت: برای این موضوع باید نگاه عمیق به علل شروع اقدامات تروریستی داشته باشیم تا در ارائه راه حل، اشتباهات گذشته را تکرار نکنیم که بی‌تأثیر خواهد بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ارائه تحلیلی از ظلم‌های تاریخی چند کشور زیاده‌طلب غربی در حق مردم و کشورهای عقب‌افتاده و فقیر اقصی نقاط جهان و به ویژه قاره آفریقا و بخش‌هایی از قاره آسیا، تصریح کرد: قرن‌هاست که استکبار به بهانه‌ی استعمار و استثمار ، مواد خام، نیروهای کار ارزان و بازار بی‌رقیب این کشورهای مظلوم را قبضه کرده و چپاول می‌کند و حتی در تاریخ کمی دورتر کشورهای خود را با کارهای سخت و جانفرسای برده‌هایی آباد کردند که از این کشورها می‌بردند.

وی سوء مدیریت مسؤولان کشورهای عقب‌افتاده در طول تاریخ و به ویژه در سال‌های اخیر را یکی از علل اقدامات خشن جوانان ناراضی و بیکار برخی از کشورهای آفریقایی و آسیایی دانست و گفت: وقتی از شدت ظلم، نا امنی و بیکاری، کارد به استخوان برسد، جوان ناراضی به فکر انتقام می‌افتد و وقتی دسترسی به مسؤولان خود نداشته باشد، در اقدامات و جنایات تروریستی ، مردم بی‌گناه را می‌کشد، تا امنی را فراگیر نماید.

هاشمی رفسنجانی ، افزود: اگر غرب واقعاً نگران گسترش تروریست‌هاست، که قطعاً دیر یا زود با سلاح‌های کشتار جمعی کشورهای دیگر را نیز تهدید می‌کنند، اول باید این مناطق را امن نگه دارد و برای جبران ظلم‌های تاریخی خویش، برای عمران و آبادی و ایجاد اشتغال در این کشورها بکوشد، چون بسیاری از کسانی که صید وعده و وعیدهای گروه تروریستی می‌شوند، جمعیت‌های مستأصل، بیکار و نیازمند هستند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر ضرورت اقدام فوری و همه جانبه برای مهار تروریست‌ها، گفت: ما در ادبیات فارسی، شعری داریم که این روزها می‌تواند مصداق کار کشورهای قدرتمند دنیا و حتی عقلای دلسوز جوامع بشری باشد که:

سرچشمه شاید گرفتن به بیل چون پر شد، نشاید گذشتن به پیل

وی در ادامه سخنان خویش با ارائه تحلیلی از آخرین اخبار مربوط به برنامه‌های تروریستی و همچنین اقداماتی که بعضی از قدرت‌ها به بهانه‌ی مبارزه با تروریست‌ها در افغانستان و یمن کرده‌اند، گفت: در افغانستان بیمارستانی را که پزشکان بدون مرز برای مردم فقیر قندوز ساخته بودند، منهدم می‌کنند و بیماران بستری در آن را در آتش می‌سوزانند و در یمن نیز مجلس عروسی در یک روستا را به خاک و خون می‌کشند و ادعا می‌کنند برنامه‌ی ما در مبارزه با تروریست‌ها ، دقیق است!

هاشمی رفسنجانی ، افزود: با توجه به مجموعه شرایطی که در سوریه، سومالی، عراق، یمن، افغانستان، لیبی، پاکستان و کشورهای دیگر می‌بینیم، بعید است تروریسم به این زودی ریشه‌کن شود، مگر اینکه یک ائتلاف بین‌المللی و با حسن نیت و بشردوستانه تشکیل شود و سیاست‌های سلیقه‌ای و منافع جزئی کشورها در آن برنامه‌ها دخیل نباشد.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، «سرشاخ شدن ابرقدرت‌ها با همدیگر» را نشانه‌ی بی‌برنامگی آنان در برخورد با تروریست‌ها دانست و گفت: مثلاً ائتلاف غربی‌ها می‌گوید جنگنده‌های ما برای مبارزه با داعش شش هزار سورتی پرواز داشتند و روسیه می‌گوید نیروی هوایی ما برای مبارزه با گروه‌های تروریستی در سوریه 100 سورتی پرواز داشته‌اند، اما هیچ‌کدام نمی‌گویند نتیجه این همه اقدامات نظامی شما چیست و چرا متوجه نمی‌شوید که مذاکره سیاسی بهتر از بمباران مناطق مختلف است که البته در این آتش‌سوزی‌ها مردم فقیر و بی‌پناه بیشتر از همه آسیب می‌بینند؟!!

وی خطاب به رئیس مجلس کرواسی، گفت: خوب است شما در جلسات پارلمانی و دولت‌های اتحادیه اروپا به طرف‌های درگیر یادآوری کنید که وضع کنونی به نفع هیچ‌کسی نیست و این ویروس دیر یا زود کشورهای دیگر را نیز آلوده می‌کند و عقلای جهانی جلوی گسترش ویروس تروریسم پروری را بگیرند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تأکید بر این جمله که ایران تجربیات بسیار خوبی در مبارزه با تروریست‌ها دارد، به اتهام حمایت ایران از تروریست‌ها اشاره کرد و گفت: این حرف‌ها نشانه‌ی استیصال سیاسی تحلیل‌گران غربی است، چرا که کشوری را متهم به حمایت از تروریست می‌کنند که خود بزرگترین قربانی تروریست در تاریخ معاصر است.

هاشمی رفسنجانی با یادآوری برنامه‌های تروریستی تجزیه طلبان در دو سال اول پس از پیروزی انقلاب که با اقدامات تروریستی مردم مناطق مرزنشین ایران در کردستان، خوزستان، بلوچستان، ترکمن صحرا و حتی آذربایجان را تحریک و تشویق می‌کردند، گفت: وقتی از مردم نا امید شدند، اقدامات تروریستی خود را متوجه مرکزیت نظام کردند و با ترور به فکر حذف نیروهای بسیج کننده مردم بودند که فقط در یک اقدام در دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی 72 نفر از بزرگان تراز اول را مظلومانه به شهادت رساندند تا با از رسمیت انداختن مجلس، دولت و قوه قضاییه، زمینه را برای کارهای تروریستی خود فراهم کند.

وی در بخش بعدی از سخنان خویش با ابراز خرسندی از گسترش روابط ایران با کرواسی، گفت: ما هیچ محدودیتی برای همکاری با شما در همه زمینه‌ها نداریم و مسؤولان دو کشور در بخش‌های مربوطه باید برای این کار برنامه‌ریزی کنند.

یوسیپ لیکو، رئیس پارلمان کرواسی نیز در آغاز سخنان خویش با ابراز خرسندی از حضور در ایران و با تحسین از نقش تاریخی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در همه مقاطع انقلاب به دوره‌ی بسیار سخت جنگ در بالکان اشاره کرد و گفت: اقدامات انسان دوستانه ایران که به دستور شما در مقام ریاست جمهوری انجام می‌شد، در اذهان مردم و همچنین در تاریخ آن منطقه همیشه خواهد ماند.

رئیس پارلمان کرواسی با تأکید بر این نکته که شاید آن اقدام انسانی شما باعث تغییر دیدگاه مردم منطقه نسبت به ایران شده باشد، به تبلیغات منفی رسانه‌های غربی در این زمینه پرداخت و گفت: مردم شبه جزیره بالکان و به ویژه مردم کرواسی که سابقه صد ساله در به رسمیت شناختن دین اسلام دارند، خوب تشخیص دادند که باید روابط کرواسی با ایران پایدار و رو به گسترش باشد و مسؤولان کشور متبوع من نیز بر اساس این خواست عمومی برنامه‌ریزی می‌کنند و سفر من و هیأت همراه من در این شرایط نیز در راستای همین سیاست است.

وی با تأکید بر این نکته که حتی در زمان تحریم نیز روابط ما با ایران قطع نشده بود، گفت: امیدواریم در شرایط جدید که قدرت‌های جهانی به این نتیجه رسیده‌اند تا با ایران کار کنند، مسؤولان ایران و کرواسی زمینه‌ها را برای گسترش روابط در زمینه‌های اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و حتی ورزشی فراهم نمایند.

لیکو درباره اظهارات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در خصوص تروریسم، گفت: این اظهارات عاقلانه‌ترین برنامه‌ای است که اگر چارچوب‌های سیاسی آن تدوین و در میدان مبارزه با گروه‌های تروریستی اجرا شود، مردم منطقه روی آرامش را خواهند دید و مردم کشورهای دیگر مخصوصاً در اروپا که به خاطر آینده‌ و گسترش نفوذ تروریست‌ها نگرانند، آسوده خاطر خواهند شد که البته شرط آن همراهی همه‌ کشورها در این راه است.

وی در خصوص اظهارات آیت‌الله هاشمی رفسنجانی برای حل مشکل پناهندگان، گفت: با نظرات شما موافقم، چرا که کرواسی خاطرات آواره شدن اتباعش را در آن جنگ فراموش نمی‌کند و شاید همین باعث شده است که مردم کرواسی رفتار خوبی با موج جدید آوارگان دارند و از سیاست‌های دولت خویش حمایت می‌کنند.

رئیس پارلمان کرواسی با تأکید بر این نکته که جمله شما بسیار دقیق و عاقلانه بود که مسأله تروریست‌ها با بمباران حل نمی‌شود، گفت: باید با موشکافی دقیق به سراغ این بحران رفت و البته عقلای سیاسی در اتحادیه اروپا نیز تأکید می‌کنند نقش ایران برای برگرداندن ثبات به منطقه برجسته است.

وی با بیان این نکته که از زمان انقلاب اسلامی در جریان تحولات ایران بوده‌ام، گفت: براساس گزارش‌های دقیق مسؤولان سیاسی کرواسی که در ایران مستقرند و همچنین مشاهدات خودم به این نتیجه رسیدم که ایران علیرغم مشکلات سیاسی و مبارزه با توطئه‌های داخلی و خارجی و به خصوص با توجه به تحریم، در حال پیشرفت است.

لیکو توجه ایران به حقوق اقلیت‌ها را نکته‌ی بارز دیگری از سیاست‌های اصولی جمهوری اسلامی دانست و گفت: نقطه اشتراک ایران و کرواسی در این مسأله اینجاست که ایران در به رسمیت شناختن حقوق اقلیت‌ها و برابری پیروان ادیان کوشاست و کرواسی نیز اولین کشور اروپایی است که از یک قرن پیش اسلام را به رسمیت شناخت و خوشحالم که گزارش دهم مراسم گرامیداشت یکصدمین سال رسمیت اسلام در کرواسی سال آینده در کشور متبوعم برگزار می‌شود.

وی با ابراز نگرانی از گسترش تروریست‌ها در منطقه، گفت: سیاست ملی کرواسی ایجاب می‌کند که با هر سیاستی که منجر به قلع و قمع تروریست‌ها می‌شود، همراهی نماید، چون جغرافیای کشور ما از طریق مدیترانه بسیار به خاورمیانه نزدیک است.

وی با تأکید بر این نکته که سیاست ما گسترش روابط با ایران است، گفت: بارها گفته‌ایم که علیرغم عضویت ما در اتحادیه اروپا و رعایت چارچوب سیاست‌های اتحادیه، ایران را شریک خاص و مهم خود در این منطقه می‌دانیم و گواه ما تداوم همکاری‌های تجاری، سیاسی، اقتصادی و اجتماعی حتی در اوج تحریم‌ها بود.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱۳
ناشناس
|
United States
|
۱۹:۴۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
18
86
درود بر هاشمی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
12
36
درود بر هاشمی
حافظی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۳۱ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
13
32
اقای هاشمی درست می گویند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۲ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
11
31
زنده باد هاشمی
فدایی حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۸ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۳
11
27
عالی فرمودند
نظرات بینندگان