arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۹۰۱۳
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۱۵ - ۱۵ مهر ۱۳۹۴

چه کسانی در فهرست نامزدهای صلح نوبل گاردین هستند؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 قرار است برنده جایزه صلح نوبل امسال روز جمعه معرفی شود و گمانه‌زنی‌ها درباره آن خاتمه یابد. تجربه نشان داده است که کمیته این جایزه با مرموز بودنش در ارائه هرگونه اطلاعات درباره پیروز صلح جهان این توانایی را دارد تا دست به انتخاب‌های عجیب بزند؛ مانند انتخابات باراک اوباما آن هم در حالی که تنها چند ماه از به قدرت رسیدنش گذشته بود.

روزنامه گاردین در گزارشی در آستانه انتخاب برنده جایزه صلح نوبل نوشت: همین بس که بدانید این کمیته در ماه مارس درگیر یک کودتای داخلی غیرقابل پیش‌بینی شد و رئیس پنج ساله آن اخراج و یکی از اعضای حزب محافظه‌کار نروژ جانشین او شد. همین مساله نشان می‌دهد که انتخاب روز جمعه دست‌کم از سوی نروژی‌ها به دقت مورد پیگیری قرار می‌گیرد.

در زیر برخی از گزینه‌های دریافت جایزه صلح نوبل امسال را بررسی می‌کنیم.

*پاپ فرانسیس
پاپ فرانسیس آرژانتینی پس از دست گرفتن قدرت در واتیکان نقشی کلیدی در ازسرگیری روابط آمریکا و کوبا ایفا کرد. سفر موفقیت‌آمیز او به هر دو کشور طی ماه گذشته و اظهارنظرات جالبش درباره علل نابرابری اجتماعی و تغییرات آب و هوایی هم شانس پاپ را برای پیروزی افزایش داده است. از ویژگی‌های رهبر کاتولیک‌های جهان می‌توان به محبوبیت عمومی، رفتار دوستانه و انعطاف‌پذیری در برخی مسائل اشاره کرد. از آن طرف اما دیدار پاپ فرانسیس با کشیش تندروی ایالت کنتاکی و همچنین صحبت کردن با یکی از دانش‌آموزان اسبق‌اش چهره وی را لکدار کرده است.

*آنگلا مرکل
صدراعظم آلمان اخیراً و پس از باز کردن درهای کشورش به روی پناهجویان به یکی از گزینه‌های به دست اوردن جایزه صلح نوبل تبدیل شده است. تصمیم مرکل برای ورود بیش از 800 هزار تن از این آوارگان سوری به کشورش. ژستی تاثیرگذار بود که واکنش سایر سران کشورهای اروپا را برجسته‌تر کرد. همزمان با تاثیر احساسی تصمیم مرکل و نامیده شدن پیروز نوبل از سوی برخی، بعضی دیگر این تصمیم وی را عامل تنش و اختلاف بین کشورهای میزبان پناهجویان می‌دانند. راه‌آهن اتریش به حالت تعلیق درآمده و کنترل مرزی جدیدی در برخی مناطق جهت مقابله با موج مهاجرت ایجاد شده است. در این میان کشوری چون یونان که از بازی اقتصادی با دولت آلمان دلخوشی ندارد قطعاً از این انتخاب خرسند نخواهد شد.

*جان کری و محمدجواد ظریف
پیش از اینکه بحران مهاجرتی اروپا در تابستان به اوج خود برسد، وزرای خارجه ایران و آمریکا متحمل‌ترین گزینه بدست آوردن جایزه صلح نوبل بودند. این دو مقام دولتی با گذراندن بیش از دو سال دیپلماسی فشرده سرانجام توانستند در پرونده هسته‌ای ایران به توافقی دست یابند، مساله‌ای که پیش از آن غیرممکن به نظر می‌رسید. طی شب‌های بی‌شمار مذاکره در شهرهای مختلف اروپایی، شب‌هایی که در طول آنها کری و ظریف، نماینده دو کشور متخاصم بیش از هر مقام خارجی دیگری با یکدیگر وقت گذراندند، این دو مرد توانستند به پیچیدگی‌های بی‌اندازه این مساله غلبه کرده و در مقابل منتقدان هر دو کشور ایستادگی کنند. این توافق توانست در شورای امنیت سازمان ملل و پارلمان هر دو کشور بررسی شود. این توافق پیروزی دیپلماسی مقاومتی بود و به گفته برخی از وقوع جنگ دیگری در خاورمیانه جلوگیری کرد. از سوی دیگر اما این توافق هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است و همچنان هدف انتقاد جمهوری‌خواهان و رژیم صهیونیستی است.

*موسی زرای
این کشیش اریتره‌ای برای آوارگان کشورش مرکز کمک‌رسانی ایجاد کرد. او همچنین یکی از مدافعان حقوق پناهجویانی است که با فقر و فلاکت در اروپا زندگی می‌کنند. اگر کمیته نوبل به دنبال یک قهرمان برای همه باشد زرای می‌توان آن گزینه باشد.

*دنیس موکوگ
این دکتر زنان کنگویی سال‌هاست که به دلیل کمک‌هایش به قربانیان تجاوز در کشورش مورد توجه کمیته صلح نوبل است. او در سال 2014 برنده جایزه ساخاروف پارلمان اروپا شد. آیا جایزه بعدی او صلح نوبل است؟

*ویکتور اوچن
این فعال 33 ساله از درگیری‌ها و ناآرامی‌های شدید شمال اوگاندا جان سالم به در برده در حالی که کشته شدن برادر بزرگترش را به دست گروه شورشیان شاهده بوده است. او شبکه جامع جوانان آفریقایی را برای کمک به کودکان قربانی برای بازگشتن به زندگی راه‌اندازی کرده است.
برچسب ها: گاردین ، صلح ، نوبل ، جایزه ، نامزد
نظرات بینندگان