arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۹۰۳۰
تاریخ انتشار: ۵۳ : ۱۶ - ۱۵ مهر ۱۳۹۴

بی‌اطلاعی از وضعیت 71 جان‌باخته ایرانی/ 29 هزار حاجی در انتظار بازگشت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد: 308 پیکر جان‌باخته حادثه منا به ایران انتقال یافته، اما متاسفانه وضعیت 71 نفر از جان‌باختگان ایرانی این حادثه تلخ نامعلوم است.

سعید اوحدی ظهر امروز (چهارشنبه) درباره روند شناسایی جان‌باختگان حادثه منا گفت: بر اساس آخرین جلسه‌ای که با قائم‌مقام وزارت حج عربستان و معاون وزیر بهداشت این کشور داشته‌ایم، دسترسی خوبی برای سردخانه جده برای ما فراهم شده و از امروز همکاران تیم تفحص ما در آنجا مستقر شده‌اند.

وی اظهار کرد: در برخی سردخانه‌های مکه نیز اعلام کرده‌اند که تعدادی از پیکرهای جان‌باختگان حادثه منا وجود دارد که در این رابطه هم هماهنگی‌هایی در حال انجام است تا ظرف امروز و فردا در آنجا نیز کار شناسایی اجساد را انجام دهیم.

رئیس سازمان حج و زیارت که با شبکه خبر گفت‌وگو می‌کرد، افزود: تا این لحظه پیکر 308 نفر از جان‌باختگان ایرانی حادثه منا به کشور انتقال یافته است، همچنین 40 پیکر جان‌باختگان نیز در سردخانه معیصم مکه هویت ایرانی بودن‌شان قطعی شده و در حال تشخیص هویت آنها هستیم.

وی اضافه کرد: همچنین 45 زائر ایرانی هم اعلام شده که در سردخانه جده هستند که در رابطه با شناسایی آنها هم دسترسی لازم به ما داده شده است.

رئیس سازمان حج ادامه داد: سعودی‌ها روز گذشته به ما اعلام کردند که اجساد سردخانه جده را به مکه انتقال دهند که با توجه به زمان‌بر بودن این کار و احتمال اینکه در سردخانه های جده نیز ممکن است پیکرهای دیگری از جان باختگان پیدا شود، درخواست کردیم که همکاران ما برای شناسایی به جده بروند و کنسولگری ایران در جده در این‌باره هماهنگی‌های لازم را انجام داده و همکاران ما امروز در سردخانه جده مستقر هستند.

اوحدی تصریح کرد: تا این لحظه از وضعیت 71 نفر از جان باختگان اطلاعی در دست نداریم که البته جستجوها را دنبال می‌کنیم تا وضعیت این 71 عزیز هم مشخص شود.

رئیس سازمان حج خاطرنشان کرد: کار تشخیص هویت 45 پیکر سردخانه جده با توجه به اینکه زمان‌بر است امیدواریم فرآیند قانونی‌اش انجام شود و ظرف 48 ساعت آینده بتوانیم وضعیت انتقال این پیکرها را به ایران فراهم کنیم که در این‌باره اطلاع‌رسانی لازم صورت خواهد پذیرفت.

وی بیان کرد: در مجموع 40 پیکر زائران ایرانی در سردخانه مکه و 45 پیکر زائران ایرانی در سردخانه جده است که پس از این 85 نفر، کار جستجو و تحقیق برای 71 زائر باقیمانده نیز انجام خواهد شد.

وی در رابطه با گمانه‌زنی‌ها درباره دستگیری و بازداشت تعدادی از مفقودین فاجعه منا توضیح داد: شب گذشته برای همین موضوع بنده به جده رفتم و در محل سرکنسولگری ایران در جده با حضور سفیر جمهوری اسلامی ایران در ریاض همچنین آقای فومنی، دستیار ویژه وزیر امور خارجه، آقای زارع سرکنسول ایران و آقای مهدی حمزه‌ای، نماینده دائم ایران در سازمان همکاری‌های اسلامی جلسه‌ای تشکیل دادیم و موضوع را بررسی کردیم.

وی ادامه داد: اگر هر گونه بازداشتی و یا دستگیری زائران ایرانی در عربستان اتفاق افتاده باشد، اولین مجموعه‌ای که مطلع شده و به آن اطلاع داده می‌شود کنسولگری ایران است که وظیفه‌اش صیانت از حقوق اتباع ایرانی است.

وی تصریح کرد: در جلسه شب گذشته در جده نیز آقای سفیر و سرکنسول محترم اعلام کردند تا ساعت یک بامداد گذشته هیچ گزارشی از دستگیری احتمالی زائران ایرانی اعلام نشده است.

رئیس سازمان حج اعلام کرد: اخیراً پالایش آماری جدیدی نیز از کاروان‌ها در این‌باره صورت گرفته است، چه کاروان‌هایی که به ایران بازگشته‌اند و چه کاروان‌هایی که هنوز در عربستان حضور دارند.

وی افزود: در رابطه با 71 زائری که هنوز وضعیت آنان مشخص نشده نیز مدیران کاروان‌های آنها را در عربستان نگه داشته‌ایم که اگر احتیاج به تشخیص هویت این زائران عزیز بود، آنها حضور داشته باشند. در ضمن مدیران کاروان‌های آنها هم آماری از دستگیری این عزیزان در دست نداشتند.

رئیس سازمان حج همچنین بیان کرد: بیش از 55 درصد از حجاج ایرانی به میهن اسلامی بازگشته‌اند و در حال حاضر 18 هزار زائر ایرانی در مکه مکرمه و 11 هزار و 500 ایرانی در مدینه منوره حضور دارند و پروازهای برگشت زائران با شیب تندی از دو فرودگاه مدینه و جده به مقصد میهن اسلامی در حال انجام است.

وی در انتها گفت: پروازهای برگشت زائران از فرودگاه جده تا 20 مهرماه ادامه خواهد داشت که بعد از آن مکه مکرمه از حضور زائران ایرانی خالی خواهد شد. همچنین پروازهای برگشت حجاج از فرودگاه مدینه منوره تا 25 مهرماه ادامه خواهد داشت.

در حج امسال 64 هزار ایرانی به سرزمین وحی اعزام شدند که متاسفانه 464 نفر از هموطنان‌مان در فاجعه تلخ منا و 11 نفر از هم‌میهنان عزیزمان در حادثه غم‌بار مسجدالحرام جان باختند.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان