arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۹۱۲۹
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۱۲ - ۱۶ مهر ۱۳۹۴

دعوت رسمي علي مطهري به دادگاه شيراز

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 شيراز، نيمه مهرماه ٩٤، سومين جلسه دادگاه حمله‌كنندگان به علي مطهري. اين‌بار اما دادگاهي متفاوت. برخلاف دو جلسه پيشين دادگاه كه به اظهارات رييس و معاون دانشگاه شيراز و دانشجوي دعوت‌كننده از مطهري اختصاص داشت؛ اين‌بار نوبت پاسخگويي هشت موتورسوار حمله‌كننده فرا رسيده است. هرچند علي مطهري نيامده، اما وكيلش مصطفي ترك همداني، مثل دو دادگاه پيشين، براي دادخواهي نماينده مردم تهران به شيراز آمده است.

به گزارش اعتماد، اين‌بار دادگاه از علي مطهري رسما دعوت كرد تا در جلسه بعدي دادگاه حضور يابد. يعني ١٩ آبان ماه علي مطهري بايد يك‌بار ديگر سوار هواپيما به مقصد شيراز شود و فرودگاهي را كه هفت ماه پيش در آن به او حمله شد به قصد دادگاه اين شهر ترك كند. ساعت ٨صبح است و هنوز درهاي مجتمع قضايي شهيد قدوسي باز نشده است. مصطفي ترك همداني منتظر ايستاده جلوي در ورودي ساختمان و روبه‌رويش، حوالي همان‌جايي كه اسفندماه گذشته به مطهري حمله شد؛ چهار نفر از همان موتورسواران مهاجم ايستاده‌اند. تيپ‌هاشان رسمي است، پيراهن‌هاي سفيد و شلوار تيره و نگاه‌هاي خيره. سه نفرشان جوان‌ترند و سي‌وچند ساله، ديگري اما ١٠سالي از آنها مسن‌تر است. درخواستم براي انجام مصاحبه را با سردي رد مي‌كنند. در چهره‌شان نشاني از استرس و نگراني نيست، دست‌ها را تكيه داده‌اند به درخت وسط بلوار شيرودي و همان‌جور خيره نگاهم مي‌كنند. همچنان كنارشان ‌ايستاده‌ام كه وكيل‌شان سر مي‌رسد. او هم درخواست مصاحبه را رد مي‌كند و با اشاره به روبه‌رو مي‌گويد: «با آقاي ترك‌همداني مصاحبه كنيد». مي‌گويم مي‌خواهيم حرف‌هاي شما را هم بشنويم. «نيازي نيست». مي‌پرسم وكيل هر هشت متهم هستيد؟ با تكان‌دادن سر تاييد مي‌كند. نگاه‌هاشان همانطور خيره است، خداحافظي مي‌كنم و مي‌روم كمي آن‌سوتر. چند دقيقه‌اي نمي‌گذرد كه يك نفر ديگر هم به جمع‌شان ملحق مي‌شود. حدودا ٢٢، ٢٣ساله است، شلوار جين آبي پوشيده با پيراهن سياه. ٢٠دقيقه از هشت صبح گذشته كه درهاي مجتمع قضايي قدوسي باز مي‌شود. مصطفي ترك همداني وارد ساختمان مي‌شود، اما پنج متهم پرونده و وكيل‌شان همچنان روي چمن‌هاي وسط بلوار شيرودي ايستاده‌اند و حرف مي‌زنند. ظاهرا منتظر سه موتورسوار ديگر هستند.

ساعت ٨:٢٨ دقيقه مي‌شود و پنج نفر از هشت متهم پرونده حمله به علي مطهري، به همراه وكيل‌شان وارد ساختمان قضايي شهيد قدوسي شيراز مي‌شوند. ساختمان دادسرا مثل هميشه شلوغ است، اما احتمالا حرارت شعبه ١٠١ دادگاه كيفري٢، بيش از ازدحام جمعيت است.

پيش از آغاز سومين جلسه دادگاه حمله‌كنندگان به علي مطهري، گفت‌وگويي با مصطفي ترك‌همداني، وكيل مطهري انجام دادم و از او درباره روند برگزاري دادگاه و خواسته‌هاي موكلش پرسيدم.

امروز نخستين حضور مهاجمان علي مطهري در دادگاه است. انتظار داريد كه دادگاه چگونه پيش رود؟ و خواسته مشخص شما و موكل‌تان براي اين متهمان چيست؟

با توجه به اينكه در اين جلسه بناست اظهارات متهمان اصلي پرونده از ديد ما و كساني كه به دكتر مطهري حمله كردند، گرفته شود؛ مهم است كه رياست محترم دادگاه بعد از استماع اظهارات آنها درخواست‌هاي ما را هم مدنظر قرار دهد. به هرحال متهمان به صورت كلي شناسايي شده‌اند، البته براي شناسايي افراد ديگري كه مدنظر ما هستند، منتظر دستور رياست محترم دادگاه هستيم. با اين حال تا اينجا پيگيري‌هاي خوب دادستان شيراز و بازپرس پرونده، منجر به صدور قرار مجرميت و در نهايت كيفرخواست شده و روند طبيعي و خوبي را طي كرده است، اما انتظار داريم همانطور كه رياست محترم دادگاه تحقيقات را نسبت به متهمان انجام داده است، از اينجا به بعد هم مطابق رويه معمول و مثل روال قبلي ادامه داده شود و به درخواست‌هاي ما نيز توجه شود.

به طور مشخص چه خواسته‌اي براي اين هشت متهم داريد؟

به هرحال اقامه دعوي ما با طرفيت اين افراد، شكايتي بوده براي شناسايي متهمان و كساني كه در حمله شركت داشته‌اند؛ و سپس مجازات آن افراد.

الان اين هشت متهم، با قيد وثيقه آزاد هستند؟

با قيد وثيقه و كفالت.

آيا همه ابهامات اين پرونده برطرف شده، يا هنوز هم ابهاماتي هست؟

براي من به عنوان وكيل علي مطهري، هنوز دو، سه نكته باقي مانده است و با توجه به محرمانه‌بودن سير جريان پرونده، از عنوان كردن آنها معذورم. اما از روند كلي پرونده رضايت دارم.

يعني هنوز مشخص نشده كه آمرين چه كساني هستند؟

از نظر ما مشخص است، اما دادگاه دارد تحقيقاتش را انجام مي‌دهد تا آن افراد را هم به ميز محاكمه بكشاند.

در حاشيه جلسه دوم دادگاه گفتيد احتمال دارد علي مطهري از آمرين، شكايتي جداگانه در دادگاهي ديگر انجام دهد. سرنوشت آن شكايت به كجا رسيد؟

هنوز منتظر هستيم. اگر آقاي مطهري تصميم بگيرد، اين كار را انجام خواهيم داد.

احتمال دارد كه امروز آخرين جلسه دادگاه باشد؟

با توجه به نحوه تحقيقاتي كه دارد صورت مي‌گيرد، بعيد مي‌دانم كه امروز آخرين جلسه دادگاه باشد.

وكيل علي مطهري پس از پايان دادگاه نيز پاسخگوي سوالات خبرنگار «اعتماد» بود.

فضاي دادگاه سوم چطور بود؟

امروز از هشت نفر متهم حمله‌كننده به آقاي مطهري تنها پنج نفر از آنها در دادگاه حاضر شدند و سه نفر ديگر در دادگاه حاضر نشدند. دادگاه اظهارات آن پنج تن را گرفت كه هشت ساعت به طول انجاميد.

آقاي مطهري قبلا گفته بودند كه در جلسه‌اي كه مربوط به حمله‌كنندگان باشد حضور پيدا خواهد كرد اما ايشان به دادگاه نيامدند. اين عدم حضورشان دليل خاصي دارد؟

نه، هيچ دليل خاصي نداشت و تصميم شخصي ايشان بود اما براي جلسه بعدي دادگاه از ايشان دعوت شده كه به دادگاه بروند.

يعني دادگاه آقاي مطهري را به صورت رسمي دعوت كرده است؟

بله، ايشان كتبا و به صورت رسمي به دادگاه دعوت شدند.

جلسه بعدي دادگاه چه تاريخي برگزار خواهد شد ؟

١٩ آبان ماه.

روند رسيدگي در اين جلسه دادگاه را چطور ارزيابي مي‌كنيد ؟ جلسات پيش را مثبت ارزيابي كرده بوديد، جلسه سوم چطور بود ؟

با توجه به تدبير خاصي كه رياست محترم دادگاه در مديريت جلسه، با عنايت به قانون جديد دادرسي كيفري انديشيده و نحوه اخذ دفاعيات متهمان روند رسيدگي به پرونده از نظر من رضايتبخش است.

تكليف سه نفري كه نيامدند چه مي‌شود؟

دادگاه از آنها دعوت مي‌كند تا از خود دفاع كنند و اگر هم نيايند قاضي راي خود را صادر خواهد كرد.

نظرات بینندگان