arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۹۱۴۰
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۱۲ - ۱۶ مهر ۱۳۹۴

۵۰ هزار چاه غیرمجاز درحوضه آبریزدریاچه ارومیه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مشاور وزیر نیرو گفت: 50 هزار حلقه چاه غیرمجاز در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی به صورت غیرقانونی حفر شده است.

مصطفی قادری روز پنجشنبه در گفت‌وگو با ایرنا افزود: وجود این تعداد چاه غیرمجاز و بیش از 38 هزار حلقه چاه مجاز دیگر در این حوضه آبریز موجب شده که سفره های آب زیرزمینی خالی شوند و میزان روان آب ها کاهش یابند.

وی اضافه کرد: علاوه بر افزایش چاه های غیرمجاز و کاهش نزولات آسمانی در چند سال اخیر، چندین هزار هکتار از اراضی دیم این حوزه نیز به اراضی آبی تبدیل شده است.

مشاور وزیر نیرو گفت: برداشت های غیرمجاز آب باعث شده که میزان روان آب های این حوزه نیز کاهش پیدا کند و با افزایش میزان تبخیر آب، قسمت هایی از دریاچه ارومیه خشک شود.

قادری با اشاره به برنامه های دولت تدبیر و امید برای احیای دریاچه ارومیه گفت: حفر یک تونل به طول 35 کیلومتر برای انتقال آب از سد کانی سیب به دریاچه ارومیه و انتقال سالانه 650 میلیون متر مکعب آب به دریاچه بخشی از کاهش آب دریاچه را جبران می کند که عملیات اجرایی این طرح در هفته جاری آغاز شد.

وی اضافه کرد: در کنار اجرای طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه، مردم نیز باید در مصرف آب در بخش کشاورزی و سایر بخش ها صرفه جویی کنند.

دریاچه ارومیه در وسعتی به میزان 500 هزار هکتار امروزه با مشکل جدی کم آبی رو به رو شده به طوری که حجم آب آن به کمتر از یک میلیارد متر مکعب رسیده است.

در زمان حاضر تراز این دریاچه حدود 1270.08 متر بوده که از سال گذشته نزدیک به 10 سانتی متر کمتر است.
برای رسیدن به تراز اکولوژیک 1274.1 متری که به تراز اکولوژیک معروف است، باید افزون بر 13 میلیارد متر مکعب آب وارد این دریاچه شود.

دولت تدبیر و امید، از نخستین روزهای فعالیت خود احیای دریاچه ارومیه را در دستور کار خود قرار داد و قرار است در پایان یک برنامه 10 ساله تراز اکولوژیک دریاچه محقق شود.

قادری برای تقدیم پیام تسلیت وزیر نیرو به مناسبت جان باختن 24 نفر از زایران مهابادی در حادثه منا به مردم و مسئولان اجرایی شهرستان مهاباد، به این شهرستان سفر کرده است.

شهرستان مهاباد با 215 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.
نظرات بینندگان