arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۹۲۸۱
تاریخ انتشار: ۳۳ : ۱۳ - ۱۷ مهر ۱۳۹۴

چرایی اهمیت کنترل "کرونا ویروس" در حجاج

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 کروناویروس‌ها خانواده بزرگی از ویروس‌ها هستند که بیماری‌های مختلفی را از سرماخوردگی معمولی گرفته تا سندرم حاد و شدید تنفسی یا همان سارس را ایجاد می‌کنند و با گسترش آن، سازمان جهانی بهداشت دولت‌ها را به انجام تدابیری جهت حفاظت ملت‌ها متعهد کرده است.

این بیماری که به نام سندرم نارسایی تنفسی خاورمیانه شناخته شده، اولین بار در سپتامبر ۲۰۱۲ در مردی ۶۰ ساله در عربستان سعودی کشف شد که به مرگ بیمار انجامید. این مرد چندی قبل از آن به دبی سفر کرده بود و دومین مورد بیماری هم در مردی ۴۹ ساله در قطر که او نیز در گذشت، مشاهده شد.

بنا بر اعلام منابع عربستانی، گسترش این بیماری جان ده‌ها تن را در عربستان گرفت و به این ترتیب بود که عربستان سعودی و چند کشور حوزه خلیج فارس به عنوان کانون اصلی انتشار بیماری معرفی شدند و پیشنهاد شد که بیماری به عنوان سندرم نارسایی تنفسی خاورمیانه نامگذاری شود.

در توضیح چگونگی گسترش این بیماری و اقدامات دولت‌ها جهت پیشگیری از بروز آن، می‌توان به نحوه گسترش آن در کره جنوبی و تدابیر این کشور برای مقابله با آن اشاره کرد. اولین مورد بیماری مرس از ویروس های کرونا در این کشور اواخر اردیبهشت ماه سالجاری با ابتلای یک مرد 68 ساله شناسایی شد. وی دو هفته پیش از تشخیص این بیماری، به خاورمیانه سفر کرده بود و به مدت دو روز در عربستان سعودی که نخستین کانون این بیماری تلقی می‌شود، اقامت داشته است.

سرعت انتشار این بیماری، تعداد قربانیان آن و بی‌تردید بیم دولت از تاثیرات منفی بیماری، کره جنوبی را بر آن داشت که عزم خود را جزم کرده و با اتخاذ تدابیری سخت‌گیرانه در مبادی ورودی و خروجی کشور و همچنین اقدامات سفت و سخت بهداشتی در مراکز بهداشتی و درمانی و ... به این بیماری در کشورش پایان دهد.

علاوه بر کشورهای آفریقایی و موارد محدود آن در برخی کشورهای دیگر، در ایران هم سال گذشته مشاهده یک مورد ابتلای کرونا در خانمی حدود 50 ساله که از حج بازگشته بود را شاهد بودیم؛ به طوری که حدود 5 – 6 نفر از جمله خواهر این فرد و همچنین کادر بیمارستانی مربوطه، تحت تاثیر بیماری این فرد قرار گرفتند. هرچند با وجود مراقبت‌های بهداشتی و درمانی متاسفانه این فرد جان خود را از دست داد، اما خوشبختانه با اقدام به موقع نظام بهداشتی کشور، جلوی پیشرفت بیماری در ایران گرفته شد.

با توجه به سرعت گسترش این بیماری، از همان ابتدا تاکید بر آن بود که افراد در سفرهای خارجی خود این بیماری را در کشورهای هدف مد نظر داشته باشند. بر همین اساس چه از زمان انتشار آن در کره جنوبی و دیگر کشورها و چه در موسم حج عمره و تمتع همواره هشدارهای وزارت بهداشت به مسافران و همچنین زائران را شاهد بوده‌ایم و در مبادی ورودی و خروجی کشور نیز تدابیر بهداشتی لازم از سوی متولیان سلامت کشور در نظر گرفته شده است.

امسال نیز به دنبال رویداد تلخ فاجعه منا و انتقال مجروحان کشورمان به بیمارستان‌های سعودی به عنوان یکی از کانون‌های اصلی انتشار "کرونا"، بی‌تردید وزارت بهداشت را بر آن داشت که سفت و سخت‌تر از قبل پیگیر موضوع باشد تا خدای ناکرده "کرونا" سوغات حاجیان مان نباشد. بر همین اساس بود که سریعا ستاد ویژه پیشگیری و کنترل کرونا تشکیل و جلسات آن آغاز شد.

دکتر علی اکبر سیاری، معاون بهداشت وزیر بهداشت در این باره در نشستی خبری گفت: کرونا ویروس کوچکترین موجود زنده شناخته‌شده به شمار می‌رود و 200 ویروس عامل سرماخوردگی وجود دارد که یکی از آنها کرونا ویروس است. برخی از ویروس‌ها از نظر ژنتیک تغییر کرده و بیماری‌زایی و قدرت کشندگی آنها افزایش می‌یابد که کرونا ویروس نیز از همین دسته است.

به گفته وی، تاکنون در دنیا 1430 مورد ابتلا به کرونا ویروس گزارش شده است که 532 مورد آن منجر به فوت مبتلایان شده، همچنین این ویروس در 26 کشور دنیا گزارش شده است. از 1430 مورد ابتلا کرونا ویروس در جهان، 85 درصد آنها در عربستان به وقوع پیوسته، بنابراین ما در رابطه با این بیماری نگران هستیم و تمهیدات لازم را جهت جلوگیری از انتقال و شیوع آن به ایران انجام داده‌ایم.

وی با تأکید بر اینکه بیشترین موارد ابتلا به کرونا ویروس در عربستان بوده است، افزود: ویروس کرونا در خفاش و شتر بوده و علاوه بر راه انتقال آن از این حیوانات، در صورت ابتلا افراد نیز از طریق ترشحات تنفسی و روبوسی احتمال انتقال آن وجود دارد.

معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه تاکنون واکسنی برای کرونا ویروس شناخته نشده است و دارویی نیز برای درمان این بیماری وجود ندارد، گفت: کشندگی این بیماری بسیار زیاد است و 30 درصد خطر مرگ در مبتلایان دارد. همچنین خطر کرونا ویروس در سالمندان بیشتر است. کارکنان بیمارستان و افرادی که مشکلات مزمن قلبی ریوی و نقص دستگاه ایمنی دارند، بیشتر در معرض ابتلا به کرونا ویروس هستند.

وی با اشاره به خطرات زیاد کرونا ویروس اظهار داشت: امسال یک مورد از مبتلایان کرونا ویروس از کشورهای عربی به کره سفر کرد و این عامل سبب ابتلای 183 نفر در این کشور به کرونا ویروس شد و 36 نفر نیز به همین علت فوت شدند. 2 بیمارستان در کره به دلیل کرونا ویروس تعطیل، 77 بیمارستان آنها نیز دچار آسیب جدی شد و 100 هزار پرواز توریستی به این کشور نیز با تعطیلی مواجه و همچنین 900 میلیون دلار خسارت به کشور کره وارد شد. بر همین اساس بود که 19 فرودگاه کشور همزمان با ورود حجاج به ایران به حالت آماده‌باش درآمدند و اقدامات و تمهیدات لازم جهت جلوگیری از ورود و شیوع کرونا به کشور پیش‌بینی شد.

در هر حال تا کنون شش مورد از کرونا ویروس در ایران گزارش شده که مربوط به سال گذشته بوده و متاسفانه دو مورد از آنها به فوت منجر شده است.

امسال نیز با تمهید به موقع وزارت بهداشت و همچنین پزشکان کاروان‌ها، خوشبختانه تا کنون هیچ گزارشی از بیماری در زائران ایرانی گزارش نشده و وزارت بهداشت بنابر دستور وزیر بهداشت و به عنوان متولی سلامت کشور، همچنان خود را مقید می‌داند که به رصد وضعیت زائران ادامه داده و از وقوع اپیدمی این بیماری هولناک جلوگیری کند.

در هر حال طبق گزارش سازمان بهداشت جهانی تقریبا 36 درصد موارد گزارش شده از مبتلایان به این بیماری به مرگ منتهی شده است. از نکات قابل توجه این بیماری این است که اکثر موارد گزارش آن در میان مراکز بهداشتی درمانی نظیر بیمارستانها رخ داده است. از علائم اصلی این بیماری نیز می‌توان به تب ، سرفه ، تنگی نفس و مشکلات حاد تنفسی اشاره کرد. بیمار ممکن است سرفه های چند روزه ظاهرا بدون دلیل نیز داشته باشد . در موارد حاد مشکلات گوارشی نظیر اسهال ، نارسایی حاد تنفسی و ... نیز گزارش شده است.

از طرفی هم هنوز هیچ درمان تایید شده ای برای این بیماری شناخته نشده است و تنها توصیه این است که حمایت تنفسی در بیمارستان در بیماران دارای مشکلات حاد تنفسی می تواند چاره ساز باشد. نکته مهم‌تر هم توجه به تاکید سازمان جهانی بهداشت به دولت‌ها برای پیشگیری از ورود این بیماری است.
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان