arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۹۴۷۰
تعداد نظرات: ۳ نظر
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۷ - ۱۸ مهر ۱۳۹۴

متن کامل آیین‌نامه داخلی کمیسیون برجام مجلس

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
علیرضا زاکانی رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس شورای اسلامی در نشست خبری امروز (شنبه) خود با خبرنگاران، ضمن تشریح جزئیات آیین‌نامه داخلی کمیسیون ویژه بررسی برجام، نتایج و پیامدهای آن، برخی ابعاد آن را برای اصحاب رسانه تشریح کرد.

به دنبال اشاره زاکانی به این آیین‌نامه،  متن کامل آیین‌نامه مذکور را منتشر شد که متن آن به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

آئین نامه داخلی کمیسیون ویژه بررسی برجام، نتایج و پیامدهای آن

در اجرای ماده  44 و کلیه مواد ذیربط آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی از جمله مواد 63، 64، 65، 67، 68، 69، 70، 71  آئین نامه داخلی کمیسیون ویژه بررسی برجام، نتایج و پیامدهای آن  برای دوره نهم مجلس به شرح زیر با 14 ماده در جلسه مورخه 15/6/1394 با دریافت نظر اعضاء مورد تایید کمیسیون قرار گرفت.

ماده 1) جلسات عادی کمیسیون در ایام تعطیل مجلس شورای اسلامی مطابق دستور هفتگی در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه صبح از ساعت 8 تا 13  برگزار خواهد شد و درسایر اوقات علاوه بر ساعات اداری کمیسیون های مجلس، روزهای دوشنبه هم جلسه خواهد داشت.  

الف) جلسات فوق العاده با پیشنهاد هیئت رئیسه و یا یک چهارم از اعضاء و تصویب کمیسیون تشکیل می گردد.

ب) در آغاز جلسه بعد از تلاوت آیات از کلام ا... مجید، گزارش مصوبات هیئت رئیسه توسط دبیر قرائت گردیده و ارائه آخرین اخبار و اطلاعات مربوط به موضوع کمیسیون توسط اعضاء مجموعاً به مدت 30 دقیقه مطرح می‌شود.

ماده 2) جلسات هیأت رئیسه کمیسیون با نظر رئیس کمیسیون و اطلاع قبلی هر هفته روزهای سه شنبه بعد از جلسه کمیسیون به مدت 90 دقیقه با هماهنگی با اعضاء تشکیل می‌شود.

الف) جلسات مشترک رؤسای کمیته ها با هیأت رئیسه هر هفته روزهای یکشنبه ساعت 6:30 تا 8 تشکیل می گردد.

ب) در غیاب رئیس کمیسیون کلیه اختیارات بر عهده نواب رئیس می باشد.

ماده 3) وظایف و اختیارات هیئت رئیسه عبارتند از:

1. تهیه و تنظیم برنامه هفتگی کمیسیون  و مسئولیت و نظارت بر اوقات و مهلت های قانونی مذکور در این آئین نامه

2. نظارت بر کلیه امور اداری و اجرایی، حفظ شأن و منزلت کمیسیون و انتظام و حفظ انضباط جلسات آن  

3. تصمیم گیری در خصوص دعوت از اشخاص حقیقی و حقوقی بویژه  مسئولان کشور و موافقت با حضور اشخاص متقاضی جهت شرکت یا اظهار نظر در کمیسیون

4. بررسی و حل و فصل مسائل و مشکلات کمیته ها و اتخاذ تصمیم در موارد اختلافی یا عدم رعایت آئین نامه

5. پیشنهاد تشکیل کمیته های ویژه جهت پیگیری موضوعات خاص و موقت جهت تصویب کمیسیون

 

ماده 4) با توجه به ماده 63 آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی و به منظور تسریع در بررسی های تخصصی و رسیدگی به طرح‌ها و لوایح در صورت ارجاع هیات ریسسه مجلس، کمیته های پنج‌گانه زیر تشکیل می‌گردد.

1. کمیته حقوقی جهت بررسی تعهدات حقوقی و ابعاد داخلی و بین المللی آن

2.کمیته اقتصادی برای بررسی تحریم ونتایج اقتصادی مذاکرات درحوزه های صنعتی، کشاورزی، خدمات و....

3. کمیته دفاعی و امنیتی جهت دقت نظر در مسایل امنیتی، نظامی(موشکی و خرید و فروش سلاح)، نظام نظارتی مورد نظر برجام و قطعنامه و آژانس بین المللی هسته ای

4. کمیته تخصصی هسته ای برای بررسی نیازها و دستاوردهای هسته ای ایران، تحقیق و توسعه و تعهدات صورت گرفته طرفین و نتایج حاصله پیرامون آن

5. کمیته فرهنگی، اجتماعی و سیاسی پیرامون ابعاد بین المللی - منطقه ای و جهانی - برجام و قطعنامه و راه های مورد نظر و نفوذ مخدوش کننده استقلال کشور

الف) انتخاب اعضاء کمیته‌ها با توجه به تقاضای اعضاء و با رعایت تخصص و تجربه در جلسه رسمی کمیسیون صورت می گیرد چنانچه داوطلبان عضویت در هر یک از کمیته ها بیش از سقف مصوب باشند، با رأی مخفی هیأت رئیسه کمیسیون تعیین می‌شوند.

ب) هر فرد تنها می تواند عضو یک کمیته اصلی بوده و حضور در دیگر کمیته ها بدون حق رأی بلامانع است ولی عضویت در آنها با داشتن حق رای مشروط به حضور مستمر و مؤثرخواهد بود.

ج) رسمیت جلسات کمیته با حضور نصف به اضافه یک اعضاء خواهد بود. انتخاب هیأت رئیسه کمیته ها و نحوه کار آن ها طبق ماده 63 آیین نامه داخلی مجلس خواهد بود.

د) دبیر یا رئیس هر کمیته موظف است هر هفته یک بار با نوبت قبلی نسبت به ارائه عملکرد کمیته در جلسه عمومی کمیسیون اقدام نماید.

ه) هر کمیته بر اساس تبصره 3 ماده 49 می تواند از وجود کارشناسان با تجربه در حوزه وظایف مربوطه با تصویب هیأت رئیسه کمیسیون اقدام نماید.

و) تشکیل کمیته های فرعی جدید با پیشنهاد یک سوم از اعضاء و تصویب کمیسیون انجام می‌پذیرد.

ز) مصوبات کمیته ها پس از تصویب در کمیسیون اصلی رسمیت خواهد داشت.

ح) سایر مقررات غیر مصرح در این آئین نامه مربوط به اداره کمیسیون قابل تسری به کمیته‌ها می‌باشد.

ماده 5) وظایف کمیته ها به شرح زیر است:

1. رسیدگی به طرح ها و لوایح ارجاعی از سوی هیأت رئیسه کمیسیون در موعد مقرر که بر اساس اولویت طرح ها و لوایح و نیز فوریت و عدم فوریت آن ها از سوی هیأت رئیسه کمیسیون تعیین و ابلاغ می گردد.

2. انجام بررسی های فنی و کارشناسی با استفاده از نظرات مشاوران کمیسیون و کارشناسان دستگاه های ذیربط در خصوص برجام و دستگاه های حوزه مسئولیت خود و ارائه گزارش آن به کمیسیون.

3. بازدید از طرح‌ها و پروژه ها و مراکز مختلف و دستگاه های ذیربط و گزارش آن به کمیسیون.

4. تشکیل جلسات مشترک با مسئولین و کارشناسان ذیربط در راستای وظایف محوله.

5. بررسی چگونگی اجرا و نتایج حاصله از اجرای قوانین مصوب و تهیه گزارش و تقدیم به کمیسیون

6. به استناد بند 6 ماده 49 آئین نامه داخلی مجلس،‌کمیته ها موظفند با بررسی دقیق در حیطه اختیارات خود نسبت به  ارائه گزارش به کمیسیون اقدام نمایند. ارائه گزارش به ترتیب توسط رئیس کمیته یا نایب رئیس و یا دبیر صورت می گیرد.

ماده 6) به منظور تسریع در دستیابی به اهداف کمیسیون ویژه و انجام مطلوب وظایف محوله دبیرخانه اجرایی کمیسیون تشکیل خواهد شد.

الف) ساختار دبیرخانه اجرایی متشکل از سه دفتر تدوین، دفتر اطلاع رسانی و دفتر تعاملات و ارتباطات می‌باشد.

ب) شرح وظایف دفاتر فوق الذکر عبارتند از:

1/ب)  دفتر تدوین برای تهیه نقشه راه و برنامه ریزی عملیاتی کمیسیون بوسیله:

1. تشکیل گروه های متناظر با کمیته های کمیسیون، جهت مستندسازی و تدوین اطلاعات کمیته ها و ارائه مطالعات و بررسی های مربوط به آن، به عنوان خوراک و بازخورد به کمیته های تخصصی

2. ایفای نقش پشتیبان کمیته ها و پیشبرد مطالعات و بررسی ها به صورت چابک و مستقل (در صورت عقب ماندگی کمیته ها از برنامه)

3. اخذ اسناد پشتیبان و تهیه پیش نویس سوالات و مطالب لازم برای هر بخش از بررسی کارشناسی برجام و قطعنامه

2/ب) دفتر اطلاع رسانی در راستای معرفی و اعتمادسازی درباره ی بررسی تخصصی، مداوم، ریزبینانه، بدون جهت و غرض کمیسیون از طریق:

1. ارتباط برنامه ریزی شده با رسانه ها

    1/1. هماهنگی مصاحبه های اعضای کمیسیون  2/1.  تهیه ی خوراک خبری منظم برای رسانه ها

    3/1. نشست های خبری با متخصصین

2. بررسی اخبار مرتبط و تهیه بولتن روزانه، اعم از اخبار داخلی و خارجی پیرامون برجام و قطعنامه

3. فراخوان عمومی از طریق رسانه ها برای جمع آوری نظرات موجود

3/ب) دفتر تعاملات و ارتباطات برای تهیه بانک اطلاعاتی صاحب نظران و مرتبطین حقیقی (شامل مشخصات تماس، چکیده ی تجربیات و مهارتها، جهت گیری ها، مستندات و نظرات تولید شده تا کنون) و تهیه بانک اطلاعاتی نهادها و مرتبطین حقوقی جهت:

1. برنامه ریزی برای ارتباط گیری مداوم و تبادل نظر با صاحب نظران بر اساس طبقه بندی الف)تخصص و مفید بودن و ب)استفاده از جهت گیری موافق و مخالف

2. فراخوان تخصصی برای دانشگاه‌ها، پژوهش‌گاه‌ها و مراکز مطالعاتی

ماده 7) تأخیر در جلسات رسمی کمیسیون و نیز جلسات کمیته ها تا 15 دقیقه اول تنها در اوراق داخلی کمیسیون ثبت می‌شود. تأخیرهای بیش از 15 دقیقه از آغاز کارکمیسیون به هیأت رئیسه مجلس گزارش می‌شود.

الف) خروج قبل از پایان جلسه و غیبت های بین ساعات تشکیل جلسات و کمیته ها نیز مشمول مقررات این آئین نامه می گردد.

ب) ورود تلفن همراه به جلسات رسمی کمیسیون ممنوع می باشد.

ج) حضور در مأموریت ها و بازدیدهای مصوب کمیسیون مشمول ضوابط این ماده می باشد.

د) غیبت اعضای کمیته ها در اولین جلسه کمیسیون قرائت خواهد شد.

ماده 8) نحوه و میزان وقت ارایه اخبار، گزارش و تذکراعضاء عبارتند از:

الف) مدت زمان ارائه گزراش توسط هر یک از اعضاء یا کمیته ها حداکثر 5 دقیقه می‌باشد، در صورت نیاز توسط رییس جلسه وقت بیشتری در نظر گرفته خواهد شد. بعد از پایان گزارش 3 نفر از اعضاء می توانند به مدت 3 دقیقه در موضوع اظهار نظر نمایند، اظهار نظر بیشتر اعضاء نیازمند اجازه رییس جلسه است.

ب) مدت زمان ارائه اخبار و تذکر آیین نامه ای توسط هر یک از اعضاء با نوبت قبلی حداکثر به مدت 2 دقیقه می‌باشد.

ج) سخنان رئیس جلسه غیر از مطالب مرتبط با اداره جلسات نمی بایست مجموعاً بیشتر از 5 دقیقه باشد.

د) هنگام حضور مدعو ویژه یا اهمیت دستور با تشخیص رئیس جلسه، ارائه اخبار و اطلاعات از دستور حذف می گردد.

ماده9) در بررسی گزارشات کمیته ها، ابتداء گزارش کمیته ها استماع می‌شود،  سپس حداکثر 2 نفر مخالف و 2 نفر موافق در کلیات اظهار نظر می نمایند و بلافاصله گزارش کمیته رأی گیری می شود. در صورت تصویب کلیات باید به ترتیب پیشنهادهای نمایندگان که در همان جلسه تحویل هیات رییسه کمیسیون می شود مطابق ضوابط آیین نامه طرح شده و سپس یک نفر موافق و یک نفر مخالف پیرامون آن صحبت نموده و پیشنهاد به رأی گذاشته شود. در خصوص طرح ها و لوایح ارجاعی نیز پس از استماع گزارشات کمیته ها به همین روش عمل خواهد شد.

ماده 10) در ارایه گزارش مسئولان کشور و افراد مدعو ابتدا ابهامات، سئوالات و نکات مورد دقت اعضاء کمیسیون توسط رییس جلسه، دبیر جلسه یا اعضاء کمیته بنا به تشخیص رییس جلسه قرائت شده و سپس مدعو ویژه پیرامون موضوع، مطالب خویش را ارایه خواهد نمود.  پس از ارائه گزارش حداکثر 10 نفر با الویت افراد کمیسیون و با نوبت قبلی و حداکثر هر نفر به مدت 3 دقیقه می توانند اظهار نظر نمایند، اظ

اظهار نظر بیشتر اعضاء نیازمند اجازه رییس جلسه است. زمان پاسخگویی مسئولین نیز به هر سئوال کننده 5 دقیقه بوده که در صورت نیاز، تمدید آن بر عهده رئیس جلسه می‌باشد.

ماده 11) سفرها و بازدیدها با تصویب هیأت رئیسه کمیسیون انجام خواهد شد.

الف) در مأموریت های گروهی یکی از اعضاء(در صورت سفر کمیسیون رییس یا نواب کمیسیون و در صورت سفر کمیته رییس یا نایب رییس کمیته) بعنوان رئیس هیأت منصوب می شود و گزارش سفر با نظارت رئیس هیأت توسط دبیر کمیسیون یا فرد مورد انتصاب؛ تهیه می شود و در مأموریت های انفرادی کلیه وظایف مندرج در این آیین نامه به عهده شخص اعزام شونده خواهد بود.

ب) در هر مأموریت گروهی هیئت رئیسه می تواند یکی از دبیران (اداری) کمیسیون را جهت انجام تشریفات اداری لازم و تهیه گزارش به همراه اعضاء اعزام نماید.

ماده 12) کلیه نامه ها و گزارش های واصله بر اساس موضوع و حسب مورد توسط دبیر اداری کمیسیون به رؤیت رئیس و در غیاب وی یکی از نواب رئیس کمیسیون رسیده و دستور اقدام صادر خواهد شد. کارگروه‌های فرعی نیز در صورتی که گزارش قابل طرح در جلسه کمیسیون داشته باشند، با هماهنگی قبلی طرح و در هر صورت تصمیم گیری نهایی به عهده کمیسیون خواهد بود.

الف) در مواردی که نامه ای نیاز به پاسخ داشته باشد، پاسخ لازم تهیه و بعنوان نظر کمیسیون با امضاء رئیس با یکی از نواب به مراجع ذیربط ابلاغ خواهد شد.

تبصره) در مواردی که نیاز به رأی کمیسیون باشد پس از تصویب توسط رئیس ابلاغ خواهد شد.

ب) گزارش های محرمانه و نوار صوتی و تصویری جلسات با توجه به ماده (70) آئین نامه داخلی در دفتر کمیسیون نگهداری و در دسترس اعضاء جهت مطالعه یا استماع و رویت قرار می گیرد. بدیهی است اینگونه اسناد قابل تکثیر و یا خروج از کمیسیون نخواهد بود.

ماده 13) در جهت رعایت حقوق اعضاء کمیسیون و انتظام جلسه

الف) سایر نمایندگان محترم شرکت کننده در جلسات کمیسیون و کمیته ها حضورشانبرابر ماده 72 آیین نامه مجلس شورای اسلامی بدون حق رای خواهد بود.

ب) در صورت حضور فعال نمایندگان عضو یک کمیته در سایر کمیته ها، این فرد حق در کمیته رای خواهد داشت.

ج) برای رعایت انتظام جلسه باید:

1/ج) رعایت نوبت و احترام در بیان مطالب برابر ضوابط این آیین نامه ضروری است.

2/ج) استفاده از تلفن همراه و هر اقدام برهم زننده نظم و روال جلسه ممنوع است.

3/ج) عدم رعایت نظم جلسه برابر مراتب به تشخیص رییس جلسه منجر به تذکر شده و در صورت تکرار بی نظمی با تصویب هیات رییسه کمیسیون ضمن اعلام تخلف به هیات رییسه مجلس و اصرار فرد به اقدامات خلاف شان و منزلت مجلس برابر تصویب در صحن کمیسیون از حضور فرد مرتکب شونده در کمیسیون جلوگیری بعمل خواهد آمد.

ماده 14) تغییر موارد این آیین نامه با پیشنهاد 3/1 از اعضاء و با رأی دو سوم اعضاء خواهد بود. 

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۷:۵۴ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۸
1
9
جناب زاکانی تندروی بد است
ناشناس
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۸:۳۵ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۸
0
2
نمی دونم چراآقای زاکانی سعی داره خاطرات خوبش از اذهان مردم ایران زمین زدوده شود؟
محجوب
|
Iran (Islamic Republic of)
|
۱۵:۴۷ - ۱۳۹۴/۰۷/۱۹
0
0
سلام متاسفانه راهى که اقاى زاکانى. و حسينيان انتحاب و بر ان پا فشارى دارند, همان راه احمدى نژاد است.
نظرات بینندگان