arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۹۵۵۹
تاریخ انتشار: ۴۵ : ۲۲ - ۱۸ مهر ۱۳۹۴

استراتژی غرب برای کاهش نسل در ایران

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دکتر فرشته روح افزا، معاون طرح و برنامه و تدوین سیاست شورای فرهنگی - اجتماعی زنان و خانواده، در گفتگو با اخبار معاصر به بررسی پدیده ازدیاد نسل و مقاومت و مخالفت عملی برخی مدیران در مورد امر قانونی و ولایی رهبری پیرامون بحث جمعیت و ازدیاد نسل پرداخته است. گفتگو با وی را در پیش رو دارید.

• به اعتقاد شما چرا علیرغم تاکیدات رهبر معظم انقلاب پیرامون مسئله افزایش جمعیت، بازهم برخی مدیران میانی وزارت بهداشت با این موضوع مخالف هستند؟

من فکر می کنم علت این مخالفت ناشی از یک سناریوی از پیش تعیین شده است، متاسفانه برخی مدیران ما یا از روی عدم آگاهی و یا علیرغم دارا بودن دانش کافی، در مسیر سناریوی غرب حرکت می کنند. بی تردید هدف غرب به ویژه آمریکایی ها این است که تعداد جمعیت در کشورهایی همچون ایران، افغانستان و عراق به شکل فزاینده ای کاهش یابد و متاسفانه باید بگویم آنها تا حدود زیادی موفق عمل کرده و توانسته اند، برنامه تنظیم خانواده و سیاست تعدیل جمعیت را در کشور ما پیاده سازی کنند.
در همین راستا صندوق بین المللی جمعیت که فعالیت خود را پیش از انقلاب در ایران آغاز کرده با در نظر گرفتن بودجه های سنگین، برنامه تنظیم خانواده را اجرایی کرده است به طوری که همزمان با کاهش جمعیت در کشورمان، این صندوق جوایز متعددی را اهدا می کرد و فعالان حوزه جمعیت را برای اجرای سیاست های این صندوق ترغیب و تشویق می نمود.

پیاده سازی استراتژی مدون غرب برای کاهش جمعیت در ایران

این صندوق به دنبال کاهش شدید جمعیت و نابودی کشورهایی همچون ایران است، این بخش موفق شد با بررسی و رصد دستگاههایی که در حوزه جمعیت نقش دارند، در مسیر کاهش و انقطاع نسل اقدام کند، صندوق بین المللی جمعیت توانست سیاست کاهش نرخ رشد جمعیت را با استفاده از دستگاههای دولتی عملیاتی کند به گونه ای که تا سالهای سال هیچ کس گمان نمی کرد چه سناریو و نقشه ای در پشت این قضیه وجود دارد اما حقیقت این است که استراتژی غرب برای کاهش جمعیت در ایران سالیان سال است که پیاده سازی شده است.

اکنون هم تمامی مدیرانی که منفعت خود را در کاهش جمعیت می بینند، با سیاست ازدیاد نسل مخالفت کرده و تمایل دارند تا در مسیر سیاست های آمریکا و غرب حرکت کنند.

متاسفانه برخی اعتقاد دارند که افزایش جمعیت به نفع ما نیست و اینگونه تبلیغ می کنند که با افزایش نرخ زاد و ولد مشکلات کشور افزایش می یابد و به سایر کشورها وابسته می شویم، در حالی که مقام معظم رهبری این ادعای آنها را از پایه رد کرده و فرموده اند: «كشور ما يكى از نادرترين كشورها در زمينه‌ هاى عمران و آبادانى است. ما اگر دو برابر امروز هم جمعيت داشته باشيم، باز هم مى‌ توانيم بدون كمترين نيازى به كشورهاى ديگر، خود را به بهترين وجه اداره كنيم. اين ظرفيت خوب، هم در خاك بابركت ما، و هم در استعدادهاى انسانى ممتاز كشور، و هم در دستورات و روش و قانون اساسى، و هم در مسئولان ما وجود دارد».

• صندوق بین المللی جمعیت با چه اقداماتی به مسئله کاهش جعیت دامن زده است؟

این صندوق از راه های مختلفی به کاهش جمعیت دست زده است، به عنوان مثال حدود 13 روش و راهکار از سوی این صندوق برای کاهش جمعیت و پیشگیری از بارداری در ایران ارائه شده است.

همچنین چاپ کتاب تنظیم خانواده، ترویج انجام عمل های وازکتومی و توبکتومی و رایج کردن عمل سزارین باهدف کاهش فرزندآوری از دیگر اقدامات این صندوق است.

در واقع این صندوق با رواج عمل سزارین هدفی مشخص را دنبال می کرده است زیرا زنان ما با انجام سزارین دیگر توانایی به دنیا آوردن فرزند سوم را ندارند و معمولا زنان سزارینی به علت عوارض این عمل بیش از دو فرزند به دنیا نمی آورند.

• شما تصور می کنید که از چه راهی می توان در زمینه بحث ازدیاد نسل و تاکیدات رهبر معظم انقلاب در این ارتباط فرهنگسازی و اقدام کرد؟

مهمترین راه برای فرهنگسازی و نابودی توطئه های دشمن این است که رسانه ملی هوشیار باشد و در این رابطه به درستی فرهنگسازی، اطلاع رسانی و آگاهی بخشی انجام دهد. تریبون رسانه ملی باید در خدمت اهداف افزایش جمعیت قرار گیرد و طبعا فیلم ها و مجموعه های آموزشی در این رابطه ساخته و تولید شود.

انتظار می رود که این مجموعه افزایش جمعیت را سیاستی اثرگذار بداند و خود نیز آگاه باشد که امنیت یک کشور باید از طریق نیروی انسانی کافی و تجهیزات لازم تامین شود. علاوه بر این همه ما می دانیم که وجود جمعیت جوان می تواند ضامن پیشرفت یک جامعه در تمامی حوزه ها باشد.

طی سالیان قبل سیاست «تحدید موالید» در کشور پیاده سازی شد و در این راستا از سوی رسانه ملی اقدام های متعددی به منظور فرهنگسازی این پدیده صورت گرفت. این بخش در آن زمان به خوبی توانست ماموریت خود را انجام دهد بنابراین در شرایط فعلی نیز باتوجه به بحران کاهش جمعیت، باید رسانه ملی در نگرش و رفتار خانواده ها در زمینه فرزندآوری تغییری اساسی ایجاد کند.

زوجین هنوز در مسیر سیاست تحدید موالید حرکت می کنند

امروزه بسیاری از زوجین ما همچنان در مسیر همان سیاست های تحدید موالید حرکت کرده و در چند سال نخست زندگی تمایلی به داشتن فرزند ندارند. بعد از این هم که بچه دار شدند به داشتن یک یا دو فرزند راضی می شوند در حالی که باید این سیاستگذاری با اقدامات فرهنگسازانه رسانه ملی تغییر کند زیرا ما نیازمند افزایش جمعیت هستیم.

رسانه ملی ماموریت دارد تا فرهنگ توکل به خدا را محور برنامه های خود قرار دهد، زیرا بسیاری از افراد جامعه به خاطر خرجی که ممکن است، فرزندآوری روی دست آنها بگذارد، کمتر رغبت برای بچه دار شدن دارند در حالی که خدا روزی فرزند را می رساند فقط باید به خدا توکل کرد.

از سوی دیگر سالهاست که به مردم ما اینگونه القا شده که هرچه خانواده ها تعدادشان کمتر باشد، خوشبخت تر هستند بنابراین یکی دیگر از رسالت های رسانه ملی معرفی خانواده های موفق اما پرجمعیت است.

بدون شک مدیران و برنامه‌سازان رسانه ملی باید ابتدا خود درباره سیاست افزایش جمعیت آگاهی لازم را داشته باشند و سپس به ساخت برنامه هایی با این مضمون بپردازند. اگر مدیران و برنامه سازان سینمای ما نسبت به این مسئله توجیه نباشند و اعتقاد عمیق نداشته باشند، هرگز نمی توانند بر روی مخاطب اثر بگذارند.

• به نظر شما عدم تمایل مردم برای داشتن فرزند بیشتر به خاطر اثرگذاری بالای سیاست تعدیل جمعیت است؟

بله این برنامه بسیار اثرگذار بوده اما علیرغم این امر، مسائلی دیگری هم سبب کاهش فرزندآوری شده است. در این رابطه مقام معظم رهبری می فرمایند: «جوانب قضیّه را بسنجید، ببینید چه چیزهایى است که موجب میشود جامعهى ما دچار میل به کمفرزندى بشود. این میل به کم بودن فرزند، یک عارضه است؛ والّا انسان بهطور طبیعى فرزند را دوست می¬دارد. چرا ترجیح می¬دهند افرادى که فقط یک فرزند داشته باشند؟ چرا ترجیح میدهند فقط دو فرزند داشته باشند؟ چرا زن بهشکلى، مرد بهشکلى پرهیز می¬کنند از فرزنددارى؟ اینها را بایستى نگاه کرد و دید عواملش چیست؛ این عوامل را پیدا کنید، براى علاج این عوامل بیمارىزا - که به اعتقاد بنده اینها عوامل بیمارىزا است- متخصّصین و صاحبان اندیشه را بخواهید فکر کنند. فرض کنید مثلاً بالا رفتن سنّ ازدواج؛ خب بلاشک یکى از چیزهایى که بارورى را محدود میکند، بالا رفتن سنّ ازدواج است؛ خب، این یکى از کارهایى است که باید در کشور فکر بشود».

همان طور که می بینید، مقام معظم رهبری به یکی از علت های کاهش فرزندآوری و کاهش نسل که بالا رفتن سن ازدواج است، اشاره ای گذرا داشته اند. البته پیش از این نیز بنده به چند نمونه از علل این قضیه اشاره کردم و گفتم دست هایی در پشت پرده قرار دارد که به افزایش این مسئله دامن زده است. مثلا همین صندوق بین المللی پول، اقدامات غرب و آمریکا و تبلیغاتی که در این خصوص انجام گرفته است. در همین راستا مسئولان و مدیران ما به خاطر وابستگی به غرب و حرکت در مسیر سیاست های آنها، افراد جامعه را به کاهش فرزندآوری تشویق کرده اند. بر همه ما روشن است که یکی از مهمترین علت هایی که سبب شده کشورهای اروپایی و آمریکایی ما را به کاهش جمعیت تشویق کنند، این است که نمی خواهند تعداد مسلمانان افزایش یابد به همین خاطر با دسیسه چینی به دنبال تحقق اهداف خود هستند.

کشور ما هم اکنون جزء 10 کشوری است که با شتاب گسترده به سمت جامعه ای سالمند در حرکت است، مطابق بررسی های انجام گرفته، مشخص شده، ایران ظرف 20سال آینده سالمندی جمعیت را به شکل جدی تجربه می کند، به همین علت رهبری نسبت به مسئله کاهش جمعیت هشدار داده و عنوان کرده اند: «از نظر سیاست کلی، کشور باید به سمت افزایش جمعیت، البته به نحو معقول و معتدل، پیش برود؛ امروز کشورهایی که در دنیا دچار پیری شده‌اند و قدرت «زاد و ولد» خودشان را از دست داده‌اند، به دشواری می‌شود گفت که راه علاجی برای حل این مشکل دارند. ما هم طبعاً‌ با همین مشکل مواجه خواهیم شد و نباید بگذاریم به اینجا برسیم»
نظرات بینندگان