arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۹۷۶۲
تاریخ انتشار: ۴۱ : ۱۹ - ۱۹ مهر ۱۳۹۴

غول کاغذی داعش در دستان روسیه + عکس

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سایت اینترنتی النشره در تحلیلی با عنوان "روسیه ماهیت داعش را افشا می‌کند: داعش تنها غولی کاغذی است"، نوشت: در واقع از زمان حضور نظامی مستقیم روسیه در سوریه دیگر هیچ گونه خبری مبنی بر عملیات موفقیت‌آمیز داعش و پیشروی این گروه تروریستی در محورهای جدید و یا کنترل بر منطقه یا شهری جدید در سوریه منتشر نشده است. واقعیت آن است که داعش و گروه‌های تروریستی وابسته به آن، نه تنها نمی‌توانند پیشروی کنند بلکه حتی توان دفاع از مواضع خود را نیز ندارند.

غول کاغذی داعش در دستان روسیه + عکسنیازی به تحلیل بیشتری برای درک این موضوع نیست که داعش و گروه‌های تروریستی وابسته به آن در حال حاضر در سوریه شرایط سختی را به دلیل حملات هوایی شدید جنگنده‌های روسی و موشک‌های قاره‌پیمای این کشور می‌گذرانند و در مقابل کشورهای عضو ائتلاف ضد تروریسم به دلیل اقدامات جدید روسیه که این ائتلاف در یک سال گذشته انجام نداد، به شدت تحت فشار هستند.

حضور نظامی روسیه دروغی بودن ادعاهای داعش را بر ملا کرد و نشان داد ادعاهای آن‌ها مبنی بر این که این گروه توان به کنترل در آوردن مناطق وسیعی را صرف نظر از این که با چه گروهی می‌جنگد، دارد؛ دروغ است. تمامی افتخارات داعش در مقابله با حملات هوایی ائتلاف آمریکایی، در رویارویی با روسیه به حملاتی دردناک تبدیل شد که صفوف تروریست‌ها و دیگر گروه‌های وابسته به آن‌ها را دچار سردرگمی و پریشانی کرد.

همچنین ارتش‌هایی که با داعش در نبرد هستند با ناکامی در مقابله با این گروه تروریستی به گسترش آن کمک کردند تا اینکه روس‌ها وارد میدان شده و ثابت کردند داعش تنها یک غول کاغذی است و اگر اقدامات و حملات بین‌المللی با جدیت حملات هوایی روس‌ها انجام شده بود داعش حتی یک قدم در عراق و سوریه پیشرفت نمی‌کرد.

از 30 سپتامبر گذشته و با آغاز حملات هوایی مستقیم جنگنده‌های روسیه در سوریه، مشخص شد که چند روز حملات جنگنده‌ها و موشک‌های روسی از حملات مستمر و بی‌نتیجه ائتلاف آمریکایی ضد تروریسم در طول یک سال گذشته موثرتر بوده است. گرچه دخالت زمینی در برنامه‌ کاری مسکو در سوریه نیست و آن را به عهده ارتش سوریه و حزب الله لبنان گذاشته، اما بی‌شک ائتلاف بین‌المللی به دلیل موفقیت حملات هوایی روسیه در فشار و تنگنا قرار خواهد گرفت.

حضور نظامی روسیه در سوریه رموز و معانی خود را دارد و گرچه این حضور دائم نیست اما در حالی برای حرکت به سمت سوریه اعلام آمادگی کردند که ائتلاف آمریکایی تنها به حملات دور و غیر دقیقی که نه اهداف را تضعیف کند و نه حتی آن‌ها را تحت فشار قرار دهد، اکتفا کردد.

هماهنگی میان نیروی هوایی روسیه و نیروی زمینی بشار اسد، رئیس جمهور سوریه نتایج خود را به بار آورد و اکنون همه از ثمره آن بهره‌مندند و می‌بینیم که ارتش سوریه توانست مناطق و روستاهای استراتژیکی را برای اولین بار بازپس بگیرد. اما اصطلاح "جنگ مقدس"‌ که ولادیمر پوتین، رئیس جمهور روسیه از آن استفاده کرد آن گونه که انتظار می‌رفت، تاثیرگذار نبود.

استفاده از این اصطلاح گویا این گونه القا می‌کند که روسیه در سوریه می‌خواهد نقش فرانسه را در لبنان به عهده بگیرد که پیش از این برای حمایت از مسیحیان وارد لبنان شده بود. مسکو نیز فرصت برای عرض اندام و نمایش سلاح‌های جدید خود و نیز تمایل برای افزایش حملات را از دست نداد و نشان داد که جسارت این کشور برای دخالت نظامی در سوریه، آن گونه که برخی دوست دارند تعبیر کنند، "نوعی جنون" نیست بلکه حامل این پیام آشکار است که زمانی که همه از کمک طفره می‌روند پوتین به عنوان راه‌حل مطلوب بحران‌ها ظاهر می‌شود.

خیلی زود است که به شرح موفقیت حضور نظامی روسیه یا شکست این کشور بپردازیم اما پوتین تا دیروز عملیات نظامی مسکو در سوریه را خوب توصیف کرده و این بدان معنی است که وی از اهدافی که در این عملیات محقق شده راضی است که در راس آن‌ها توقف پیروزی‌های داعش، ضربه زدن به روحیه اعضای این گروه و القای این نکته است که در صورت نیاز می‌توان به روسیه برای کمک به هم‌پیمان‌هایش در هر کجا که باشند، تکیه کرد و این مساله تنها منحصر به آمریکایی‌ها نیست.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان