arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۹۸۵۴
تاریخ انتشار: ۳۱ : ۱۱ - ۲۰ مهر ۱۳۹۴

گفت‌وگوی تلفنی جهانگیری با داوداوغلو

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون اول رییس جمهوری در تماس تلفنی با نخست وزیر ترکیه با بیان این که منطقه به شکل بی سابقه ای به محل تجمع گروه های تروریستی تبدیل شده است، گفت: ثبات و امنیت منطقه، منوط به آرامش در همه کشورهای منطقه است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری یکشنبه شب در گفت و گوی تلفنی با «احمد داوود اوغلو» نخست وزیر ترکیه، از بروز حادثه تروریستی در ترکیه که منجر به کشته و زخمی شدن جمع کثیری از مردم بیگناه این کشور شد، اظهار تاسف کرد.

وی افزود: مراتب عمیق تاسف، تالم و همدردی ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران را با دولت و ملت دوست و برادر ترکیه اعلام می کنم.

معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران خواهان ثبات و آرامش در ترکیه است، آمادگی ایران را برای مساعدت های لازم پزشکی و کمک به مجروحان این حادثه تروریستی در ترکیه اعلام کرد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه همکاری فشرده و نزدیک ایران و ترکیه برای مقابله با گروه های تروریستی بسیار ضروری است، خاطرنشان کرد: با توجه به شرایط حاد و حساس منطقه و تلاش قدرت های خارجی برای سوء استفاده از این شرایط، افزایش تبادل نظر و رایزنی های فشرده میان دستگاه های دیپلماسی دو کشور از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران علاقمند است بالاترین سطح همکاری را در زمینه های مختلف با کشور ترکیه که در شرایط سخت در کنار ایران بوده است، داشته باشد.

معاون اول رییس جمهوری همچنین با یادآوری موضوع ارسال پیام تسلیت دکتر روحانی رییس جمهوری به رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه به خاطر کشته شدن تعداد زیادی از شهروندان ترکیه و نیز با اشاره به مذاکرات انجام شده میان دکتر روحانی و داوود اغلو که در حاشیه نشست اخیر سازمان ملل در نیویورک انجام شد، از نخست وزیر ترکیه برای سفر به جمهوری اسلامی ایران و رایزنی جهت توسعه همکاری های دو جانبه دعوت کرد.

نخست وزیر ترکیه نیز در این گفت و گوی تلفنی ضمن تشکر از معاون اول رییس جمهوری به خاطر ابراز همدردی و اعلام همبستگی با دولت و ملت ترکیه گفت: این حادثه تروریستی در خارج از ترکیه سازماندهی شده بود و متاسفانه در این حمله تروریستی بیش از 100 نفر از اتباع ترکیه جان خود را از دست دادند و بیش از 200 نفر نیز زخمی شدند.

احمد داوود اوغلو با بیان اینکه ایران و ترکیه دو کشور برادر هستند که باید در شرایط حساس منطقه همکاری های خود را برای مبارزه با گروه های تروریستی افزایش دهند، خاطرنشان کرد: تروریسم تهدیدی جدی علیه همه ملت هاست و در شرایط حساس کنونی که گروه های مختلف تروریستی در منطقه حضور دارند، ضرورت دارد مبارزه خود را با این گروه ها بیش از گذشته افزایش دهیم.

وی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی، همکاری ایران و ترکیه علیه گروه های تروریستی نظیر داعش، پ ک ک و پژاک بسیار ضروری است، گفت: باید برای جلوگیری از حضور هرگونه گروه تروریستی در منطقه همکاری کنیم چرا که این امر برای ثبات و آینده منطقه از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
نخست وزیر ترکیه با یادآوری دیدار خود با رییس جمهور ی ایران که در حاشیه نشست سازمان ملل انجام شد، افزود: در حاشیه اجلاس سازمان ملل، مذاکرات مفیدی با دکتر روحانی صورت گرفت و ضمن تبادل نظر با ایشان درخصوص موضوعات مختلف منطقه ای و بین المللی، بر لزوم تداوم همکاری های ایران و ترکیه در این مقطع حساس تاکید شد.

احمد داوود اغلو نخست وزیر ترکیه در پایان این مذاکره تلفنی از معاون اول رییس جمهوری خواست تا سلام گرم وی را به رهبر معظم انقلاب، رییس جمهوری و ملت ایران ابلاغ کند و ابراز امیدواری کرد در آینده ای نزدیک برای گسترش روابط دو جانبه به تهران سفر داشته باشد.
نظرات بینندگان