arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۲۹۸۸۴
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۱۴ - ۲۰ مهر ۱۳۹۴

تمهیدات ویژه پلیس برای دهه اول محرم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
جانشین فرمانده نیروی انتظامی گفت: پلیس راهور و پلیس انتظامی برای برگزاری هر چه باشکوه تر مراسم دهه اول محرم تمهیدات ویژه ای اتخاذ کرده است که جزئیات آن از طریق جراید به اطلاع شهروندان خواهد رسید.

 سردار اسکندر مومنی صبح امروز در اختتامیه کارگاه آموزش تخصصی فرماندهان پلیس راه راهور ناجا با رونمایی از منشور حقوق شهروندی در پلیس راهور در جمع خبرنگاران گفت: از ابتدای امسال قرارگاهی در نیروی انتظامی آغاز به کار کرد که هدف از افتتاح آن تکریم ارباب رجوع و ارتقای سطح رضایتمندی شهروندان از برنامه ها و اجرای قانون توسط پلیس های تخصصی اعلام شده بود.
 
وی با اعلام اینکه پلیس راهور به عنوان پیشگام اجرای این طرح اولین کارگاه های آموزشی اجرای قانون، تکریم ارباب رجوع و رعایت حقوق شهروندی ویژه افسران و فرماندهان عملیاتی و اجرایی خود را به اجرا درآورد افزود: با اتمام این دوره افسران موفق به دریافت گواهینامه ای می شوند که طبق آن گواهینامه برخورد با شهروندان، تکریم ارباب رجوع و اقتدار با حفظ احترام را آموزش می بینند.
 
مومنی با اشاره به اینکه اجرای قانون برای هیچ کدام از افراد استثنا قائل نیست افزود: در این دوره آموزشی به افسران توصیه شده است که حتی فرد قانون شکن نیز باید با حفظ احترام شهروندی جریمه شود.
 
جانشین فرمانده نیروی انتظامی تصریح کرد: اجرای این طرح در راستای یکی از دغدغه های بزرگ مردم در زمینه برخورد بعضا بد برخی از پلیس ها در رده های گوناگون در دستور کار ماموران قرار گرفته است و با جدیت در رده های دیگر پلیس های تخصصی دنبال می شود.
 
تمهیدات ویژه برای دهه اول محرم
 
وی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره تمهیدات ویژه انتظامی و ترافیکی هم زمان با دهه اول محرم گفت: یکی از بزرگترین برنامه های فرهنگی ترافیکی پلیس برقراری هرچه باشکوهتر مراسم های ماه محرم و صفر است. دراین زمینه هم در حوزه روان سازی ترافیک و هم در زمینه کاهش ترافیک برنامه هایی انجام شده است. در حوزه انتظامی مسئولان تکایا موظف شده اند فردی را به عنوان رابط با نیروی انتظامی معرفی کنند که هدف از معرفی این فرد استفاده از توان مردمی شهروندان برای برقراری امنیت و آرامش است.
 
سرقت از منازل افزایش نیافته است
 
سردار مومنی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری درباره افزایش سرقت از منازل در برخی از مناطق تهران و کلانشهرها نیز گفت: سرقت از منازل جزو برنامه هایی است که قرارگاه سرقت با جدیت آن را دنبال می کند. برای جلوگیری از افزایش احتمالی این جرم بر آن هستیم تا از توان و ظرفیت پلیس افتخاری در همه محلات تهران استفاده کنیم علاوه بر آن پلیس به تمهیداتی اندیشیده است که از ظرفیت پلیس افتخاری در کلانشهرها بیشترین استفاده را ببرد.
 
جانشین فرمانده نیروی انتظامی تصریح کرد: اگر امنیت محله در دست افراد محلی قرار بگیرد مسلما مردم با آشنایی با مشکلات محله می توانند نقش موثری در کاهش جرایم و حتی کاهش وقوع جرم داشته باشند.
 
وی اظهار داشت: در حال حاضر ۲۰ هزار نفر در قالب پلیس های افتخاری ساماندهی شده اند که این تعداد خیلی کمتر از ظرفیت واقعی موجود در کشور است. تلاش می کنیم با افزایش مهارت ها و توانمندی های پلیس افتخاری از پتانسیل همکاری مردم در برقراری امنیت استفاده کنیم.
 
تجمیع پلاک های دولتی در دستور کار
 
سردار مومنی درباره تجمیع پلاک های خودروهای دولتی و اداری نیز گفت: تجمیع پلاک های سیاسی و دولتی و دیپلماتیک مدت هاست که در برنامه نیروی انتظامی قرار دارد. خود نیروی انتظامی این تجمیع را انجام داده و در حال حاضر ساز و کارهای اصلی اجرای آن در دیگر سازمان ها و وزارتخانه ها از سوی نیروی انتظامی و ستاد کل نیروهای مسلح در حال پیگیری است.
 
برخورد با ماموران بداخلاق
 
جانشین فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به بازرسی دقیق ماموران از سوی سازمان بازرسی نیروی انتظامی و زیر ذره بین بودن نحوه برخورد با ماموران متخلف گفت: اگر تخلفی از سوی ماموران انجام شود و تخلف آنها ثابت شود بنابر قوانین با فرد خاطی برخورد شده و مامور متخلف در کمیته بازرسی مورد بازجویی و محاکمه قرار می گیرد و طبق منشور صیانت از حقوق کارکنان نیروی انتظامی با فرد متخلف برخورد می کند.
 
وی همچنین با اشاره به یک فیلم در شبکه های مجازی افزود: فیلم مورد نظر در حال بازبینی است و قطعا اگر از سوی ماموران ما تخلفی صورت گرفته باشد حتما با فرد خاطی برخورد می شود. هر چند که اطلاعات دقیق درباره این موضوع از سوی سخنگوی ناجا مطرح می شود.
 
تمهیدات پلیس برای حج سال آینده
 
سردار مومنی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره تمهیدات ویژه پلیس برای حج سال آینده و پیشنهادات مطرح شده از سوی قاضی عسگر گفت: پیشنهاداتی که نیروی انتظامی برای برقراری هرچه باشکوه تر مراسم حج و جلوگیری از وقوع حوادث احتمالی پیش بینی کرده است از طریق دیپلماسی و رابط پلیس اینترپل به مسئولان سعودی اعلام شده زیرا معتقدیم اگر از ظرفیت پلیس های کشورهای اسلامی برای برگزاری مراسم حج استفاده می شد شاهد وقوع چنین فاجعه ای نبودیم.
 
جانشین فرمانده نیروی انتظامی با اشاره به اینکه پلیس های تخصصی ایران برای شناسایی هویت مفقود شدگان و جنازه های کشته شدگان منا تمامی تلاش خود را به کار گرفته اند افزود: در بخش تشخیص هویت پلیس آگاهی با انجام مستمر انگشت نگاری و انجام آزمایش های تخصصی DNA تمام تلاش خود را به کار برده است تا هویت واقعی کشته شدگان را شناسایی و جسد را تحویل خانواده ها بدهد.
 
یک بار جریمه شدم
 
وی در ادامه با اشاره به اینکه انجام گشت های نامحسوس از جمله وظایف اصلی مدیران انتظامی در رده ها و دسته های گوناگون است افزود: انجام این بازدید ها برای محک زدن توان اجرایی و عملیاتی نیروها انجام می شود و کاملا نامحسوس و بدون اطلاع مدیران ارشد دسته های گوناگون است.
 
سردار مومنی افزود: در سال ها قبل وقتی هنوز به عنوان خدمتگذار در پلیس راهور مشغول به کار نشده بودم از سوی یک مامور وظیفه شناس به خاطر به همراه نداشتن گواهینامه راهنمایی و رانندگی جریمه شدم و بعد از این اعمال قانون به خاطر رفتار خوب آن مامور وظیفه شناس همواره در خاطرم ماند که گواهینامه رانندگی را بخصوص در زمانی که در حال رانندگی هستم همراه داشته باشم.
منبع: مهر
برچسب ها: محرم ، پلیس
نظرات بینندگان