arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۳۰۲۸۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۵۸ : ۱۰ - ۲۲ مهر ۱۳۹۴

مهمترین محورهای سخنان روحانی در گفت وگوی تلویزیونی

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس جمهوری کشورمان شامگاه سه شنبه در گفت وگوی تلویزیونی، سخنان مهمی را درباره برجام، پسا تحریم، برنامه های اقتصادی کشور و وضعیت منطقه بیان کرد.

مهمترین محورهای سخنان رئیس جمهوری به شرح زیر است:

** درآمد ما در سال 90 از طریق فروش نفت حدود 119 میلیارد دلار بود و پس از اعمال تحریم در 91 این درآمد نزدیک 70 میلیارد دلار شد. توفیق دولت در سال های 92 و 93 این بود که در قدم اول تورم کاهش یافت و بیش از آنچه که دولت اعلام کرده بود، انجام گرفت. روند کاهش تورم ادامه خواهد یافت و این مسیر را علیرغم مشکلات دنبال می کنیم.

** سال 92 رشد اقتصادی ما منهای 1.9 درصد بود اما در 93 پیش بینی ها این بود که مسیر خروج از رکود است و آمارها هم این را نشان می داد و در سال 93 رشد 3 درصد را داشته ایم. این رویکرد دولت نشان داده کاهش تورم، رشد اقتصادی، ثبات بازار و تقریبا همه شاخص های اقتصاد کلان را کنترل کرده و جلو می رفتیم .

** هنگامی که طرف های مذاکره دیدند در شرایط تحریم، ما در حال ساماندهی اقتصاد هستیم و شرایط مساعدی را در زمینه اقتصاد در کشور ایجاد کرده ایم، بسیار به این موضوع کمک کرد که ما در مذاکرات به طرف های خود اعلام کنیم، تحریم آنها کارگر نیست و باید آن را کنار بگذارند.

** برای اینکه همیشه مساله تحریم را از کشور دور کنیم، باید همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند اقتصاد مقاومتی را به درستی اجرا و دشمن را مایوس کنیم؛ یعنی کار ما در اقتصاد باید آنچنان بازدارنده باشد و طرف مقابل ما احساس کند که تحریم تاثیرگذار نیست.

** در سال 90 حدود 119 میلیارد دلار درآمد نفتی داشتیم اما امسال این درآمد، 25 میلیارد دلار است؛ تقریبا کمترین درآمد نفتی از سال 94 به این طرف است.

** اعتماد مردم به دولت بزرگترین سرمایه اجتماعی است که در اختیار دولت است و از این سرمایه باید استفاده کنیم.

** سال آینده وضع بهتری خواهیم داشت؛ هم از این نظر که فروش نفت ما محدودیت ندارد و هم اینکه تحریم های بانکی و پولی کاملا برداشته می شود؛ ضمن آنکه با هجومی که اکنون در دنیا به سمت ایران شروع شده است، هر روز 10 یا 20 شرکت به سمت ایران آمده اند.

** پیام من به ملت ایران امشب این خواهد بود باید همه برای یک جهش تولید و رشد اقتصادی و شکوفایی اقتصادی آماده شویم.

** در حال حاضر در یک دوران گذاری هستیم؛ توافق انجام شده و مراحل قانون در حال نهایی شدن است و بعد اجرایی شده و تحریم برداشته می شود که آثار برداشتن تحریم را هم در اقتصاد خواهیم دید.

** آینده بورس هم در آینده، آینده خوبی خواهد بود. البته امسال فراز و نشیبی داشته است که ما باید از این فضا برای شرایط ماه های آینده عبور کنیم.

** بسته سیاست اقتصادی که هفته آینده اعلام خواهد شد برای بانک های خوش حساب مشوق هایی را در نظر گرفته است تا منابع در اختیار آنها قرار گیرد.

** ما برای حل مسایل اقتصادی نیاز به برنامه بلندمدت داریم و خوشبختانه تمام وزارتخانه ها بخصوص وزارتخانه های اقتصادی، طرح های نیازمند سرمایه گذاری را آماده کرده اند و در این خصوص با شرکت های خارجی و بخش خصوصی داخلی در حال صحبت هستیم.

** از بخش خصوصی تقاضا داریم برای شرایط جدید خود را آماده کنند و در این شرایط باید حماسه جدید اقتصادی بیافرینیم.

** برای شرایط پساتحریم شرط ما این است که سرمایه باید وارد کشور شود و کشورها در انتقال تکنولوژی جدید با ما همکاری داشته باشند.

** بعد از رفع تحریم، فضای رقابت بین المللی باز می شود که از طرفی عاملی برای تحرک و از طرف دیگر موجب همکاری های بین المللی خواهد شد.

** یکی از شرایط برای حضور کارآفرینان خارجی این است که بخشی از بازار داخلی را (به آنها) می دهیم؛ به شرطی که با همکاری هم، بازار منطقه و بین المللی را بدست آوریم واین از شرایط ماست.

** باید همه ظرفیت های کشور را به فعلیت تبدیل کنیم و بتوانیم برای رونق تولید واشتغال جوانان زمینه ها را فراهم کنیم.

** اگر کشور می خواهد در برابر قدرت های بزرگ نفوذناپذیر باشد راهش، قدرت واقتدار کشور است و باید بتوانیم امنیت اقتصادی و تسهیلات لازم را فراهم کنیم.

** دلیل آنکه توانستیم در برابر قدرتها پیروز شویم، حضور و حمایت مردم، هدایت های رهبری و همکاری قوا و نیروهای مسلح و همکاری همه بود؛ در شرایط پسا تحریم بیشتر نیازمند این همکاری ها هستیم.

** به قول ها با عنوان نجات اقتصاد ایران و تعامل سازنده با جهان و احیای اخلاق پایبندم.

** با اقتصاد و سیاست خارجی درست و اخلاق و فرهنگی می توانیم شرایطی را بوجود آوریم که در همه زمینه ها موفق باشیم و آنچه در شان ملت است دست پیدا کنیم.

** اشتغال برای ما مهم است و لذا واحدهای صنعتی کوچک و متوسط از اولویت های ماست زیرا می توانند اشتغالزایی کنند.

** از اول سال در پیام نوروزی گفتم تمام تلاش ما برای رونق اقتصادی و برای صادرات غیرنفتی است و به آن تاکید داریم.

** روابط با کشورهای همسایه ها در زمینه اقتصادی بهتر از گذشته شده و صادرات غیرنفتی به کشورهای همسایه در حال افزایش است.

** امیدواریم در آینده نه چندان دور شاهد روابط صمیمی با همه همسایگان باشیم؛ البته شاید چند کشور شرایط لازم را نداشته باشند اما پیام به همسایگان و کشورها این است که بیاییم برای ثبات منطقه و امنیت منطقه و مشارکت برای توسعه گام برداریم.

** مردم در انتخابات 92 فقط رای ندادند بلکه رفتارشان نیز همواره حمایت از دولت و مشارکت در امور مهم بوده و باید راه را ادامه دهیم.

** آنچه من آرزو دارم، رفاه، خوشبختی و بهروزی در زمینه های مادی و معنوی برای ملت ایران است و من از ملت فهیم و بزرگ ملت ایران سپاسگزارم.

منبع: ایرنا
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۷/۲۲
1
4
آقای رئیس ادب ونزاکت وشخصیت شما برای ایرانیان سرمایه بزرگ است
نظرات بینندگان