arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۳۰۳۹
تاریخ انتشار: ۳۰ : ۱۲ - ۱۸ فروردين ۱۳۹۰

تبلیغ وامهای یارانه ای؛ دروغ سیزده امسال

تبلیغ وامهای یارانه ای که بر در و دیوار کافی نتهای شهرهای لرستان خودنمایی می کنند را شاید بتوان دروغ سیزده امسال نامید چرا که با وجود ثبت نام صدها لرستانی مسئولان اعلام کردند که این موضوع از اساس کذب است و با متخلفان برخورد می شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
تبلیغ وامهای یارانه ای که بر در و دیوار کافی نتهای شهرهای لرستان خودنمایی می کنند را شاید بتوان دروغ سیزده امسال نامید چرا که با وجود ثبت نام صدها لرستانی مسئولان اعلام کردند که این موضوع از اساس کذب است و با متخلفان برخورد می شود.

به گزارش مهر، ماجرا از آنجا آغاز شد که همه کافی نت ها و پست بانکهای سطح شهر با نصب اعلامیه ای از اعطا وام قرض الحسنه ۵۰۰ هزار تومانی توسط یک موسسه با عنوان "موسسه قرض الحسنه الزهرا" به خانوارها خبر دادند و از مردم برای ثبت نام دعوت کردند.

در این اطلاعیه عنوان شده است که این وام به هر کدام از اعضای خانوارهای لرستانی که دارای حساب یارانه ای هستند پرداخت می شود به طوریکه یک خانواده ۶ نفره می توانند در مجموع سه میلیون تومان وام قرض الحسنه یعنی به ازای هر نفر ۵۰۰ هزار تومان دریافت کنند.

وام های ۵۰۰ هزار تومانی با ضمانت حساب یارانه ای

نحوه بازپرداخت این وام ها هم به این صورت است که افراد با اعلام شماره حساب یارانه ای خود به صورت ماهانه مبلغ قسط از حساب آنها توسط موسسه یاد شده برداشت می شود.

این در حالیست که برای ثبت نام به منظور دریافت وام قرض الحسنه یاد شده که در استان به وام "یارانه ای" شهرت یافته است سرپرست خانوار باید کپی شناسنامه، کارت ملی و شماره حساب خود به همراه هزار تومان وجه بابت ثبت نام به یکی از پست بانکها و یا کافی نت های سطح شهر ارائه کند.

این در حالیست که هیچ گونه مدرک یا سندی مبنی بر ثبت نام به افراد داده نمی شود و فقط به آنها گفته می شود که تا چند روز دیگر برای اطلاع از نتایج ثبت نام و پذیرش خود به شعب پست بانک یا کافی نت ها مراجعه کنند.

به هر روی این شرایط ناب برای دریافت وام های قرض الحسنه ای که قسط ماهانه آنها گفته می شود حدود ۸ هزار تومان است برخی شهروندان خرم آبادی و بروجردی را وسوسه کرد تا برای ثبت نام به کافی نت ها و شعب پست بانک مراجعه کنند که البته صفوف طولانی ثبت نام حساسیت مسئولان را برانگیخت تا در این مورد به بررسی بپردازند.

فرماندار خرم آباد: تکذیب می کنیم!

اولین واکنش ها در این زمینه در خرم آباد توسط مسئولان فرمانداری ابراز شد. فرماندار شهرستان خرم آباد در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن تکذیب پرداخت چنین وام هایی توسط بانک ها و موسسات معتبر از مردم خواست در مواجهه با این اطلاعیه ها هوشیار باشند.

حسن شریعت نژاد تصریح کرد: با توجه به پیگیری های به عمل آمده موسسه یاد شده مورد تایید هیچ کدام از ارگان های متولی امر و معتبر نیست.

وی یادآور شد: در این راستا به کافی نت های سطح شهر اطلاع رسانی شده است که از ثبت نام و اطلاع رسانی در این زمینه اجتناب کنند.

این در حالیست که فرمانداری بروجرد نیز با توجه به مراجعات مردم به این امر واکنش نشان داد تا معاون فرماندار شهرستان بروجرد نیز در گفتگویی با رسانه ها خواستار اطلاع رسانی در این زمینه به منظور هوشیاری مردم شود.

فرمانداری بروجرد: پرداخت وامهای یارانه ای یک کلاهبرداری اینترنتی است

داوودی که با خبرنگار مهر در بروجرد گفتگو می کرد، اظهار داشت: موضوع پرداخت وام های یارانه ای یک کلاهبرداری اینترنتی و سوء استفاده است.

وی با تاکید بر اینکه با اطلاع رسانی به اصناف، کافی نت ها و پست بانکها جلوی ثبت نام از افراد در این زمینه گرفته شده است، خاطرنشان کرد: اعطای وام های قرض الحسنه یاد شده تحت عنوان وام های یارانه ای هیچ ربطی به ستاد پرداخت یارانه ها ندارد.

معاون سیاسی فرمانداری بروجرد با تاکید بر اینکه پرداخت این وام ها هیچ پشتوانه دولتی ندارد، یادآور شد: صحت موسسه یاد شده و موضوع پرداخت وام یارانه ای مورد تایید ما نیست.

داوودی با تاکید بر اینکه کافی نت ها و پست بانکهایی که اقدام به ثبت نام از مردم کرده اند کارشان غیرقانونی بوده است، خاطر نشان کرد: اگر مردم در این زمینه شکایتی داشته باشند باید مراکز ثبت نام پاسخگو باشند.

وی با بیان اینکه موارد ثبت نام برای وام های یارانه ای در شهرستانهای بروجرد، ملایر و خرم آباد گزارش شده است، بیان داشت: ار مردم می خواهیم از این به بعد با این گونه موارد هوشیارانه تر برخورد کنند و بدون استعلام از دستگاههای متولی امر اقدامی انجام ندهند.

به هر حال با توجه به اطلاع رسانی صورت گرفته توسط فرمانداریهای بروجرد و خرم آباد به نظر می رسد پرداخت وام یارانه ای به مردم بیشتر شبیه دروغ ۱۳ سال باشد و مردم باید با این گونه اطلاعیه ها با دقت و هوشیاری بیشتری برخورد کنند.
نظرات بینندگان