arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۳۰۷۲۴
تاریخ انتشار: ۲۲ : ۱۶ - ۲۴ مهر ۱۳۹۴

الشرق الاوسط: چه می شود اگر ابوبکر البغدادی کشته شده باشد؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
الشرق الاوسط نوشت: خلیفه "داعش" ابراهیم عواد، مشهور به ابو بکر البغدادی کشته شد یا کشته نشد؟ این [مسئله] حرف و حدیث رسانه های منطقه ای و بین المللی است.

به گزارش پایگاه خبری «تیک»، واقعیت این است که کشته شدن البغدادی باید ما را بیش از بیش نگران کند چون در صورت کشته شدن خلیفه "داعش" باندهای تبهکار وی بر میزان وحشی گری های خود که به نام دین صورت می گیرد خواهند افزود.

دولت عراق چند روز پیش از طریق منبع [آگاه] نظامی در این کشور اعلام کرد نیروهای دولتی کاروان رهبر "داعش" ابوبکر البغدادی را هنگام عزیمت به نشست سران این گروه در منطقه کرابله واقع در مرزهای عراق- سوریه هدف قرار داد. سخنگوی دولت عراق افزود: " سرنوشت البغدادی همچنان نامشخص است. وی در حال انتقال به یک خودرویی زرهی مشاهده شده است و بسیاری از همراهان وی نیز کشته شدند."

زمانی، اسامه بن لادن نماد تروریسم جهانی بود. آمریکا و بسیاری از کشورهای جهان تلاش خود را برای تعقیب سرکرده تروریسم دینی به کار گرفتند و دارایی و نیروهای ویژه خود را [به این امر] اختصاص دادند تا این که مقر وی در یکی از روستاهای پاکستان هدف حمله ناگهانی قرار گرفت. وی کشته شد و جسدش به دریا انداخته شد.

پس از آن، احمد خلایه اردنی،ابو مصعب الزرقاوی، [فرد] نخست تحت تعقیب از سوی مقامات آمریکایی، عراقی، اردنی و غیره بود تا این که در عملیاتی ویژه در روستای هبهب عراق به به هلاکت رسید.

پس از کشته شدن این دو چه اتفاقی افتاد؟

تبهکاری بیشتر و جنایت بیشتر از سوی پیروان آن ها. گمان می شد موج جنایت هایی که این دو نفر مسبب آن هستند فروکش خواهد کرد.

در هر صورت، کشته شدن خلیفه "داعش" تایید نشده و از قرار، وی به هلاکت نرسیده است. اما حتی در صورت کشته شدن وی نیز موفقیت نیروهای عراقی یا دیگر نیروهای بین المللی فقط دستاوردی "روانی" است و نمی توان آن را دستاورد کامل امنیتی دانست . مهم تر از دستاورد امنیتی، انتشار اندیشه سیاسی "داعش" و "القاعده" و در نوردیدن عرصه صلح، علم و بردباری توسط چنین اندیشه ای است.

به نوشته "الحیات" این نظری است که یکی از داعشی ها در توئیتر در تفسیر شایعه کشته شدن البغدادی نوشته است که بسیاری از مسائل را توضیح می دهد، این داعشی نوشته است " هیچ کس در دنیا نمی داند که آیا شیخ ما البغدادی که خداوند وی را حفظ کند واز تمام مکروه ها و شرها حفاظت کند ؛ به شهادت رسیده است و در این زمینه فقط حدس گمان وجود دارد. آیا گمان می کنید دولت خلافت به پایان خواهد رسید...آیا گمان می کنید ما خواهیم رفت؟."

منظور ما این نیست که ضرورت کشتن این مجرمان را انکار کنیم بلکه می گوئیم باید در نوع نگرش به این بیماری باید بازنگری شود.

هر کس که پس از این رهبر گروه تروریستی می آید به ویژه اگر رهبر [پیشین] کشته شده باشد؛ به افراطی گری می افزاید تا موقعیت خود را در برابر پیروانش تحکیم کند.
نظرات بینندگان