arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۳۰۹۶۷
تاریخ انتشار: ۱۴ : ۲۳ - ۲۵ مهر ۱۳۹۴

روایت تکان‌دهنده حاجی پاکستانی از فاجعه منا

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دولت پاکستان از رسانه ها و همچنین کسانی از مراسم حج بازگشته اند، خواسته است که اقدام به مصاحبه یا انتشار گزارش های انتقادی از عربستان نکنند.

به گزارش ایرنا، رییس یکی از کاروان های زیارتی حجاج پاکستان، به شرط اینکه نامش ذکر نشود، آنچه را که به چشمان خود در روز فاجعه منا دیده بود بازگو کرد وحرف هایش سراسر حکایت از بی مسوولیتی و بی تدبیری و چه بسا تعمد آل سعود در بروز فاجعه منا و کشته، مفقود و مجروح شدن هزاران نفر در این فاجعه بود.

دولت پاکستان از رسانه ها و همچنین کسانی از مراسم حج بازگشته اند، خواسته است که اقدام به مصاحبه یا انتشار گزارش های انتقادی از عربستان نکنند. به همین دلیل این حاجی پاکستانی تاکید داشت نامش ذکر نشود.

به گفته این حاجی پاکستانی، حتی قبل از بروز فاجعه منا، مسوولان سعودی در ساعات مختلف شبانه روز، اکثر ورودی های مسجد الحرام را می بستند و فقط تعداد محدودی از درها را باز می گذاشتند که به دلیل این اقدام، هزاران حاجی در اطراف مسجد الحرام با مشکل روبرو می شدند.

او در باره فاجعه منا گفت: در صحرای عرفات و منا هیچ تدابیری از سوی سعودی ها برای غلبه بر گرما و امکان خنک کردن محل اسکان حاجیان و تمهیدات لازم برای مواقع اضطراری پیش بینی نشده بود. در حقیقت سعودی ها حج را یک فریضه الهی و رسیدگی شایسته به وضعیت حاجیان را ثواب یا وظیفه خود نمی دانند بلکه خاندان سعودی اکنون حج را به عنوان یک ابزار تجاری و منبع درآمد نگاه می کنند و به رغم اینکه درآمد هنگفتی از حج کسب می کنند، در ارائه خدمات به حجاج و تامین امنیت جانی آنها به شدت کوتاهی می کنند.

حاجی پاکستانی گفت: حتی چند ساعت پیش از وقوع فاجعه منا، بسیاری از حاجی ها که از شدت گرما و عدم دسترسی به آب آشامیدنی درعرفات بیهوش شده بودند، به کمک حجاج دیگر به مراکز درمانی که تعدادشان نسبت به تعداد حجاج ناچیز بود، منتقل می شدند و هیچ آمبولانس یا نیروی امدادی از سوی مسوولان سعودی در محل اسکان حاجیان دیده نمی شد.

این شاهد فاجعه منا می گوید: در مسیر رمی جمرات تقریبا هر 50 متر دوربین مدار بسته نصب شده و مسوولان سعودی وجب به وجب و لحظه به لحظه تردد حاجیان را رصد می کنند و از لحظه به لحظه مراسم خبر دارند. با توجه به وجود این سیستم نظارتی پیشرفته، این سوال مطرح است که سعودی ها چرا نتوانستد از رخداد فاجعه منا جلوگیری کنند و یا شاهد هم نخواستند که جلوگیری کنند؟

او در ادامه حرف هایش گفت: چرا آنها با وجود اینکه از لحظه به لحظه حوادث از طریق های مختلف از جمله دوربین های مدار بسته با خبر بودند، با سه ساعت تاخیر به محل فاجعه رسیدند؟ این عملکرد به چه معنا است؟ سه ساعت از فاجعه منا و روی هم تلنبار شدن جسم ها بی جان و نیمه جان حاجیان در ازدحام ده ها هزار نفری می گذشت اما تیم های امدادی یا نیروهای اضطراری سعودی در محل حاضر نشدند. در حقیقت نیروهای سعودی صبر کردند تا حجاج آسیب دیده در فاجعه جان خود را از دست بدهند و سپس اجساد آنان را از زمین بردارند.

به گفته این شاهد فاجعه منا، نیروهای به اصطلاح امدادی سعودی حتی آن دسته از حاجی هایی را که در اثر ازدحام بیش از حد جمعیت به علت بسته بودن مسیرها و گرمای طاقت فرسا بیهوش شده بودند، در میان اجساد کشته شدگان قرار دادند و هیچ علاقه و اراده ای برای نجات جان آنها نداشته و حتی به دیگران هم اجازه ندادند که به این افراد دسترسی داشته باشند و به آنها کمک کنند. امکان نجات دادن خیلی از حجاج وجود داشت اما ماموران سعودی کاری برای نجات جان آنها نکردند و مانع از آن شدند دیگران کمک کنند.

این حاجی پاکستانی گفت: یکی از حجاج که توانسته بود برای شناسایی جسد یکی از همراهانش به مرکز نگهداری اجساد قربانیان فاجعه منا که به شکل سردخانه های کانتینری بود، برود می گفت براساس آن چیزی که وی مشاهده کرده است، تقریبا 40 دستگاه کانتینر سردخانه ای در این مرکز قرار داشته که تمامی آنان پر از اجساد حجاج بوده است و می شد تخمین زد که چیزی نزدیک به هفت هزار نفر در این فاجعه جان باخته اند.

این شاهد زنده فاجعه منا گفت: مدیریت حج امسال سعودی ها کاملا شکست خورده و عملکرد آنان افتضاح بود. امسال آنچه ما مشاهده کردیم این بود که حاجیان اگرچه در مدینه با مشکل چندانی روبرو نبودند اما اعضای کاروان ما و هزاران نفر دیگر از حاجیان متعلق به کشورهای مختلف شاهد سوء مدیریت و رفتار غیرانسانی مسوولان و نیروهای سعودی در مکه مکرمه بودند. حادثه سقوط جرثقیل نیز واقعیتی غیرقابل انکار در اثبات بی مسوولیتی آل سعود در برگزاری مراسم حج است. رفتار آنان به گونه ای بود که گویی حجاج موجوداتی بی اهمیت و بی نام و نشان هستند و جان و امنیت ها اهمیتی ندارد. آیا سعودی ها فکر می کنند که این حاجیان هیچ ارزشی ندارند؟ همین طرز فکر مسوولان سعودی نشان دهنده بی مسوولیتی و بی تدبیری آنان در برنامه ریزی مراسم ها و بی توجهی به امنیت جانی حجاج است.

او گفت: بی توجهی و بی مسوولیتی سعودی ها تا این حد است که قبل از آغاز مراسم بزرگ حج تمتع و حتی در طول برگزاری این آیین بزرگ اسلامی، جرثقیل های غول پیکر و سر به فلک کشیده بالای سر حاجیان حرکت می کنند و هر لحظه احتمال سقوط بار یا سقوط دکل های این جرثقیل ها بر روی حجاج وجود داشت که در نهایت این اتفاق افتاد. آیا سعودی ها واقعا نمی دانند که این ماشین آلات سنگین ممکن است برای امنیت جانی حجاج تهدید جدی باشد؟ آیا سعودی ها از وضعیت آب و هوا خبر نداشتند یا پیش بینی های مورد نظر در این خصوص انجام نشده بود که حادثه سقوط مرگبار جرثقیل بر اثر وزش باد به سادگی رخ داد و سبب جان باختن بیش از صدنفر از حجاج شد؟
نظرات بینندگان