arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۳۱۱۴۳
تاریخ انتشار: ۵۰ : ۱۸ - ۲۶ مهر ۱۳۹۴

روحانی: توافق هسته ای ایران باعث خیر و برکت در منطقه می‌شود

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رییس جمهوری گفت: جمهوری اسلامی ایران مصمم است تا بویژه در فضای به وجود آمده پس از توافق هسته ای بیش از گذشته در راستای ایجاد و گسترش ثبات و امنیت در منطقه فعالیت کند.

 حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر یکشنبه در دیدار وزیر خارجه لبنان، با بیان اینکه لبنان در خط مقدم مقاومت و ایستادگی در برابر تهاجم صهیونیست ها بوده و یکی از عوامل ثبات در منطقه به شمار می رود، گفت: مردم لبنان از طوایف و مذاهب گوناگون با وجود توطئه های فراوان توانسته اند همواره اتحاد خود را حفظ کنند.

وی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران خواستار انسجام، یکپارچگی، وحدت و تمامیت ارضی در لبنان است، خاطر نشان کرد: لبنان الگویی برای همزیستی اقوام و مذاهب بوده و این امتیاز باید همواره حفظ شود.

رییس جمهوری با بیان اینکه امروز از سویی تحرکات رژیم صهیونیستی و از سوی دیگر حضور تروریسم در منطقه مشکلات فراوانی را به وجود آورده است، اظهار داشت: کشورهای منطقه باید برای مواجهه با این مشکلات بیش از گذشته استحکام و قدرت داشته و با یکدیگر متحد باشند.
روحانی ادامه داد: امیدواریم شاهد امنیت بیشتر در لبنان، ثبات و وحدت ملی و نهایتاً توسعه در این کشور دوست و برادر باشیم.

رییس جمهوری اظهارداشت: امروز همه کشورهای منطقه متأثر از سه مشکل رژیم نامشروع صهیونیستی به عنوان ریشه بسیاری از مشکلات منطقه، مداخله کشورهای خارجی در مسایل داخلی منطقه حساس خاورمیانه و خشونت و تروریسم هستند و متأسفانه فاصله میان کشورهای منطقه باعث شده تا حل این مشکلات با کندی پیش برود، اما در مقام عمل باید در برابر این معضلات بایستیم و پیام های روشنی را به دشمنان ملتهای منطقه بدهیم.

روحانی با اشاره به اینکه رژیم صهیونیستی بعد از شکستهای متعدد باید بفهمد که با تجاوز نمی تواند به اهداف مد نظر خود دست پیدا کند، گفت: کشورهای مداخله گر در منطقه نیز باید بدانند که با ادامه مداخله به هیچ نتیجه ای دست نخواهند یافت.

وی با تأکید بر اینکه' باید با وحدت و انسجام، مقابله جدی با تروریسم سامان یابد، چرا که امروز خطری ملموس برای همه ملت های منطقه است'، خاطر نشان کرد: اگر همه دولت ها و کشورهای منطقه و قدرت هایی که واقعاً تمایل به مبارزه با تروریسم دارند، دست به دست هم داده و با یکدیگر مشارکت کنند، می توان این معضل را از بین برد.

روحانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره سیاست های خود در خصوص مسایل گوناگون منطقه را با صدای بلند به جهانیان اعلام کرده است، اظهار داشت: امروز کشورهایی که در خط مقدم مبارزه با رژیم صهیونیستی و تروریسم هستند، در اولویت حمایت از سوی جمهوری اسلامی ایران قرار دارند.

رییس جمهوری تصریح کرد: ایران همواره در کنار مردم، دولت، ارتش و مقاومت لبنان بوده و در آینده نیز خواهد بود.

رییس شورای عالی امنیت ملی، با انتقاد از کشتار و آواره کردن مردم بی گناه برخی کشورهای منطقه و ایجاد شرایط غیرقابل تحمل برای آنان، گفت: منطق ما این است که باید در هر حال حامی مظلومان باشیم و از کشته شدن انسان ها جلوگیری کنیم و در این مسیر به عنوان وظیفه ای بین المللی از هر قدمی که بتوانیم، کوتاهی نخواهیم کرد.

رییس جمهوری با اشاره به ضرورت تعامل بیشتر مسئولین ایران و لبنان در راستای همکاری برای حل مشترک مسایل منطقه ای، خاطر نشان کرد: معتقدیم مردم لبنان به خوبی می توانند مسایل خود را حل و فصل کرده و نیازی به نسخه دیگران ندارند و امیدواریم شاهد ثبات بیشتر و آبادانی و توسعه در لبنان باشیم و روابط تهران – بیروت نیز همواره رو به گسترش باشد.

** معتقدیم توافق هسته ای ایران باعث خیر و برکت در منطقه خواهد شد
جبران باسیل وزیر امور خارجه لبنان نیز ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با روحانی و تسلیت کشته شدن جمعی از حجاج کشورمان در حادثه منا و تجلیل از ایستادگی دائم ایران در کنار لبنان برای مبارزه با رژیم صهیونیستی و تروریسم، گفت: معتقدیم توافق هسته ای ایران باعث خیر و برکت در منطقه خواهد شد، چرا که این تحول به ما اجازه می دهد تا بتوانیم منطق گفتگو را به جای انزوای دیگران به کار گیریم و آن را فائق کنیم.

وزیر امور خارجه لبنان با بیان اینکه ایران در مرحله جدیدی از ایفای نقش خود در صحنه بین المللی است و می تواند جهان را متوجه خطر بزرگتری به نام تروریسم گرداند، گفت: در مسیر مقابله با تروریسم بسیاری از نیروهای منطقه ای از جمله ایران دارای ظرفیت ها و توانمندی های گسترده ای هستند که می توان با همکاری و مشارکت از این ظرفیت ها استفاده کرد.

وی با بیان اینکه پایداری و اقتدار ما کلید پیروزی بر رژیم صهیونیستی است که سعی در ایجاد گسست های گوناگون فرقه ای و دینی در منطقه دارد، گفت: رژیم صهیونیستی با منطق زور در هیچ نبردی به پیروزی نخواهد رسید.

باسیل با بیان اینکه امروز منافع رژیم صهیونیستی و تروریست ها در بسیاری از موارد با یکدیگر مشترک است، خاطر نشان کرد: با تلاش های جمهوری اسلامی ایران زمینه برای مبارزه با تروریسم ایجاد شده و ما باید در این مسیر در کنار یکدیگر قرار داشته باشیم.

وزیر امور خارجه لبنان تأکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با مواضع خود می تواند پرچمدار دمکراسی در منطقه باشد.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان