arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۳۱۴۰۶
تاریخ انتشار: ۲۷ : ۱۹ - ۲۷ مهر ۱۳۹۴

بازداشت 3 صیاد ایرانی توسط عربستان

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
نیروهای نظامی عربستان سعودی یک فروند قایق صیادی گناوه و 3 خدمه آن را توقیف و بازداشت کردند.
 
این اتفاق بامداد جمعه گذشته و در نزدیکی سکوهای میدان نفتی فروزان رخ داده که بین ایران و عربستان مشترک است.
 
رییس تعاونی صیادی شهرستان گناوه در گفتگو با «خلیج فارس» این خبر را تایید کرد و گفت: در ساعات پایانی وقت اداری شنبه از سوی خانواده این صیادان در جریان دستگیری شان توسط نیروهای عربستان سعودی قرار گرفته و موضوع را به دستگاههای مربوطه اعلام کرده ایم.
 
عبدالله بویراتی با بیان اینکه خانواده صیادان از طریق شناورهایی که در فاصله دورتر از این قابق شاهد ماجرا بوده اند از اتفاق مطلع شدند، افزود: سرنشینان این قایق شامل 3 تن از صیادان گناوه به نام های هاشمی، خلفی و نظامی معرفی شده اند.
 
بویراتی درباره اینکه چه تدابیری برای عدم ورود شناورهای استان به مرز کشورهای مجاور و جلوگیری از این اتفاقات انجام شده؟ تصریح کرد: بارها تعاونی صیادی به مالکان و خدمه شناورها تاکید کرده از شعاع 5 مایلی سکوهای نفتی حتی مربوط به کشور خودمان فاصله بگیرند و مراقب باشند از نزدیکی به آبهای مرزی اجتناب کنند، ضمن اینکه در مجوزهای صادره نیز این موضوع تاکید شده، خصوصا در مورد کشوری مثل عربستان که رفتارش با اتباع ما با خشونت همراه است.
 
وی با بیان اینکه موضوع به فرمانداری گناوه، شیلات استان و استانداری اطلاع داده شده تا از طریق مجاری مربوطه پیگیری شود، گفت: آخرین باری که شناوری از استان وارد حریم مرزی عربستان شد قریب 5 سال پش بود که سرنشینان آن 3 ماه در بازداشت بوده و انواع آزارها، توهین ها و ضرب و شتم ها را تحمل کردند تا اینکه نهایتا آزاد شدند.
 
بویراتی با اشاره اینکه تنش های عربستان و ایران پس از فاجعه منا بیشتر شده، امیدوار است با پیگیری وزارت خارجه، مدت زمان بازداشت این صیادان کوتاه باشد.
 
در همین حال مدیرکل شیلات استان هم تایید کرد که 3 تن از صیادان گناوه توسط نیروهای عربستانی به دلیل ورود به مرز آبی این کشور بازداشت شده اند.
 
حسین بهمنیاری در گفتگو با «خلیج فارس» افزود: این موضوع به دستگاههای مسئول اطلاع داده شده، هرچند بارها هشدار داده ایم که شناورها نسبت به مرز کشورهای عربی مجاور خصوصا عربستان مراقبت های لازم را داشته باشند.
 
شایان ذکر است بیشترین شمار صیادان بازداشتی جنوب کشور که وارد حریم آب های مرزی کشورهای مجاور شده اند مربوط به قطر می باشد که براساس آمار غیر رسمی شمار افراد در بند حدود 35 نفر برآورد می شود.
نظرات بینندگان