کد خبر: ۲۳۱۴۴
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۵۲ : ۰۱ - ۲۰ فروردين ۱۳۹۰

استفاده نادرست از مکمل هاي بدنسازي تهديدي براي سلامت جوانان است

امروزه با انواع خاصي از مکمل هاي بدنسازي روبرو هستيم که آشنايي و استفاده درست از آنها براي کساني که به حرفه بدنسازي رو مي آورند، ضروري است.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
امروزه با انواع خاصي از مکمل هاي بدنسازي روبرو هستيم که آشنايي و استفاده درست از آنها براي کساني که به حرفه بدنسازي رو مي آورند، ضروري است.

نوعي از مکمل هاي موجود، مکمل هاي ويتاميني هستند که از جمله مکمل هايي هستند که در عملکرد بهتر بدن هنگام تمرينهاي بدنسازي بسيار مؤثر واقع مي شوند. مکمل هاي ويتاميني تأثيرهاي مهم ديگري نيز روي عملکرد جسماني مي گذارند. به جز ويتامينها و مواد معدني، آمينواسيدهاي زنجيره اي نيز در افزايش سطح انرژي تأثير به سزايي دارند. آمينواسيدها، مولکولهاي تشکيل دهنده پروتئين در مواد غذايي و بدن هستند و مي توانند به عنوان آنتي اکسيدان عمل کنند.
در مورد مکمل هاي غذايي و نحوه استفاده صحيح آنها و همچنين استفاده نکردن زياد از آنها پرسشهاي زيادي مطرح است که در اين خصوص خبرگزاري ايسنا به سراغ يک مربي بدنسازي رفته و با وي گفتگويي را انجام داده است.

استفاده از پروتئينهاي مجاز

حسين آچاک در خصوص ورزشهاي قدرتي گفت: براي ورزشهاي قدرتي داشتن يک وعده پروتئين مناسب الزامي است که ترکيباتي از شير و اسيدهاي شناخته شده آمينو است که براي رشد عضلات بايد استفاده شود.
وي گفت: سعي شود، پروتئينهاي مجاز استفاده شود و تقلبي نباشد، براي اينکه بدانيم تقلبي نباشند بايد مکمل هاي پروتئيني را از مراکز مجاز مثل فروشگاه هاي معتبر و داروخانه ها تهيه نماييم و البته مکمل هاي بدنسازي براي افرادي است که بدن آنها رشد نمي کند و يا خودشان ديگر از سن رشد رد شده باشند.
وي ادامه داد: کساني که قصد دارند وزن عضلاني خود را افزايش دهند دست کم بايد به ازاي هر کيلو از وزن بدن دو گرم پروتئين استفاده کنند و کساني که تمرين شديد بدنسازي انجام مي دهند، مقدار پروتئين را به سه گرم به ازاي هر کيلو از وزن بدن افزايش دهند.
آچاک يک برنامه غذايي کامل را براي کساني که مي خواهند اين ورزش را به طور مطلوب دنبال کنند، ارائه کرد و گفت: يک برنامه غذايي کامل به همراه استفاده درست از مکمل براي عضله سازي عبارت است از وعده اول: يک عدد موز، يک کاسه حليم، وعده دوم: يک پيمانه پروتئين، يک قاشق روغن زيتون. وعده سوم: 100 گرم سينه مرغ، اسفناج، يک قاشق روغن بذر کتان. وعده چهارم: توت فرنگي، موز، کيوي، يک ليوان آب پرتقال، يک پيمانه پروتئين. وعده پنجم: 3 عدد تخم مرغ کامل، يک قاشق روغن زيتون، نصف ليوان شير کامل.
وي در پايان گفت: شما با مصرف اين پنج وعده در طي يک روز 166 گرم پروتئين، 144 گرم کربوهيدرات، 84 گرم چربي و در مجموع 2092 کالري به دست خواهيد آورد.

مکمل هاي غذايي

يک کارشناس ارشد شيمي تجزيه نيز درباره استفاده از اين مکمل هاي غذايي گفت: اولين نکته اي که بايد مورد توجه شما قرار داشته باشد آن است که يک ورزشکار لزوماً نبايد از مکمل هاي غذايي براي پرورش عضلات و ماهيچه هاي خود استفاده کند، هر چند استفاده از آنها مي تواند به او کمک کند تا اين کار را با سرعت خيلي بيشتري انجام دهد.
نوري نژاد گفت: امروزه پروتئينهاي متفاوتي وجود دارد و پودرهاي پروتئيني که با آب يا شير مخلوط مي شوند، معمولاً از انواع مناسبي هستند که کيفيت بالايي دارند و شما مي توانيد از آنها استفاده کنيد.
وي افزود: افرادي که از مکمل هاي غذايي دلخواه خود استفاده مي کنند بايد توجه داشته باشند که هر نوع از اين پروتئينها به شکلهاي مختلف در بدن افراد تجزيه مي شوند که در صورت استفاده نادرست، تقلبي بودن مکمل ها، غير استاندارد بودن مکمل ها و يا هر عامل ديگر باعث رسوب شدن در کبد و ايجاد ناراحتي هاي کبد و ايجاد سنگ کليه مي شوند.
وي در پايان گفت: افرادي که به ورزش قدرتي بدنسازي روي مي آورند بايد حتما براي استفاده از مکمل هاي غذايي به پزشک يا مربي مورد اعتماد مراجعه کنند و زير نظر آنان و پس از تشخيص از مواد مورد تأييد استفاده کنند.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
tidoz
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۱۴:۵۹ - ۱۳۹۰/۰۳/۲۱
0
0
مختصر بود اگه بیشتر توضیح بدین بهتره.
نظرات بینندگان