arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۳۱۷۹۶
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۷ - ۲۹ مهر ۱۳۹۴

در سینما و تئاتر چه خبر است؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دبیرخانه سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که نمایش‌های برگزیده جشنواره‌های موضوعی تئاتر، صرفا می‌توانند در بخش مرور جشنواره شرکت کنند.

به گزارش ایسنا، دبیرخانه سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر در اطلاعیه‌ای با اشاره به تغییرات بوجود آمده در بخش جشنواره جشنوارهای امسال و همچنین تمرکز و توجه به دیدگاه تولید محوراعلام کرد: گروههای برگزیده جشنواره‌های موضوعی تئاتر برای شرکت در جشنواره تئاتر فجر، صرفا می‌توانند در بخش مرور تئاتر ایران شرکت کنند.

ستاد خبری روابط عمومی سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر اعلام کرد: در اطلاعیه دبیرخانه جشنواره با قدردانی از تلاش دست‌اندرکاران جشنواره‌های مختلف موضوعی تئاتر و همچنین ارج نهادن به هنرمندان و آثار برگزیده این جشنواره‌ها تاکید شده به دلیل انجام تغییراتی در بخش جشنواره جشنواره‌های سی و چهارمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر، گروههایی که در جشنواره‌های موضوعی امسال از سوی هیات داوران و یا دبیرخانه جشنواره‌های مذکور به جشنواره تئاتر فجر معرفی شده‌اند، در صورت تمایل می‌توانند تنها در بخش مرور تئاتر ایران شرکت کنند.

بر پایه این گزارش، با توجه به دیدگاه تولید محور در جشنواره امسال برگزیدگان جشنواره‌های ملی و بین‌المللی تئاتر کشور نیز می‌توانند همانند سایر نمایش‌های متقاضی شرکت در بخش تولیدات اجرا شده و مشروط به رعایت شرایط و قواعد حضور در این بخش (انجام اجرای عمومی با شرایط یاد شده) پیشنهاد حضور خود را به دبیرخانه جشنواره بین المللی تئاتر فجر ارائه دهند.

دبیرخانه سی و چهارمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر از گروههای یاد شده درخواست کرد تا در فرصت باقیمانده چنانچه تمایل به حضور در این بخش دارند با مراجعه به پایگاه رسمی جشنواره به نشانی: www.fadjrtheaterfestival.com نسبت به تکمیل فرم تقاضا و ارسال سایر موارد درخواستی به دبیرخانه جشنواره اقدام کنند.

فیلم‌سازان گروه «هنر و تجربه» توجه کنند

فیلم‌هایی که اکران آن‌ها در گروه هنر و تجربه پذیرفته شده، نباید تا پیش از اکران در سینماهای این گروه،در کافی‌شاپ‌ها، کافه کتاب‌ها، کلوپ‌ها و کانون‌های فیلم و مراکزی نظیر آن به نمایش درآیند.

روابط عمومی گروه هنر و تجربه اعلام کرد: «به اطلاع کلیه فعالان و علاقه‎مندان سینمای هنر و تجربه می‌رساند، براساس ضوابط مصوب، کلیه فیلم‌های سینمایی، مستند، کوتاه و انیمیشن که تقاضای اکران آن‎ها در این گروه بررسی و پذیرفته شده‌است، تا قبل از نمایش در این گروه سینمایی نباید در کافی‌شاپ‌ها، کافه‎کتاب‌ها، کلوپ‌ها و کانون‌های فیلم و مراکزی نظیر آن به نمایش دربیایند.»

موافقت با عرضه 3 فیلم برای شبکه نمایش خانگی

شورای صدور پروانه نمایش خانگی با عرضه 3 عنوان موافقت کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی، در جلسه 26مهر شورای پروانه نمایش خانگی که با حضور اکثریت اعضاء برگزار شد،با عرضه فیلم های" اسید"به تهیه کنندگی بهرام محمدی پور و به کارگردانی بهنود محمدی پور ، "دندون طلا /قسمت های 9و10"به تهیه کنندگی مهران برومند و به کارگردانی داوود میرباقری و"بازنشسته " به تهیه کنندگی حسن احمدی و به کارگردانی داوود قاسمی موافقت شد.

همچنین در این جلسه با عرضه 4عنوان فیلم خارجی نیز موافقت به عمل آمد.

موافقت با ساخت 4 فیلم در شبکه نمایش خانگی

شورای پروانه نمایش خانگی با ساخت 4 فیلمنامه موافقت کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان سینمایی ، بر اساس جلسه 26مهر شورای پروانه نمایش خانگی که با حضور اکثر اعضا برگزار شد، با ساخت فیلم‌نامه‌های "دور برگردون" به تهیه کنندگی رضا دادویی و به کارگردانی عارفه عنایتی ، " آن روی سکه " به تهیه کنندگی مشترک محسن آقا علی اکبری و امید آقا جلیانی و به کارگردانی امید آقا جلیانی، " التیام" به تهیه کنندگی عباس رزیجی و به کارگردانی زهره بهرامی و " شیب" به تهیه کنندگی بهروز خوش رزم و به کارگردانی شهاب وحیدی موافقت به عمل آمد.

همچنین در این جلسه با ساخت یک عنوان فیلم کوتاه نیز موافقت به عمل آمد.

940 میلیون ریال برای برگزیدگان بخش مسابقه سینمای ایران

در سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران 940 میلیون ریال جایزه نقدی به مجموع برگزیدگان بخش مسابقه سینمای ایران اهدا می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سی و دومین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران، در بخش مسابقه ایران این جشنواره تندیس جشنواره و 80 میلیون ریال برای بهترین کارگردانی در بخش فیلم داستانی و تندیس جشنواره به همراه 150 میلیون ریال به‌عنوان جایزه بهترین فیلم در بخش سینمای ایران، به تهیه‌کننده خصوصی اختصاص داده می‌شود.

جوایز این جشنواره در بخش مسابقه ایران به هر یک از برگزیدگان بهترین کارگردانی در بخش فیلم تجربی (تجربه‌گرا)، بهترین کارگردانی در رشته پویانمایی و بهترین کارگردانی در رشته فیلم مستند، تندیس جشنواره و 60 میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

همچنین به بهترین فیلم با موضوع «چشم‌انداز سرزمین زیبای ما»، بهترین فیلم با موضوع «ایمان و امید»، بهترین فیلم با موضوع «چراغ راه»، بهترین فیلم با موضوع «دست‌آوردها»، بهترین تحقیق و پژوهش برای فیلم مستند، بهترین صدای فیلم (صدابرداری یا صداگذاری)، بهترین تدوین، بهترین تصویربرداری، بهترین جان‌بخشی در آثار پویانمایی و بهترین فیلم‌نامه هرکدام تندیس جشنواره و 50 میلیون ریال تعلق می‌گیرد.

بر اساس این گزارش هیات داوران می‌تواند حداکثر دو دیپلم افتخار به هر ویژگی در فیلم کوتاه اهداء کند که میزان جایزه نقدی دیپلم افتخار 25 میلیون ریال است. همچنین هیات داوران این جشنواره می‌تواند دو جایزه ویژه در بخش فیلم‌های داستانی (بازیگری، موسیقی، تیتراژ، جلوه‌های ویژه، طراحی صحنه و لباس و ...) اهدا کند که میزان جایزه نقدی 30 میلیون ریال است.

گفتنی است جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران از 20 تا 26 آبان ماه سال جاری در تهران برگزار می‌شود.

جشنواره تئاتر مقاومت بستری مناسب برای زنده نگه داشتن ارزش‌هاست

کارگردان نمایش «تکرار» معتقد است با گذشت سال‌ها از دوران دفاع مقدس، همچنان با مسائل و هجوم نیروهای بیگانه به شکل‌های مختلف روبه‌رو هستیم، جشنواره تئاتر مقاومت بستر مناسبی برای بیان این مفاهیم و زنده نگه داشتن آنهاست.

نجف قلی‌زاده که با نمایش "تکرار" پانزدهمین جشنواره تئاتر مقاومت حضور دارد، عنوان کرد: این نمایش بر اساس متنی از آقای خانیان است. اثری مونولوگ محور که با بهره‌گیری از مولتی‌مدیا، موسیقی و طراحی نور مفاهیم مورد نظر را ارائه کردیم.

او ادامه داد: نخستین دوره‌ای است که در جشنواره تئاتر مقاومت حضور دارم، به نظرم ارائه مفاهیم عظیم فرهنگی، اعتقادی و مذهبی به واسطه هنر تاثیرگذاری چون تئاتر غیرقابل انکار است و عموم مخاطبان می‌توانند با آنها ارتباط برقرار کنند. با گذشت سال‌ها از دوران دفاع مقدس، همچنان با مسائل و هجوم نیروهای بیگانه به شکل‌های مختلف روبه‌رو هستیم، جشنواره تئاتر مقاومت بستر مناسبی برای بیان این مفاهیم و زنده نگه داشتن آنهاست.

این کارگردان تئاتر با تاکید بر نقش اجراهای عمومی عنوان کرد: برگزاری جشنواره و اجراهای عمومی نمایش‌ها اقدام بسیار مثبتی است که می‌تواند زمینه مناسبی برای حضور مردم در سالن‌های نمایش باشد. من ساکن بومهن هستم، شهری بسیار کم‌جمعیت که تحصیل کرده هنر تئاتر ندارد. خوشبختانه اجرای نمایش به مدت پنج روز در این شهر با استقبال بسیار خوبی رو به‌رو شد. البته ما تبلیغات گسترده‌ای نداشتیم و مخاطبان مان به واسطه دیدن نمایش و تعریف آن برای دیگران سبب آمدن تماشاگران بسیاری به سالن نمایش شدند.

او در پایان خاطرنشان کرد: تنها نکته‌ای که باید مد نظر گرفته شود آن است که اگر در همان روزهای اجرا کارها بصورت زنده مورد نظارت قرار بگیرند بسیار بهتر است.

پانزدهمین جشنواره سراسری تئاتر مقاومت به همت انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس و بنیاد فرهنگی روایت با دبیری حسین پارسایی در قالب اجرای عمومی آثار منتخب تهران و سایر شهرهای ایران از ۳۱ شهریور تا هفتم آذر ۱۳۹۴ در حال برگزاری است.

نظرات بینندگان