arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۳۱۹۰۴
تاریخ انتشار: ۰۱ : ۱۵ - ۳۰ مهر ۱۳۹۴

آیت الله مکارم:علمای اسلام با جدیت فاجعه منا را پیگیری کنند/فکری برای زائران ایرانی بکنید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دفتر آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی، این استاد برجسته حوزه در دیدار حجت الاسلام قاضی عسگر نماینده ولی فقیه و سرپرست حجاج ایرانی و اوحدی رئیس سازمان حج و زیارت، با ابراز تأسف مجدد از فاجعه غم بار و بسیار دلخراش منا، اظهار داشت: این حادثه بسیار مهمی بود و در تاریخ اسلام سابقه نداشت و واقعا تکان دهنده بود.

وی با تأکید بر اینکه این فاجعه باید با جدیت دنبال شود، گفت: علل وقوع این حادثه باید پیگیری و مشخص شود؛ علاوه بر این باید فکری بشود که برای سال‌های آینده تکرار نشود.

مرجع تقلید شیعیان با تقدیر از زحمات و پیگیری‌های مجدانه نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت، رئیس سازمان حج و زیارت و تمامی دست اندرکاران عملیات حج، تأکید کرد: در شرایط عدم همکاری طرف سعودی، واقعا شما زحمت کشیده و هرآنچه در توان داشتید را بکار گرفتید و پیکرهای بسیاری از جان باختگان به کشور منتقل و در داخل نیز تشییع عجیب و باشکوهی از آنان انجام شد.

وی تأکید کرد: این نشان دهنده این است که جمهوری اسلامی ایران به شهروندانش اهمیت می‌دهد و این مهم آبرویی برای ایران و شیعه بود و مردم خشم و نفرت خود را از آل سعود نشان دادند؛ در حالی که در دیگر کشور‌ها چنین خبرهایی نبود.

حادثه منا به قداست حج ضربه زد

آیت الله مکارم شیرازی فاجعه منا را ضربه‌ای به قداست حج ذکر کرد و گفت: متأسفانه باید اذعان کنیم که در پی این حادثه ضربه‌ای به قداست حج وارد شد که به این راحتی‌ها جبران نخواهد شد.

وی افزود: در پی این رخداد، بعضی از مخالفین اسلام و مخالفین ما که در لباس اسلام خود را ظاهر می‌کنند، زبانشان بازشده و می‌گویند چه ضرورتی که حج بروید؟ عوارض دیگری نیز این فاجعه داشت که نباید از آن‌ها غفلت کرد.

این مفسر قرآن کریم خواستار وقایع نگاری فاجعه منا با ذکر تمامی مستندات، اخبار و تصاویر شد و گفت: این مجموعه باید هر چه سریع‌تر تهیه و در دسترس عموم مردم قرار گیرد تا آن‌ها بدانند چه اتفاقاتی رخ داده است، این مسئله کمک می‌کند فاجعه منا فراموش نشود.

وی اظهار داشت: افراد و نهادهایی نیز باید از طریق مجامع بین المللی این موضوع را پیگیری کنند، ما نیز به عنوان مرجعیت می‌توانیم از ظرفیت‌ها و ارتباطاتی که با علما و بزرگان جهان اسلام داریم برای پیگیری موضوع استفاده کنیم تا نگرانی‌هایی که برای امت اسلام ایجاد شده به نحوی رفع شود.

حادثه منا نباید تکرار شود

آیت الله مکارم شیرازی بر لزوم اظهار همبستگی در غم همه مسلمانان و خانواده‌های داغدیده تأکید کرد و گفت: به منظور پیگیری این فاجعه باید یک گروه حقیقت یاب از شما و کسانی که آسیب دیده‌اند و بعضی مراکز بین المللی هرچه سریع‌تر تشکیل شود و مقصران این حادثه دردناک مجازات شوند و خسارات وارده به جان باختگان و آسیب دیدگان جبران و جلوی تکرار چنین حوادثی حتی در مقیاس کوچک نیز گرفته شود.

وی با تأکید بر اینکه فارغ از مسائل سیاسی و با ادبیات واقع بینانه باید از علمای اسلام خواسته شود که این مسئله را دنبال کنند، تصریح کرد: باید با ادبیات مناسب و شایسته که ناشی از نصح و خیرخواهی باشد این مسئله با جدیت تمام پیگیری شود.

استاد برجسته حوزه خطاب به سرپرست حجاج ایرانی و رئیس سازمان حج و زیارت اظهار داشت: شما جدای از آن‌ها فکری برای زائران ایرانی بکنید. چه آن‌ها برنامه ریزی بکنند چه نکنند، از حالا بنشیند و فکر کنید که در محدوده آن‌ها چه آموزش‌هایی باید داده شود، چه پیش بینی‌هایی باید بشود، چه کارهایی باید بشود.

وی افزود: باید عده‌ای باشند که محرم نشوند، این‌ها می‌توانند یک عمره مفرده بجا آورند و بعد آزاد باشند و امثال این موارد را پیش بینی بکنید و آموزش‌های لازم را ارائه کنید؛ از الان برای سال بعد برنامه ریزی کنید که چه کارهایی باید انجام شود تا آثار سوء زدگی از حج از بین برود.

منبع: مهر
برچسب ها: قداست ، منا ، حج ، زائران
نظرات بینندگان