arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۳۲۰۲۹
تاریخ انتشار: ۳۵ : ۲۳ - ۳۰ مهر ۱۳۹۴

مراسم یادبود سی و هشتمین سالگرد شهادت آیت­ الله سید مصطفی خمینی در قم برگزار شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مراسم یادبود سی و هشتمین سالگرد شهادت شهید آیت­ الله سید مصطفی خمینی روز پنج­شنبه با حضور حجت الاسلام والمسلمین مسیح بروجردی نوه گرامی حضرت امام و برخی از اساتید، محققین و فضلای حوزه علمیه قم و مدیران، معاونان و کارکنان مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در قم برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، در این مراسم که با قرائت قرآن و زیارت عاشورا و مرثیه­ سرایی سیدالشهدا(ع) آغاز شد، حجت الاسلام والمسلمین نخبه سخنران جلسه به توصیف ابعاد مختلف شخصیت آن شهید بزرگوار پرداخت و اصالت بلند خانوادگی او را هم از ناحیه پدر و هم از ناحیه مادر از امتیازات برجسته شهید سیدمصطفی خمینی برشمرد.
حجت الاسلام والمسلمین نخبه در ادامه به حالات معنوی ایشان اشاره کرد و استعداد فوق العاده و حافظه قوی و پشت کار و جدیت آن شهید را نکته متفق علیه بزرگان و اندیشمندانی دانست که با ایشان همراه بوده­ اند و همین امور را از عوامل پیشرفت و توفیقات والای او دانست.

وی با اشاره به انس با قرآن و مناجات، شوخ طبعی، تواضع و فروتنی و خاکی بودن بی اندازه حاج آقا مصطفی را مورد توجه قرار داد و تأکید کرد که مرحوم شهید آیت­ الله سیدمصطفی خمینی کمک بی منت به دوستان و مردم و نیازمندان را وظیفه و تکلیف خود می­ دانست و همچنین روحیه باصلابت در برابر متکبران و ظالمان را از خصوصیات دیگر آن بزرگوار معرفی کرد.

مسئول واحد خاطرات مؤسسه دفتر قم در ادامه به دلایل تبعید حضرت امام به ترکیه و نجف اشاره کرده و نقش برجسته شهید آیت ­الله سیدمصطفی خمینی را در ناکام ماندن دسیسه­ ها و نقشه­ های رژیم شاه و نیز نقش ایشان در همراهی با حضرت امام را بی­ بدیل و بسیار ارزنده توصیف کرد.

در ادامه حجت الاسلام والمسلمین نخبه ویژگی­ های علمی آن شهید را مورد ارزیابی قرار داد و تدریس در کنار تألیف جامع و علوم منقول و معقول و صاحب نظر بودن در این علوم و نیز تدوین تفسیری بسیار ارزشمند و شلوغی درس ایشان در نجف و اهتمام آن شهید در شرح تحریرالوسیله امام را از نقاط برجسته علمی آن بزرگوار برشمرد.

در پایان مسئول واحد خاطرات مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی نمایندگی قم ضمن اشاره به توطئه در شهادت آیت ­الله سیدمصطفی خمینی به قرائت سخنان برخی بزرگان در مورد شخصیت ایشان و نیز پیام و سخنان حضرت امام در شهادت فرزند خود پرداخت.
نظرات بینندگان