arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۳۲۲۵
تاریخ انتشار: ۳۴ : ۱۱ - ۲۱ فروردين ۱۳۹۰

ناگفته‌هايي از دستگيري متجاوزان انگليسي در فروردين 86

معاون سابق ستاد كل نيروهاي مسلح با بيان خاطره ديدار مسئولان اين ستاد و تعدادي از مرزبانان سپاه با رهبر انقلاب پس از دستگيري ملوانان متجاوز انگليسي به حريم دريايي كشورمان گفت: آقا فرمودند با اين كار سه سيلي بر صورت انگليس زديد.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
معاون سابق ستاد كل نيروهاي مسلح با بيان خاطره ديدار مسئولان اين ستاد و تعدادي از مرزبانان سپاه با رهبر انقلاب پس از دستگيري ملوانان متجاوز انگليسي به حريم دريايي كشورمان گفت: آقا فرمودند با اين كار سه سيلي بر صورت انگليس زديد.

سوم فروردين ماه 86، پانزده نظامي انگليسي پس از ورود غيرقانوني به آبهاي سرزميني ايران توسط نيروي دريايي سپاه بازداشت شدند و در نيمه همان ماه بر اساس تصميم انسان‏دوستانه و رأفت اسلامي مسئولان جمهوري اسلامي و عذرخواهي رسمي دولت انگليس آزاد شده و شانزدهم فروردين به كشورشان بازگشتند.

اين چندمين بار بود كه انگليسي ها از زمان اشغال عراق به صورت غيرقانوني وارد حريم آبي جمهوري اسلامي مي‌شدند و هر بار هم مقامات لندن با فرافكني و ارائه تفسيرهاي بي‌ربط از جمله ادعاي دستگيري متجاوزان در حال بازرسي از يك كشتي تجاري در آب‌هاي منطقه‌اي عراق در پي توجيه اقدام خويش برآمدند.

وزارت امور خارجه با احضار "گيت اسميت " كاردار انگليس در تهران در غياب سفير آن كشور در آن ايام، نسبت به تجاوز نظاميان نيروي دريايي انگليس به آب‌هاي سرزميني كشورمان در اروند رود شديدا اعتراض كرد و بعد از مدتي كوتاه، مقامات لندن در نامه‌اي رسمي از ورود غيرقانوني ملوانان خود به حريم دريايي ايران عذرخواهي كردند و محمود احمدي‌‌نژاد رئيس جمهوري هم در واكنش به اين اقدام اعلام كرد: ملت كريم ايران و نظام جمهوري اسلامي ايران در عين اقتدار براي محاكمه نظاميان انگليسي، اين 15 نفر را بر اساس تصميمي داوطلبانه و انسان‎دوستانه مورد بخشش قرار مي دهد.

متجاوزان انگليسي كه هنگام خروج از تهران در گفت‎وگوهاي تلويزيوني در مقابل ديدگان 70 ميليون ايراني و افكار عمومي جهان به ورود غيرقانوني خود به آب‌هاي منطقه‌اي جمهوري اسلامي اعتراف كردند، در بدو ورود به كشورشان تحت‌تاثير جوسازي‌ رسانه‌هاي غربي مدعي شدند آنچه در ايران گفته اند تحت فشار بوده و بعد از مدتي هم وزارت دفاع انگليس با وضع قوانيني جديد، آنها را از انتشار خاطرات‌شان منع كرد.

لندن نشينان حتي بعد از مدتي اخبار منتشر شده درباره عذرخواهي رسمي از جمهوري اسلامي به خاطر ورود غيرقانوني نظاميان انگليسي را به حريم آبي كشورمان در خليج فارس تكذيب كردند اما انتشار متن اين نامه كه در آن متعهد شده ‌بودند ديگر مرتكب چنين اقدامي نشوند و تصاير مربوط به دوران بازداشت ملوانان متجاوز در تهران از رسانه ملي همه نقشه‌هاي آنها را براي راه اندازي جنگ رواني عليه نظام اسلامي خنثي كرد.عليرضا افشار رئيس مركز امور فرهنگي و اجتماعي وزارت كشور كه آن ايام رداي معاونت فرهنگي و تبليغات دفاعي ستاد كل نيروهاي مسلح را بر تن داشت، در گفت‌وگو با خبرنگار سياسي خبرگزاري فارس به ذكر خاطراتي از دستگيري و آزادي ملوانان متجاوز انگليسي پرداخت و اظهار داشت: لحظه دستگيري نظاميان انگليسي در محدوده اروند، فشارهاي زيادي وارد مي شد تا آنها را همان‎جا آزاد كنند.

وي افزود: علاوه بر انگليس از طرف جناح‌هاي داخلي هم فشار مي آوردند تا ملوانان متجاوز به تهران منتقل نشوند اما آقاي فيروزآبادي و برخي عزيزان دبيرخانه شوراي‎عالي امنيت ملي همت كردند و بدون توجه به فشارها، آنها را به تهران منتقل كردند و اين اقدام صحنه‌هاي افتخارآميز را از موضع اقتدار ايجاد كرد.

افشار تصريح كرد: اين ماجرا در حقيقت قدرت‌نمايي جمهوري اسلامي و يك پيروزي در صحنه جنگ رواني دشمن بود كه حتي در كشورهاي عربي منطقه آن را قابل تحسين دانستند و نشان داد هركجا ترس به دل راه ندهيم و بر موضع حق پافشاري كنيم، لطف خداوند شامل ما مي شود و پيروز خواهيم شد.

معاونت فرهنگي و تبليغات دفاعي ستاد كل نيروهاي مسلح گفت: مدتي بعد از موضوع دستگيري ملوانان متجاوز انگليسي خدمت مقام معظم رهبري رسيديم و ايشان با تقدير از اقدام شجاعانه عوامل نيروي دريايي سپاه فرمودند: "شما با اين كار، سه سيلي بر گونه انگليس زديد؛ يكي دستگيري متجاوزان در آب‌هاي سرزميني خودمان، يكي نحوه آزادي آنها با عزت و اقتدار و يكي هم بر هم زدن صحنه‌سازي آنها بعد از آزادي اين افراد و خنثي كردن جنگ رواني دشمن در اين رابطه ".

وي افزود: وقتي ملوانان انگليسي آزاد شدند و به كشورشان بازگشتند، صحنه‌سازي كردند كه آنچه در دوران بازداشت‌مان گفتيم، تحت فشار و شكنجه بوده ولي صدا و سيما بلافاصله با انتشار تصاويري از محل نگهداري آنها در تهران كه نشان مي‌داد در وضعيت بسيار خوبي قرار دارند و خود رسانه‌هاي خارجي هم به اين تصاوير استناد كرده بودند، نقشه آنها را خنثي كرد.

افشار تصريح كرد: يكي از شروط آزادي متجاوزان انگليسي عذرخواهي رسمي دولت انگليس از جمهوري اسلامي بود كه مقامات لندن اين كار را انجام دادند ولي چون اين كار براي آنها سنگين بود، سناريويي طراحي كردند تا بگويند نظاميان خود را با اقتدار آزاد كردند كه اين ترفندشان هم با افشاي سند عذرخواهي مكتوب آنها شكست خورد.
نظرات بینندگان