arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۳۳۶۷
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۲۲ - ۲۲ فروردين ۱۳۹۰

لاریجانی: فعالیت دولت در برخی زمینه‌ها اشتباه بوده است

رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر حرکت احزاب کشور در چارچوب عقلانیت گفت: حفظ منافع ملی و تکیه بر دین به عنوان مهمترین مولفه های عقلانیت در فعالیت های احزاب به شمار می آیند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر حرکت احزاب کشور در چارچوب عقلانیت گفت: حفظ منافع ملی و تکیه بر دین به عنوان مهمترین مولفه های عقلانیت در فعالیت های احزاب به شمار می آیند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، علی لاریجانی در دیدار با اعضای شورای مرکزی حزب مردمسالاری گفت: احزاب یکی از ارکان مهم در کشورهای پایبند به مردم سالاری هستند و کارکرد مهم احزاب را می‌توان در غنی کردن رفتار دولت دانست.

وی با اشاره به این موضوع که ضعف تشکیلاتی در کشور ما ریشه تاریخی دارد و این تنها مربوط به احزاب نیست، گفت: در همه گروه‌های حزبی افراد مخالف با تحزب وجود دارند ولی از نظر من نمی‌توان جایگزین مناسبی برای ساختار حزبی پیدا کرد.

رئیس قوه مقننه به مختصات احزاب در کشور باتوجه به مردم سالاری اشاره کرد و گفت: مردم سالاری دینی از درون مکتب فکری اسلام و مفهوم عدالت اسلامی حاصل شده است و مردم سالاری نباید تنها در لفظ ظهور و بروز پیدا کند؛ بلکه باید در تمام فعالیت‌های کشور پیاده سازی شود. 

  رفتار احزاب باید متناسب با اسلام باشد

 لاریجانی با تاکید بر این موضوع که رفتار احزاب باید متناسب با اسلام باشد، افزود: اگر حزبی ما را از مبانی اسلام دور کند، در جهت مخالف عقلانیت حرکت کرده است؛ نکته‌ای که بدون شک تمامی احزاب باید آن را در فعالیت‌های خود مدنظر داشته باشند.

نماینده مردم قم به بیان مولفه‌های عقلانیت پرداخت و گفت: یکی از مولفه‌های عقلانیت این است که جنبه اسلامیت در نظام نمود بیشتری پیدا کند. وی افزود: صیانت از منافع ملی یکی دیگر از ارکان عقلانیت را تشکیل می‌دهد و باید توجه داشت که هر موضوع خرد را نمی‌توان به عنوان منافع ملی کشور ذکر کرد؛ اما آنچه که کیان نظام را حفظ می‌کند در دسته منافع ملی قرار می‌گیرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی به عدم رعایت اصول عقلانیت در زمان دوم خرداد تاکید کرد و افزود: در زمان دوم خرداد برخی از اصول عقلانیت دچار سایش شدند، برخی از گفته‌هایی که در دوران دوم خرداد مطرح می‌شد، متناسب با اسلام و منافع ملی کشور نبود و حتی در پارلمان هم تحصن شکل گرفت.

لاریجانی در بخشی از سخنان خود بر حرکت احزاب در چارچوب قانون اساسی اشاره کرد و گفت: اگر حزبی به نکته‌ای معترض است نباید به اقدامی خارج از چارچوب قانون بپردازد. انجام فعالیت‌های افراطی از جانب برخی از احزاب نشان‌دهنده رفتار هیجانی آنها خارج از قواعد عقلانی است.     مخالف طرد همه احزاب به یک شیوه هستم

وی افزود: مخالف طرد همه احزاب با یک شیوه هستم، اما این امر به دلیل رفتارهایی است که بعد از انتخابات رخ داد.

نماینده مردم قم در ادامه اظهار داشت: اگر احزاب براساس چارچوب‌های عقلانی رفتار کنند زمینه برای ایجاد فضای معقول سیاسی و رقابتی فراهم خواهد شد؛ نکته‌ای که موجب بهبود روند سیاسی کشور می‌شود.

رئیس قوه مقننه با اشاره به این موضوع که نمایندگان مجلس به دنبال انجام وظیفه هستند، افزود: ما به دنبال به دست آوردن جایگاهی ثابت برای خود نیستیم، بلکه هدف اصلی ما انجام وظیفه در چارچوب قانون است؛ هر زمان که جامعه بتواند از اعتدال در فعالیت های تشکیلاتی برخوردار شود زمینه برای بروز فعالیت های سیاسی مثمرثمر فراهم می شود.

لاریجانی در خصوص ادامه حیات سیاسی احزاب گفت: حرکت نظام در این زمینه این نیست که احزابی را که در چارچوب عقلانی حرکت می‌کنند، گوشه نشین شوند. احزاب می توانند در صورت حرکت در چارچوب نظام و مناسب با منافع ملی به فعالیت خود ادامه دهند. وی تصریح کرد: این انتظار وجود دارد که بعد از گذشت 32 سال از انقلاب اسلامی شاهد وجود بلوغ سیاسی در کشور باشیم، به نحوی که حفظ و صیانت از منافع نظام تنها وظیفه حکومت نباشد؛ بلکه به عنوان یک وظیفه عمومی تلقی شود، نکته‌ای که تشکیلات احزاب با فعالیت مناسب می‌تواند شرایط را برای دستیابی به این مهم فراهم کند.

     اصل بر فعالیت احزاب است

رئیس مجلس در پاسخ به این سوال که چه تضمینی برای حیات سیاسی احزاب منتقد وجود دارد، گفت: اصل بر فعالیت احزاب است و آن احزابی که در چارچوب کار می‌کنند باید مورد احترام قرار بگیرند البته ممکن است مشکلاتی در این حوزه وجود داشته باشد که باید برای رفع آن اقدام کرد. لاریجانی از وجود شرایط مناسب برای بیان نظرات مختلف در مجلس سخن گفت و افزود: در موضوع بیان نظرات باید شرط انصاف را رعایت کرد، هر زمان در بحث انتقاد از حریم انصاف خارج شویم، باید بدانیم که در مسیر نامتعادل کردن جامعه گام برداشته ایم.

وی در پایان به عملکرد دولت اشاره کرد و افزود: هر دولتی نقاط مثبتی و منفی در پرونده کاری خود ثبت کرده است، دولت فعلی نیز در برخی از زمینه ها همچون مسکن فعالیت‌های مناسبی را از خود نشان داده است و در برخی از زمینه‌ها نیز با اشتباهاتی مواجه شده است که باید برای رفع آن تلاش کند.

در ادامه این نشست مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم سالاری به مشکلات احزاب اشاره کرد و افزود: مشکلات خانه احزاب بحث یارانه احزاب و سردرگمی ایجاد شده در فعالیت‌های حزبی بعد از انتخاب ریاست جمهوری است. کواکبیان با اشاره به این موضوع که در صورت پیگیری جدی قوانین مربوط به احزاب شرایط برای فعالیت مناسب حزبی فراهم خواهد شد، گفت: قانون محاکمه دادگستری و جرم سیاسی ازجمله قوانینی هستند که می‌توانند راهگشای مشکلات احزاب باشند، بر همین اساس خواستار پیگیری جدی این از سوی نمایندگان مجلس هستیم.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
delpak
|
Romania
|
۱۰:۴۵ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۳
0
1
تمام برنامه‌های دولت در این چند سال اشتباه بوده.یکی‌ این حذف کردن یارانه ها،آن هم یکباره.اولا باید دولت برای این کار وقت میگذاشت.یعنی‌۱۰ سال بصورت اینکه هر یک سال ۱۰ درصد به مبالغ حامل انرژی اضافه میکرد .تا در عرض ۱۰ سال هم قدرت خرید مردم بالا میرفت،و هم توان پرداخت‌ها را داشت،اما دولت یک دفعه همه چیز را برداشت.این نمی‌شه .مردم توانایی این حجم پرداخت را ندارند،
نظرات بینندگان