کد خبر: ۲۳۵۲۵۶
تاریخ انتشار: ۴۲ : ۱۸ - ۱۷ آبان ۱۳۹۴

وزیر نفت برای ساخت پالایشگاه در آفریقای جنوبی شرط گذشت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
وزیر نفت ایران به علاقه کشورمان برای صادرات نفت خام به آفریقای جنوبی اشاره کرد و گفت: ساخت پالایشگاه در این کشور با مشارکت حداقلی، مشروط به خرید نفت خام از ایران است.

بیژن زنگنه پس از دیدار با «سیریل راما فوزا» معاون رئیس جمهوری آفریقای جنوبی ضمن مثبت ارزیابی کردن فضای کلی مذاکرات با بیان اینکه آفریقای جنوبی یکی از واردکنندگان نفت از ایران بوده است، تصریح کرد: ایران علاقمند به از سرگیری صادرات نفت به این کشور است.

وی با بیان اینکه ایران حاضر است در صورت مشارکت حداکثری شرکت های خارجی اقدام به ساخت پالایشگاه در آفریقای جنوبی کند، افزود: ساخت پالایشگاه در این کشور با مشارکت حداقلی، مشروط به خرید نفت خام از ایران است.

به گفته زنگنه، آفریقای جنوبی همچنین علاقمند به دریافت فرآورده نفتی از ایران است.
وی به سابقه مشارکت آفریقای جنوبی در ایران اشاره کرد و یادآورشد: شرکت معتبر ساسول پیشتر در صنعت پتروشیمی ایران حضور داشته است.

وی گفت: مذاکراتی برای بررسی جزئیات همکاری میان شرکت های دو کشور انجام می شود.
وزیر نفت با بیان اینکه آفریقای جنوبی در برخی از بخش ها مانند جی.تی.ال(GTL) صاحب فناوری است، گفت: در این زمینه مذاکراتی میان دو کشور انجام خواهد شد.

سیریل رامافوزا، معاون رئیس جمهوری آفریقای جنوبی دیروز(شنبه) در راس هیاتی ١٦٠ نفره وارد تهران شد. وی پس از مذاکرات مشترک با هیاتهای عالیرتبه ایران به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری، سه سند و یادداشت تفاهم همکاری درباره ایجاد مرکز اطلاعات ملی و مبارزه با پولشویی، ایجاد بازار سرمایه میان دو کشور و نیز همکاری های فنی و اقتصادی امضا کردند.

آفریقای جنوبی پیش از تحریم های سال ٢٠١٢ یکی از مشتریان سنتی نفت خام ایران بوده است، به طوری که این کشور در ماه پیش از توقف واردات نفت از ایران، روزانه ٦٨ هزار بشکه نفت خام از ایران خریداری می کرد.

آفریقای جنوبی تلاش می کند همانند بسیاری از کشورهای غربی پیش از لغو تحریم های ایران، زمینه های همکاری با این کشور را بررسی کند. تا پیش از تشدید تحریم ها، آفریقای جنوبی، بزرگترین مشتری نفت ایران در قاره آفریقا بوده است.
منبع: ایرنا
برچسب ها: پولشویی ، تحریم ، نفت خام ، سند
نظرات بینندگان