arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۳۵۳۹
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۱۱ - ۲۵ فروردين ۱۳۹۰

راهي تازه براي پيش بيني زودهنگام الزايمر

محققان دانشگاه هاروارد دریافتند ام آر آی مغز می تواند نشانه های تعیین کننده ای را مدت ها پیش از اینکه فرد به ضعف حافظه یا گیجی مبتلا شود، مشخص کند. این روش تشخیص جدید می تواند به بیماران کمک کند، پیشاپیش درمان هایی را برای جلوگیری از بروز این بیماری دریافت کنند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
اسکن مغز می تواند به پیش بینی زودهنگام بیماری آلزایمر کمک کند.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری انتخاب به نقل از روزنامه دیلی تلگراف، محققان دانشگاه هاروارد دریافتند ام آر آی مغز می تواند نشانه های تعیین کننده ای را مدت ها پیش از اینکه فرد به ضعف حافظه یا گیجی مبتلا شود، مشخص کند. این روش تشخیص جدید می تواند به بیماران کمک کند، پیشاپیش درمان هایی را برای جلوگیری از بروز این بیماری دریافت کنند.

 در حال حاضر تنها راه اطمینان یافتن از اینکه فردی از الزایمر رنج برده است، کالبد شکافی مغز پس از مرگ است. دانشمندان به شکل روزافزون در پی یافتن علایمی هستند که بروز این بیماری را پیش بینی می کند.

در تازه ترین مطالعه، محققان دانشگاه هاروارد و راش در شیکاگو، کشف کردند در مغز افرادی که به بیماری الزایمر مبتلا می شوند، از مدت ها پیش تغییراتی بوجود می اید. آنها با استفاده از اسکن های مغزی مشاهده کردند نازک شدن قشر مخ با بروز این اختلال مغزی ارتباط دارد.

این محققان در دو بررسی روی شصت و پنج نفر دریافتند نازک شن قشر مخ خطر ابتلا به این بیماری را سه برابر در افراد افزایش می دهد. بر همین اساس افرادی که نازک ترین حد قشر مخ را داشتند در مقایسه با دیگران تا پنجاه درصد درمعرض مبتلا شدن به الزایمر قرار داشتند. در همین حال در بررسی دیگری دانشمندان دریافتند درمان فشار خون و کلسترول بالا و دیابت ممکن است خطر ابتلا به آلزایمر را کاهش دهد. در این بررسی مشخص شد افرادی که عوامل خطری نظیر فشار خون و کلسترول بالا دارند دو برابر بیش از دیگران در معرض ابتلا به الزایمر قرار دارند.
نظرات بینندگان