کد خبر: ۲۳۵۴۵۱
تاریخ انتشار: ۱۰ : ۱۸ - ۱۸ آبان ۱۳۹۴

رونمایی از پشت صحنه‌ فیلم حاتمی‌کیا

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

«خواب ابراهیم» عنوان فیلم مستندی است به کارگردانی محمود کریمی که پشت‌صحنه‌ی فیلم سینمایی «چ» ساخته شده و برای اولین‌بار جهت نمایش عمومی، به دبیرخانه نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت ارائه شده است.

این فیلم مستند روایتی مستقل دارد و برای اولین‌بار است که از پشت‌صحنه‌ی یک فیلم سینمایی چ به کارگردانی ابراهیم حاتمی‌کیا، یک اثر مستند جدی و مستقل ساخته می‌شود؛ مستندی که تفاوت زیادی با فیلم‌های معمول پشت‌صحنه دارد.

مستند «خواب ابراهیم» در مدت زمان 75 دقیقه ساخته شده و روند تولید آن از سال 91 تا 94 به طول انجامیده است.

محمود کریمی تصویربرداری، صدابرداری، کارگردانی و تدوین فیلم را برعهده داشته و مهدی جمشیدیان صداگذار آن بوده است. تهیه‌کننده‌ی «خواب ابراهیم» هم مهدی کریمی است که با مشارکت بنیاد سینمایی فارابی این فیلم را تهیه کرده است.

این مستندساز متولد سال 1360 در تهران و فارغ‌التحصیل کارشناسی ادبیات نمایشی است. در کارنامه‌ی فیلمسازی او آثاری چون بحران، همیشه هراس، برنده، زندگیم خوبه، ایرانی/آمریکایی، عزت، زمان به وقت موسیو ستبون به چشم می‌خورد.

نمایش فیلم مستند «خواب ابراهیم» در جشنواره سینماحقیقت، منوط به آرای هیات انتخاب بخش مسابقه ملی است که تا پایان آبان ماه اعلام خواهد شد.

ناصر طهماسب و داود نماینده در صدر فهرست گویندگان فیلم مستند جشنواره «سینماحقیقت» ایستادند

همچنین در خبری دیگر از جشنواره‌ی سینما حقیقت آمده است که ؛ ناصر طهماسب و داود نماینده با گویندگی بیش از 10 فیلم مستند ارسالی به دبیرخانه نهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت، رکورددار گویندگی گفتار متن فیلم مستند در این رویداد سینمایی شدند.

ناصر طهماسب گویندگی متن مستندهایی نظیر خاطرات خانه متروک، گاهی فقط عشق، سپید جامگان، سجاده آتش، شلمچه، طیب، نقش جان، رمز و راز ملکه، زهر شیرین و... را برعهده داشته است.

داود نماینده هم گفتار متن مستندهای معمای روح، صدای پای دیو، سرزمین افتخار، به سوی آسمان، گرمترین روز زمستان، راه عبور از صخره‌های سخت، بزمجه‌ها هم عاشق می‌شوند، شیرین سو، غارنشینان غرب ایران و... را خوانده است.

برپایه این گزارش، شهرام درخشان با 6 فیلم و بهروز رضوی هم با 4 فیلم، در رتبه‌های بعدی گویندگی گفتار متن در این جشنواره ایستاده‌اند.

از گویندگان مطرحی که آثاری مستندی با صدای آنها به دبیرخانه جشنواره سینماحقیقت ارسال شده، می‌توان به استاد پرویز بهرام، ناصر ممدوح، نصرالله مدقالچی، ژرژ پطروسی، پریچهر بهروان، جمشید گرگین، منوچهر والی‌نژاد، اکبر منانی و... اشاره کرد.

چند اثر مستند هم با صدای چهره‌های سینمای ایران نظیر ثریا قاسمی، شهاب حسینی، حسن پورشیرازی، بهرام رادان، مسعود رایگان و مهران مدیری به دفتر این جشنواره ارسال شده است.

در آیین پایانی جشنواره بین‌المللی سینماحقیقت و با رای هیات داوران، تندیس فیروزه‌ای، دیپلم افتخار و هدیه نقدی 50 میلیون ریالی به بهترین نویسنده یا گوینده گفتار متن جشنواره اهدا خواهد شد.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، نهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران «سینماحقیقت» را طی روزهای 22 تا 28 آذرماه 1394 و با شعار «حقیقت بهترین راهنماست» که از فرمایشات حضرت علی(ع) است، در سینما فلسطین و سینما سپیده شهر تهران برگزار خواهد کرد.

منبع: ایسنا
نظرات بینندگان