کد خبر: ۲۳۵۴۷۷
تاریخ انتشار: ۴۳ : ۱۹ - ۱۸ آبان ۱۳۹۴

درخواست بیماران تالاسمی از وزارت بهداشت؛ اشتباه بیمه را جبران کنید

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
دکتر محمود هادی پور دهشال عضو هیئت مدیره انجمن تالاسمی ایران با تایید سخنان رئیس سازمان غذا و دارو در خصوص قیمت داروهای تالاسمی، گفت: تغییر پوشش بیمه تامین اجتماعی برای داروهای تالاسمی عامل افزایش هزینه‌های بیمارانی است که این داروها را مصرف می‌کنند.

وی اضافه کرد: در زمانی که مبلغ پوشش داروی اکسجید در تفاهم نامه وزارت بهداشت و بیمه‌ها نسبتاً معقول بود سازمان تأمین اجتماعی با عرضه رایگان این دارو بیماران را به سوی مصرف آن سوق داد و عجیب آن که پس از افزایش سهم بیمار در تفاهم نامه سازمان تأمین اجتماعی پوشش حمایتی خود برای این دارو را حذف کرد. در چنین شرایطی هر بیمار تحت پوشش این دارو در روز باید حدود ۱۲۰ هزار ریال هزینه درمان خود را بپردازد که چنین هزینه‌ای برای افراد تالاسمی و خانواده‌های آن‌ها بسیار سخت و کمرشکن است.

عضو هیئت مدیره بیماران تالاسمی دریافت پول از بیماران بابت داروی تزریقی دسفرال را غیرقابل قبول دانست و افزود: در شرایطی که این دارو با سهمیه بندی‌های بعضاً ناعادلانه در اختیار بیماران قرار می‌گیرد، دریافت پول بابت آن هیچ توجیه منطقی ندارد. دسفرال حدود ۱۸ سال رایگان در اختیار بیماران تالاسمی قرار می‌گرفت ولی متاسفانه در این دولت تالاسمی‌ها مجبور به پرداخت پول برای این دارو شده‌اند.

هادی پور از سازمان غذا و دارو خواست با کاهش سهم بیمار در تفاهم نامه میان بیمه‌ها و وزارت بهداشت، اشتباه سازمان بیمه تامین اجتماعی را جبران کند و به یاری بیماران بشتابد.

وی، سیاست‌های ناهماهنگ در بدنه دولت و نحوه توزیع داروهای تالاسمی را خطری برای سلامت بیماران دانست و افزود: وظیفه دولت و نهادهای قانون گذار در درجه اول حمایت از شهروندان بویژه شهروندان آسیب پذیر است. لذا ترک این اولویت و گوش سپردن به منفعت برندگان دارو در تصمیم سازی‌ها، اشتباهی غیر قابل جبران خواهد بود.

نظرات بینندگان