arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۳۵۴۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
تاریخ انتشار: ۳۷ : ۱۳ - ۲۵ فروردين ۱۳۹۰

آیت الله صافی: پول‌هاي زيادي به بهانه نوروز در خارج از كشور اسراف شد

يكي از مراجع تقليد قم گفت: در حالي كه عده‌اي از مردم ما در سختي به سر مي‌برند و برخي در همين نوروز توانايي تهيه غذاي خود را نداشتند ولي عده‌اي پول‌هاي زيادي را به بهانه نوروز در خارج از كشور اسراف كردند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
يكي از مراجع تقليد قم گفت: در حالي كه عده‌اي از مردم ما در سختي به سر مي‌برند و برخي در همين نوروز توانايي تهيه غذاي خود را نداشتند ولي عده‌اي پول‌هاي زيادي را به بهانه نوروز در خارج از كشور اسراف كردند.

به گزارش دفتر آيت‌الله صافي گلپايگاني در ديدار رئيس و اعضاي شوراي مركزي كميته امداد امام خميني (ره) ضمن ارزشمند خواندن خدمت به محرومين اظهار داشت: شما كه در اين دستگاه فعاليت مي‌كنيد، قدر اين توفيقات را بدانيد؛ زيرا براي هر شخصي چنين توفيقي به‌دست نمي‌آيد.

وي خطاب به مسئولان كميته امداد تصريح كرد: خدمت شما در اين دستگاه سبب خوشحالي قلب حضرت بقية‌الله الاعظم ارواح العالمين له الفداء مي‌شود؛ چون به عائله حضرت ولي عصر عجل الله تعالي فرجه الشريف خدمت مي‌كنيد و هر كسي به مستضعفان كمك كند ثوابش قابل شمارش نيست؛ زيرا اين كار از جمله عبادات بزرگ است كه در قرآن به آن تشويق و ترغيب فراواني شده است.

اين مرجع تقليد تاكيد كرد: اگر افرادي خود را در راه خدمت رساني به مستضعفان و نيازمندان وقف كنند تا خدمت به عائله حضرت بقية‌الله الاعظم ارواحنا فداه داشته باشند، اين كار براي آنها افتخار بزرگي است كه در دين اسلام از امتيازات بزرگ شمرده شده است.

وي عنوان كرد: نبايد كمبودي در جامعه وجود داشته باشد؛ زيرا كمبود در جامعه اسلامي سبب تضعيف دين مي‌شود، بنابراين نبايد نيازمند يا فقيري در جامعه اسلامي وجود داشته باشد.

وي ادامه داد: ما وظيفه داريم حوائج مختلف مردم را در حد توان خود پاسخ بگوييم، اگر چنين شد آن زمان فقير و نيازمندي در جامعه وجود نخواهد داشت و هرگز نبايد از اين مهم غفلت كرد.

اين مرجع تقليد تصريح كرد: امروز تورم زياد است، برخي از مردم در پرداخت قبوض خود معطل هستند، نياز است در برابر اين همه سختي‌ها و فشارهاي اقتصادي كه در جامعه وجود دارد به افراد نيازمند و كم‌درآمد كمك‌هاي شاياني صورت گيرد تا سختي‌ها و فشارهاي اقتصادي بيش از حد آنها را نرنجاند.

آيت‌الله صافي با تأكيد بر كمك بر قشر مستضعف جامعه افزود: برخي فشارها و سختي‌هاي اقتصادي جامعه سبب شده است كه عده‌اي در رنج به سر ببرند و زندگي براي آنها لذتبخش نباشد، بايد كه به اين قشر نيازمند كمك رساني صورت گيرد تا از اين رنج‌ها رهايي يابند.

وي با اشاره به تاثيرات ايثار و از خودگذشتگي بر جامعه، تاكيدات قرآن و روايات را در اين موضوع متذكر شد و اظهار داشت: ايثار و فداكاري از صفات بزرگ ما مسلمانان است، امروز نيز بايد اين موضوع در جامعه نمايان‌تر شود، زيرا در گذشته افراد زيادي بودند كه نيازها و خواسته‌هاي ديگران را بر نياز خود مقدم و سختي‌هاي فراوان را متحمل مي‌شدند.

اين مرجع تقليد ادامه داد: اقدامات خوبي از سوي كميته امداد امام خميني(ره) آغاز شده كه اين روند بايد همچنان ادامه يابد و هر چه اين خدمات از سوي كميته امداد افزايش يابد باز هم اندك است.

وي خواستار مشاركت عمومي در خدمت و كمك‌رساني به مستضعفان شد و بيان داشت: همه بايد در اين خدمت رساني با كميته امداد مشاركت كنند.

آيت‌الله صافي گلپايگاني با انتقاد از گرايش به مصرف‌ بي‌رويه در جامعه افزود: اسراف در جامعه ما افزايش يافته است و خرج‌هاي اضافي كه در برخي برنامه‌ها انجام مي‌گيرد از جمله اين اسراف‌ها است.

وي با ابراز تأسف از هزينه‌هاي بي‌مورد بيت المال تصريح كرد: در حالي كه عده‌اي از مردم ما در سختي به سر مي‌برند و برخي در همين نوروز توانايي تهيه غذاي خود را نداشتند؛ ولي عده‌اي پول‌هاي زيادي را به بهانه نوروز در خارج از كشور اسراف كردند.

استاد حوزه علميه قم با بيان اينكه بايد اخلاق و فرهنگ اسلامي در جامعه ما حاكم شود، افزود: هم‌اينك برخي مسلمانان از كشورهاي افغانستان، پاكستان و هند كه شيعه هم هستند در كشور ما در رنج به سر مي‌برند و با توجه به اينكه يارانه‌ها به اين قشر تعلق نمي‌گيرد، فشار اقتصادي براي آنها فراوان شده است و اميدورايم كميته امداد در اين خصوص اقدام شايسته‌اي را انجام دهد تا آنها از اين رنج رهايي يابند.

وي تصريح كرد: ما مسلمان هستيم و بايد احساس تكليف كنيم؛ همچون درختي باشيم كه به ديگران ميوه مي‌دهد و گرنه وجود انسان فايده‌اي ندارد، ‌انسان بايد غمخوار ديگران باشد و براي ضعفا دلسوزي كند.

اين مرجع تقليد ادامه داد: گاهي بنده‌اي از بندگان خدا به سبب برداشتن خاري از راه عبور مردم وارد بهشت مي‌شود، چه رسد به اينكه كمك رسان ديگران باشد.

آيت‌الله صافي با بيان اينكه مسائل فرهنگي و اقتصادي اسلام در جامعه ما بسيار ضعيف است و بايد در اين خصوص تلاش فراواني انجام گيرد، افزود: پرخرجي و عدم قناعت به داشته‌ها از جمله مشكلات اقتصادي و فرهنگي جامعه ما است،‌ اگر قناعت داشته باشيم ديگر با كمبودها روبه‌رو نخواهيم شد.

وي در بخش پاياني سخنان خود يادآور شد: نقاط ضعف اقتصادي ما فراوان است و دليل آن هم پياده نشدن برنامه‌هاي اقتصادي اسلام در زندگي است، ‌اگر فرهنگ ديني را در جامعه و زندگي مردم وارد كنيم ديگر دچار مشكلات اقتصادي و فرهنگي نخواهيم شد.

اين مرجع تقليد در خاتمه سخنان خود از تمام كساني كه در كميته امداد امام خميني (ره) در خدمت به محرومين و مستضعفان جامعه سعي وافر دارند تقدير و تشكر كرد و توفيق و سلامتي آنان را از درگاه خداوند منان خواستار شدند.

در ابتداي اين ديدار انواري رئيس كميته امداد امام خميني (ره) بيانات مبسوطي درباره اين نهاد مردمي و ديني و فعاليت‌هاي آن خدمت معظم له ارائه كرد.
نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
ناشناس
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۲۱:۴۸ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۵
0
1
تا ديروز ميگفتن نرين كيش بد گفتن نرين دبي بد نرين آنتاليا فردا كجا نريم بگين از الان
محمود
|
IRAN, ISLAMIC REPUBLIC OF
|
۰۱:۴۷ - ۱۳۹۰/۰۱/۲۶
0
2
کاش بقیه مراجع معظم نیز نظر خودرا دراین مورد به واضح بیان می کردند!!!
نظرات بینندگان