کد خبر: ۲۳۵۴۹۸
تاریخ انتشار: ۵۹ : ۲۰ - ۱۸ آبان ۱۳۹۴

دختران کُرد، کابوس داعش حتی پس از اسارت

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
در گزارش جدید دیده‌بان حقوق بشر سوریه به تجاوزات و اقدامات فجیع داعش علیه زنان ربوده شده در سوریه و عراق اشاره شده و آمده است که دختران کرد به مشکلی اساسی برای تروریست‌ها تبدیل شده‌اند و موارد متعددی ثبت شده که آنها دست به قتل خریداران خود و سپس خودکشی می‌زنند.

به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، در گزارش جدید دیده‌بان حقوق بشر سوریه، اقدامات غیرانسانی گروه تروریستی داعش در حق زنان و دخترانی که به اسارت خود درمی‌آورد، اشاره شده و آمده است: اعضای داعش دختر یا دخترانی را خریده و سپس با انتشار تصویری از آن دختر و مالکش و درج قیمت آن در شبکه‌های اجتماعی اقدام به فروش آنان می‌کنند و پول خوبی به دست می‌آورند."

در گزارش مذکور آمده است: داعش در بین اسیران خود به دختران کرد اعتماد ندارد و از خرید و فروش آنها خودداری می‌کند چراکه آنها دست به قتل خریداران خود می‌زنند و سپس خودکشی می‌کنند که چندین مورد از این قبیل اقدامات از سوی کردها گزارش شده است. به همین دلیل داعش آنها را در زندان‌هایی ویژه بازداشت کرده و از فروش، به ازدواج درآوردن و یا استفاده از آنان به عنوان خدمتکار در خانه‌های اعضای خود، به شدت پرهیز می‌کنند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه که مرکز آن در لندن قرار دارد اعلام کرد با کمک اطلاعاتی از منابع موثق به دست آورده موفق به ثبت این اقدامات داعش شده است و طبق این اطلاعات داعش زنان و دختران را پیش از فروش و سوءاستفاده از آنان، در زندان‌هایی حبس می‌کند.

اطلاعاتی که در گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه آمده با اطلاعاتی که در گزارش‌های دیگر سازمان‌های حقوقی بین‌المللی منتشر شده، تطابق دارد و در هر دو آنها، گزارشی از رنج و سختی‌هایی که زنان ربوده شده توسط داعش پیش از فرار از چنگال این تروریست‌ها کشیده‌اند و روایت‌های وحشتناک آنان از سوءاستفاده‌ و بردگی آمده است.

سازمان جهانی «یزدا» متعلق به ایزدی‌ها که مقر آن در آمریکاست، در شهر دهوک عراق مرکزی برای کمک به این زنان و دختران که موفق به فرار از چنگ داعش شده‌اند، به راه انداخته تا به این ترتیب آسیب‌های آنان را برطرف کرده و با حل مشکلاتشان، آنان را برای بازگشت دوباره به زندگی آماده کند.

خرید و فروش دختران و زنان اسیر به تجارتی سودآور برای اعضای داعش بدل شده به طوری که طبق گزارش ماه ژوئیه گذشته دیده‌بان حقوق بشر سوریه، داعش 42 زن و دختر ایزدی را هر یک به مبالغی در حدود 500 تا 200 دلار آمریکا فروخته است.

طبق این گزارش، داعش تنها به تجارت، خرید و فروش زنان و دختران جوان بسنده نکرده و در ماه گذشته میلادی در حومه شرقی دیرالزور دختران جوانی را میان اعضای خود در بمباران‌ها زخمی شده بودند به عنوان پاداش تقسیم کرد!
منبع: ایسنا
نظرات بینندگان