کد خبر: ۲۳۵۵۱۶
تعداد نظرات: ۱ نظر
تاریخ انتشار: ۵۱ : ۲۲ - ۱۸ آبان ۱۳۹۴

آیت الله هاشمی: مگر خداوند بهترین نعمت ها را برای کافران خلق کرده است؟

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به نقش رضایت عمومی در تقویت و تداوم نظام، گفت: حکومت های دموکراسی بر خلاف دیکتاتورها، همه چیز را برای مردم می خواهند و مردم صاحبان اصلی همه بخش های جامعه هستند که امروزه از آن به بخش خصوصی تعبیر می کنند.

 آیت الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز –دوشنبه- در دیدار جمعی از برگزیدگان چهار دوره جشنواره ملی تجلیل از تلاشگران کیفیت، با اشاره به دستورات قرآن برای انجام «عمل صالح»، گفت: مسلمانان باید به گونه ای زندگی کنند تا مردمی که شرایط آنها را می بینند، جذب شوند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ابراز تأسف از عقب ماندگی های اقتصادی و صنعتی جهان اسلام، گفت: این حالت دقیقاً برخلاف قرآن و شعارهای اسلام است که «الاسلام یعلو ولا یعلا علیه» و «وَأَنتُمُ الأَعْلَوْنَ إِن کُنتُم مُّؤْمِنِینَ».

آیت الله هاشمی رفسنجانی، توجه به ارتقای کیفیت را باعث ارتقای جایگاه مسلمانان در جامعه دانست و افزود: مسلمانان کیفیت و آموزه های خوب تمدن های بشری در اقصی نقاط جهان را گرفتند و با ترکیب آنها و تلفیق آن با فرهنگ اسلامی، بهترین تمدن را خلق کرده بودند که متأسفانه بعدها به خاطر بعضی از مسایل سیاسی و اجتماعی و به ویژه اختلافات مذهبی دچار افول شد.

وی با بیان تفاوت های حرف و عمل و تأثیرات عمل صالح در زندگی انسان ها و حتی تغییر نگاه دیگران نسبت به امت صالح، گفت: بعضی ها با استفاده های منفی و ترویج دنیا گریزی، به بهانه تصوف، دنیا را کاروانسرای دو در می خوانند، اما انسان بر اساس صراحت های قرآنی، باید دنیا را بسازد و بر مناکب آن سوار شود. گرچه عمر انسان در دنیا در مقابل عمر در آخرت، نزدیک به صفر است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با تأکید بر احترام به متصوفان، به مقطعی از تاریخ این گروه در زمان امام صادق (ع) اشاره کرد و گفت: گروهی از سران تصوف رفته بودند که با امام صادق(ع) احتجاج و مناظره کنند و می خواستند کیفیت بالای زندگی امام را نکته منفی جلوه دهند، اما امام با استناد به آیات و روایات ثابت کرد که بنا نبود جهان اسلام از لحاظ زندگی مادی عقب باشد.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام، تعبیر «زینت قرار دادن آسمان توسط قرآن را» درسی برای رفتن به سوی زیبایی ها دانست و با یادآوری توصیفات «بهشت» در فرهنگ گفتاری و نوشتاری اسلام، گفت: « قُلْ مَنْ حَرَّمَ زِینَةَ اللّهِ الَّتِیَ أَخْرَجَ لِعِبَادِهِ وَالْطَّیِّبَاتِ مِنَ الرِّزْقِ قُلْ هِی لِلَّذِینَ آمَنُواْ »، بهترین سند برای این است که زیبایی های زمین و آسمان برای مومنین است و خداوند، جواب معترضین را می دهد که این نعمت ها در قیامت به شکل خالص در اختیار مومنین است.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، با تأکید مجدد بر توجه به «عمل صالح در اسلام»، گفت: تفسیر امروزی این تعبیر، انجام کارها به بهترین شکل و براساس بهترین کیفیت است تا جهان اسلام و کشورهای اسلامی در کنار مکارم اخلاق و پرهیز از رذیلت های اخلاقی، الگوی دیگران باشند.

وی با طرح این سؤال که «مگر خداوند بهترین نعمت ها را برای کافران خلق کرده است؟»، به ترویج دنیاگریزی در کشور اشاره کرد و گفت: با این نگاه، خیلی از مواردی که می تواند باعث ارتقای کیفی زندگی مسلمانان شود، تبدیل به ضد ارزش می شود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به نقش کیفیت در همه ابعاد زندگی، بر اهمیت آن در صنعت تأکید کرد و گفت: در جامعه ای که همه کارها با برنامه و برای ارتقای کیفیت باشد، اختلافات طبقاتی به نفع نیازمندان اصلاح می شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، رضایت مردم را اولین نتیجه ارتقای کیفی کارها دانست و با توجه به نقش رضایت عمومی در تقویت و تداوم نظام، گفت: حکومت های دموکراسی بر خلاف دیکتاتورها، همه چیز را برای مردم می خواهند و مردم صاحبان اصلی همه بخش های جامعه هستند که امروزه از آن به بخش خصوصی تعبیر می کنند.

وی با یادآوری سیاست های کلی نظام و همچنین اصلاح اصل 44 قانون اساسی، گفت: تقویت بخش خصوصی، تقویت حضور مردم در جامعه است که باعث ارتقای اقتدار نظام می شود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با یادآوری مخالفت های متعصبانه با بخش خصوصی در سال های اول انقلاب اسلامی، به تلاش بعضی ها برای دولتی کردن مواردی از بخش خصوصی به جا مانده از رژیم پهلوی اشاره کرد و گفت: حتی می خواستند چند مدرسه بخش خصوصی را هم دولتی کنند، اما خیلی زود متوجه شدیم که شرط برگشت کیفیت به کارها، ورود بخش خصوصی است و با همین برنامه، دانشگاه آزاد اسلامی را تأسیس کردیم که امروز گستردگی کمی و ارتقای کیفی آن زبانزد خاص و عام است.

ایشان با توصیه دست اندرکاران برگزاری جشنواره ملی تجلیل از تلاش گران کیفیت به جدیت در کارها، گفت: ایران با مجموعه ای از امتیازات می تواند براساس آیات و روایات الگوی دیگران باشد.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با ابراز تأسف از اقدامات کسانی که جلوی پیشرفت های کمی و کیفی کشور را می گیرند، به معترضان و تخریب گران فضای فعلی کشور، مخصوصاً شرایط پس از برجام اشاره کرد و گفت: همان کسانی که تا دیروز در مقابل بی قانونی ها و فسادهای اداری و مالی به بهانه حمایت از دولت سکوت می کردند، امروز از هر موقعیتی برای مانع تراشی در برنامه های دولت فعلی برای پیشرفت کشور استفاده می کنند.

در آغاز این دیدار، دکتر ریاحی دبیر کل پنجمین جشنواره ملی کیفیت، با تأکید بر اینکه کیفیت، زیرساخت توسعه پایدار است، گفت: نهضت کیفیت در ایران بعد از پیروزی انقلاب اسلامی با اندیشه های ناب امام راحل و دیگر بزرگان دوران شکوفایی خود را از سال 1376 آغاز کرده است.

وی خواستار تدوین سیاست های کلی کیفیت کشور به منظور کمک به بخش دولتی و غیر دولتی، بررسی کارشناسی و فقهی غذای حلال و ایجاد نظام اندازه گیری نرخ کیفیت محصول از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام شد.

همچنین دکتر جاسبی رییس شورای کیفیت نیز با تأکید بر اینکه باید کیفیت را به سطح استاندارد جهانی برسانیم، گفت: مشکل اصلی جامعه در حال حاضر این است که متأسفانه برخلاف اصل 44 قانون اساسی در عمل به بخش غیردولتی و مردمی خیلی بها داده نمی شود.

وی افزود: افزایش کیفیت مستلزم سپردن کارها و امور به دست مردم است.

در این دیدار نعمت زاده وزیر صنعت و معدن و تجارت و برگزیده دوره چهارم نیز با ارائه گزارشی کامل از نحوه ارتقای کیفیت در کشور اظهار داشت: ما باید به دنبال الگوهای کیفی در اطراف خود و جهان پیرامون باشیم و از افراد کیفی هم از داخل و هم از خارج کشور استفاده کنیم.

همچنین در این دیدار از هفته نامه ی کیفیت رونمایی و پایگاه خبری کیفیت طی مراسمی افتتاح و تندیس کیفیت و لوح زرّین «وان یکاد» به نمایندگی از برگزیدگان جشنواره ملی تلاشگران کیفیت به آیت الله هاشمی رفسنجانی اهدا شد.

نظرات بینندگان
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱۱
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۹
2
13
درود برتعقل و درایت هاشمی.
نظرات بینندگان