کد خبر: ۲۳۵۵۵۵
تاریخ انتشار: ۴۰ : ۱۰ - ۱۹ آبان ۱۳۹۴

طالبان افغانستان به آخر خط رسیده است

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
سفیر سابق پاکستان در افغانستان با اشاره به درگیری های درون گروهی اخیر میان دو جناح طالبان افغانستان گفت: در صورتی که اخبار مربوط به این درگیری ها صحت داشته باشد، باید گفت که طالبان دیگر به آخر خط رسیده است.

'رستم شاه مهمند' روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: اختلاف های درون گروهی طالبان نه تنها مشکلات زیادی را برای خود طالبان ایجاد خواهد کرد، بلکه امیدها را برای از سرگرفته شدن مذاکرات صلح با دولت افغانستان و به نتیجه رسیدن روند صلح افغانستان کمرنگ خواهد کرد.
وی درعین حال گفت که فعلا نمی توان به اخبار و گزارش هایی که درباره درگیری و اختلاف میان طالبان منتشر شده، چندان اعتماد کرد زیرا هنوز مشخص نیست این درگیری ها و اختلاف ها در چه حد است اما این که این اختلاف ها میان طالبان ایجاد شده، یک واقعیت است که نمی توان انکار کرد.
این دیپلمات پاکستانی با اشاره به رویدادهای اخیر ولایت قندوز و حمله طالبان به این ولایت گفت: این حمله به رهبری ملا اختر منصور رهبر جدید انجام شد و هدف او از این اقدام، به رخ کشیدن قدرت و برتری طالبان به ویژه در مقابل طالبان ناراضی بود. او خواست با این حرکت ثابت کند اکثریت طالبان با هم متحد هستند و از قدرت زیادی برخوردارند لذا اعتراض ها و نارضایتی های برخی طالبانی ها با رهبری او، نمی تواند تاثیر چندانی بر بدنه اصلی طالبان داشته باشد.
رستم شاه مهمند همچنین این احتمال را مطرح کرد که در صورت ضعیف شدن طالبان بر اثر انشقاق و اختلاف، ممکن است فشارها از سوی دولت افغانستان و آمریکا برای وادار کردن طالبان به مذاکراه با دولت کابل افزایش یابد و طالبان مجبور شود در شرایطی کاملا به نفع دولت کابل، بر سر میز مذاکره با دولت حاضر شود.
وی همچنین گفت: در صورت انشقاق و چند دستگی میان طالبان، حرکات و رفتار آنها غیرقابل پیش بینی خواهد بود و ممکن است جنگجویان این گروه اقدام به یاغی گری و به آشوب کشیدن کشور کنند.
سفیر سابق پاکستان در افغانستان همچنین با اشاره به کنفرانسی با عنوان 'پروسه استانبول، قلب آسیا' که قرار است کمتر از یک ماه دیگر به میزبانی اسلام آباد و با محوریت اوضاع افغانستان برگزار شود، گفت: نمی توان انتظار داشت نتیجه ملموسی از این کنفرانس در جهت کمک به روند مذاکرات صلح افغانستان حاصل شود. آنچه در این کنفرانس گفته و مطرح خواهد شد، مثل کنفرانس های قبلی تنها در حد حرف و نظریه خواهد بود و اینگونه اقدامات و کنفرانس ها، تاثیری بر رفتار و سیاست های طالبان ندارد و نمی تواند به تحقق صلح در افغانستان کمک کند.
این کارشناس و تحلیل گر مسایل افغانستان در خصوص اظهارات اخیر نماینده ویژه چین در امور افغانستان که گفته است پکن حاضر به میزبانی مذاکرات صلح افغانستان است ولی تمایلی به میانجی گری در این زمینه ندارد، گفت: بدون تردید، چینی ها اتفاقا بسیار مایل به میانجی گری برای به نتیجه رسیدن مذاکرات صلح افغانستان هستند و به همین دلیل هم نماینده ای از دولت چین در دور اول این مذاکرات که سه ماه پیش به میزبانی اسلام آباد برگزار شد، حضور یافت.
وی افزود: علت اینکه چینی ها در شرایط کنونی نمی خواهند تمایل و علاقمندی خود را برای میانجی گری بروز دهند این است که فعلا این مذاکرات قاعده و قانون و چارچوب مشخصی ندارد. به محض شکل گرفتن چارچوب مذاکرات، چینی ها قطعا حضور فعال در عرصه میانجی گری خواهند داشت. فعلا آنها نمی خواهند اعتبار خود را برای موضوعی که ابهام زیادی درباره آن وجود دارد، هزینه کنند.
رستم شاه مهمند گفت که توان دیپلماسی چین از مقبولیت بالایی نزد دولت کابل و همچنین طالبان افغانستان برخوردار است و طالبان بخوبی می داند که چین کشوری است که در مقابل فشارهای آمریکا در قبال مسایل منطقه سر خم نخواهد کرد و همین موضوع، از اهمیت زیادی برای طالبان برخوردار است.
آساق272**
نظرات بینندگان