کد خبر: ۲۳۵۷۷۲
تاریخ انتشار: ۰۳ : ۱۲ - ۲۰ آبان ۱۳۹۴

20 درصد تالاب گندمان آبگیری شد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری از آبگیری 20 درصدی تالاب گندمان در شهرستان بروجن خبر داد.
 
شهرام احمدی علت این آبگیری را بارندگی های چند هفته اخیر استان عنوان کرد.
 
وی، وسعت تالاب گندمان را 980 هکتار اعلام کرد و افزود: این تالاب آب چاه های کشاورزی هشت روستای پایین دست را تامین می کند.
 
احمدی به کوچ 10 هزار پرنده مهاجر به تالاب گندمان اشاره کرد و افزود: این پرندگان شامل خانواده اردک ها، غاز خاکستری، درنا، حواصیل، اگرت، اکراس، خروس کولی، چنگر و دیگر پرندگان است.
 
وی از اجرای طرح احیای این تالاب در دوسال گذشته خبر داد و گفت: احیای این تالاب نقش مهمی در کاهش مشکلات زیست محیطی و افزایش منابع آب زیرزمینی داشته است.
 
احمدی انجام مطالعات اجمالی، نقشه برداری و برداشت مختصات جغرافیایی، مشخص کردن وضعیت توپوگرافی و ترازیابی محدوده گندمان را از اقدام های مؤثر برای آبگیری این تالاب اعلام کرد.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اظهار کرد: در این پیوند، لایروبی ورودی هرز آب های کشاورزی، تعامل با کشاورزان، احداث بندهای کوچک آبی، گودبرداری، خاکبرداری و خاکریزی، ایجاد زهکش در کنار زمین های کشاورزی و تعامل با اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان به منظور اجرای طرح های آبخوان داری، آبخیزداری و مرتع داری در حوزه بالادست نیز انجام شده است.
احمدی افزود: تبدیل وضعیت آبیاری زمین های کشاورزی از سنتی به شبکه های تحت فشار و نوین، لایروبی چشمه ها و قنات های موجود در محدوده و همچنین احداث یک بند خاکی از اقدام های مؤثر دیگر در احیای تالاب گندمان محسوب می شود.
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری تصریح کرد: به منظور احیای تالاب گندمان، یک بند خاکی به طول 350 متر با عرض میانگین پنج متر و ارتفاع یک و نیم متر در محدوده این تالاب احداث شد.
 
احمدی بیان کرد: احیای زیستگاه پرندگان، کمرنگ شدن آتش سوزی، جلوگیری از تخریب و تصرفات تالابی و سرقت خاک های تالابی، تأمین و ذخیره سازی آب سفره های زیرزمینی، جلوگیری از چرای بی رویه خارج از فصل، جلوگیری از خشکی 100 درصدی و ممانعت از به وجود آمدن یک کانون ایجاد ریزگرد در منطقه، ایجاد محیط مناسب ویژه تحقیق و همچنین کمک به جذب گردشگران داخلی و خارجی از مهمترین مزایای احداث بند خاکی در تالاب گندمان به شمار می رود.
 
تالاب گندمان در نزدیکی شهر گندمان شهرستان بروجن در فهرست 10 تالاب برتر پرنده نگری در ایران قرار دارد.
 
وسعت این تالاب زیبا که در دفتر بین المللی تحقیقات پرندگان آبزی لندن ثبت شده،980 هکتار است و ارتفاع آن از سطح آب دوهزار و219 متر است.
 
منابع تامین کننده آب این تالاب علاوه بر باران و برف، چشمه ها(چشمه های حاشیه تالاب چون گل کوچک، گل بزرگ، مرادان و نصیرآباد) و رودخانه آقبلاغ است.
 
پوشش گیاهی این تالاب را گونه های حاشیه ای و نم پسند تشکیل می دهد که از آن جمله می توان به درختان بید، مرغ، جگن، ساز، نی، لویی، زنبق، آلاله آبی، هزار نی، بارهنگ آبی، نخل مرداب، عدسک آبی و بزواش اشاره کرد.
 
پرندگانی همچون لک لک، شکاریا، حواصیل، بالکان، مرغابی سانان، یلوه و سلیم هم در تالاب گندمان دیده می شوند.
 
ماهی های این تالاب نیز شامل ماهی گورخری، سفید کولی، ماهی پوزه دار و سیاه ماهی است.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان