کد خبر: ۲۳۵۹۸۴
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۲۱ - ۲۱ آبان ۱۳۹۴

فیصل المقداد: بر سر تروریسم سازش نمی‌کنیم

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 فیصل المقداد معاون وزیر خارجه سوریه مبارزه با تروریسم را اولویت کنفرانس وین برشمرده و تاکید کرد که بر سر تروریسم سازش وجود ندارد.

به نقل از شبکه خبری المیادین، فیصل المقداد، معاون وزیر خارجه سوریه با اشاره به اینکه مبارزه با تروریسم باید در  اولویت کنفرانس وین قررا داشته باشد، تاکید کرد که بر سر تروریسم سازش وجود ندارد.

این در حالی است که کمیته مقدماتی متشکل از 9 کشور اکنون سرگرم تهیه فهرست هایی از نام مخالفان سوری هستند که در کنفرانس وین شرکت خواهند کرد و علاوه بر این در نظر دارند با تهیه چند فهرست دیگر، گروههای تروریستی را مشخص کنند.

در همین ارتباط خبرگزاری فرانسه به نقل از یک دیپلمات غربی اعلام کرد که کمیته مقدماتی نشست وین که 9 کشور در آن عضویت دارند، امروز کار تهیه چند فهرست شامل نام آن دسته از مخالفان سوری که در نشست وین شرکت خواهند کرد، آغاز کرده اند.

انتظارمی رود نشست وین که قرار است شنبه آینده در ارتباط با سوریه برگزار شود، موضوع گزینش نام یک هیئت یکپارچه از مخالفان سوریه را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

در این میان المقداد اولویت نشست وین را لزوم مبارزه با تروریسم و فرصت دادن به ملت سوریه برای حل مشکلات خود عنوان کرد.

وی اظهار داشت: ماموریت اصلی نشست وین دستیابی به یک خلاصه ای از چگونگی مبارزه با تروریسم در شرایط جاری سوریه است نه سازش با تروریسم و این چیزی است که همه باید آن را درک کنند.

المقداد همچنین تاکید کرد: همه باید اکنون «متوقف شوند» و منظورم این است که هرکسی که به دنبال حل و فصل مسالمت آمیز در سوریه است، باید حمایت از هر گروه مسلحی را متوقف کند و به عبارت دیگر باید در درجه اول به مبارزه با تروریسم متمرکز شده و دوم به سوری ها فرصت دهند تا مشکلات خود را حل کنند.

در این میان یان الیاسون معاون دبیر کل سازمان ملل پیشرفت مذاکرات وین را روزنه امیدی برای کاهش سیل بحران پناهجویان سوری به اروپا دانست.

وی در گفتگو با خبرگزاری رویترز فاش کرد که برخی کشورها به دلیل مهاجرت پناهجویان سوری با مشکلاتی در بخش های بهداشت، آموزش رو به رو بوده و با موضوع بیکاری و فشارهای اجتماعی دست به گریبان هستند.

این موضع مسئول سازمان ملل در حاشیه نشست بین المللی در مالتا اعلام شد.

این نشست با حضور تعدادی از سران کشورهای اروپایی و آفریقایی برگزا شد و در جریان آن حاضران موضوع پناهجویان را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
منبع: تسنیم
نظرات بینندگان