arrow-right-square Created with Sketch Beta.
کد خبر: ۲۳۶۳۶
تاریخ انتشار: ۱۵ : ۱۰ - ۲۷ فروردين ۱۳۹۰

تعرفه گاز در 7 ماهه گرم سال

مديرعامل شركت ملي گاز از مذاكره با يك شركت اروپايي براي توسعه دو فاز و صادرات گاز به اروپا خبر داد و گفت: بر اساس نرخ هاي جديد گاز، قيمت گاز دولتي در فصل گرم سال دو برابر شد، نرخ گاز صنايع و سي ان جي تغيير نكرد و قيمت جديد گاز خانگي بزودي اعلام مي شود.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
فارس: مديرعامل شركت ملي گاز از مذاكره با يك شركت اروپايي براي توسعه دو فاز و صادرات گاز به اروپا خبر داد و گفت: بر اساس نرخ هاي جديد گاز، قيمت گاز دولتي در فصل گرم سال دو برابر شد، نرخ گاز صنايع و سي ان جي تغيير نكرد و قيمت جديد گاز خانگي بزودي اعلام مي شود.

جواد اوجي در حاشيه شانزدهمين نمايشگاه نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي در جمع خبرنگاران با بيان اينكه سي‌وسه هزار ميليارد متر مكعب حجم ذخاير قابل استحصال گاز كشور است گفت: در 7 يا 8 سال گذشته ميزان رشد توليد فرآورش انتقال و توزيع گاز در كشور 8.7 درصد بوده است كه اين ميزان در جهان از 2002 تا 2010 حدود 2.4 درصد بوده است.

وي افزود: سال گذشته 154 ميليارد متر مكعب گاز شيرين ترش در كشور توليد شد كه 142 ميليارد متر مكعب از آن به مصرف داخلي رسيد و به صادرات 8.5 ميليارد متر مكعب رسيديم كه رشد 26 درصدي را نشان مي‌دهد.

مديرعامل شركت ملي گاز اضافه كرد: در سال 89 قريب به 123 ميليون متر مكعب در روز گازرساني به نيروگاه‌ها انجام شد كه نسبت به سال قبل از آن 6 درصد رشد را نشان مي‌دهد.

وي گفت: سال گذشته به طور ميانگين ميزان 73 ميليون متر مكعب گاز به صنايع داده شد كه اين رقم بعد از هدفمندي يارانه‌ها تا 82 ميليون متر مكعب در روز هم رسيد و 16 درصد به طور ميانگين افزايش را نشان مي‌دهد.

اوجي اظهار داشت: در بخش خانگي مصرف گاز 6 درصد در سال 89 كاهش يافت اما در بخش صنعت 12 درصد رشد پيدا كرد.

وي افزود: تا پايان سال 84 حدوداً به 3 هزار و 200 روستا گازرساني شده بود كه امروز اين رقم به بيش از 10 هزار روستا رسيده و ضريب خانوار روستايي بهره‌مند از گاز به 44 درصد رسيده است.

وي اضافه كرد: سال گذشته 85 شهر به شبكه گازرساني متصل شد و به عدد 850 شهر و ظريب خانوار شهري 96 درصد رسيديم.

مديرعامل شركت ملي گاز در ادامه اظهار داشت: براي اولين بار در سال گذشته 9 هزار ميليارد تومان قرارداد به صورت فاينانس وام و مشاركت در شركت ملي گاز بسته شد كه براي ايجاد پالايشگاه تأسيسات تقويت فشار گاز و خطوط لوله سراسري به مصرف مي‌رسد.

وي اضافه كرد: سال گذشته هزار ميليارد تومان بدهي لوله‌سازان به بانك‌ها تقبل كرديم و در قبال آن لوله‌هاي انبارشده آن را به مصرف خطوط لوله رسانديم.

اوجي با بيان اينكه شركت ملي گاز در برنامه پنج ساله پنجم به 38 هزار ميليارد تومان سرمايه‌گذاري نياز دارد، اظهار داشت: اگر سال 90 را شروع برنامه پنجم فرض كنيم قراردادهاي جديدي در اين صنعت پايين دستي براي تحقق اين ميزان سرمايه‌گذاري خواهيم داشت.

* افتتاح پروژه ذخيره‌سازي گاز سراجه قم در ارديبهشت‌ماه

وي در ادامه گفت: آمادگي داريم در ارديبهشت‌ماه ميدان ذخيره‌سازي گاز سراجه قم را به عنوان اولين پروژه ذخيره سازي بهره‌برداري كنيم كه روزانه بين 7 تا 9 ميليون متر مكعب گاز در فصل گرم سال به اين ميدان تزريق خواهد شد؛ 4 ميدان ديگر از جمله ميادين يورت‌شا شوريجه خان‌گيلان، و نصر‌آباد اصفهان را در دستور اجرا داريم و براي ايجاد 40 ميدان ذخيره‌سازي گاز برنامه‌ريزي كرده‌ايم.

اوجي اظهار داشت: سال گذشته ركورد مصرف 545 ميليون متر مكعب در روز زده شد؛ سال 89 نسبت به سال‌هاي 5 تا 6 درجه سردتر بود اما كمبود گاز و افت فشار در هيچ نقطه‌اي نداشتيم و براي اولين بار صنايع نيز در هيچ زماني محدود نشدند.

وي با اشاره به دو عمليات خرابكاران روي خطوط اصلي انتقال گاز گفت: به دليل آمادگي ما و لوپ بودن شبكه كمتر از 24 شبكه خطوط وارد مدار شدند و در هيچ نقطه‌اي مشكل ايجاد نشده است.

وي اظهار داشت: در خصوص ساختار سازماني شركت ملي گاز با توجه به اصل 44 جلساتي با مسئولين خصوصي‌سازي داشتيم كه بعد از جمع‌بندي نهايي اعلام خواهد شد.

مديرعامل شركت ملي گاز با تأكيد بر اينكه طبق قانون مجلس قيمت گاز بايد تا پايان برنامه پنجم 75 درصد ميانگين گاز صادراتي باشد گفت: بر اين اساس ستاد هدفمند‌كردن يارانه‌ها 9 ماه بررسي و جلسه داشتند و در 28 آذر سال 89 جدول مربوط به قيمت گاز در 5 ماهه پاياني سال را به شركت ملي گاز ابلاغ كردند.

* تعرفه گاز در 7 ماهه گرم سال

وي در ادامه با بيان اينكه قيمت گاز براي بخش دولتي در 7 ماهه گرم به ازاي هر متر مكعب 200 تومان تعيين و قبلا اين ميزان 100 تومان بود گفت: تعرفه گاز براي صنايع 70 تومان براي نيروگاه‌ها 80 تومان براي CNG تحويلي به جايگاه‌ها داران 260 تومان و براي CNG تحويلي به مردم 300 تومان تعيين شد كه نسبت به ماه‌‌هاي قبل تغييري نكرده است و تعرفه گاز خانگي نيز هنوز اعلام نشده است.

وي با بيان اينكه اعلام هدفمندي يارانه‌ها با پيك مصرف گاز مردم همزمان شد اظهارداشت: در دي‌ماه 83 درصد از مردم كمتر از 40 هزار تومان و بهمن ماه 87 درصد كمتر از 40 هزار تومان براي مبلغ گاز پرداخت كرده‌اند و استان‌هايي داريم كه 87 درصد صورت‌حساب جديد خود پرداخته‌اند كه هنوز مهلت پرداخت براي بسياري از اين مناطق وجود دارد.

وي به راه‌اندازي فاز‌هاي جديد پارس جنوبي و توليد 700 ميليون متر مكعب گاز از اين فاز‌ها در 2 يا 3 سال آينده اشاره كرد و گفت: در پايان برنامه پنجم بايد به 250 ميليون متر مكعب تزريق گاز در ميادين برسيم و با توجه به مصارف داخلي باز هم ظرفيت زيادي براي صادرات گاز خواهيم داشت.

وي در پاسخ به پرسش يكي از خبرنگاران گفت: در حال حاضر روزانه 30 ميليون متر مكعب گاز به تركيه صادر مي‌شود و خبري در مورد شكايت تركيه و شركت بوتاش نشنيده‌ايم.

وي افزود: در سال 88 تركيه بيش از 600 ميليون دلار جريمه بابت استفاده كمتر از ميزان ذكر شده در قرارداد از گاز ايران پرداخت كرد اما سال گذشته از همه ظرفيت ذكر شده در قرارداد بهره ‌برد و گاز ما از تركيه به سوئيس ترانزيت خواهد شد.

مديرعامل شركت ملي گاز با بيان اينكه با وجود تحريم‌ها قراردادهاي صادرات جديدي را در دست بررسي داريم گفت: يك خط جديد 56 اينچ به ظرفيت انتقال 120 ميليون متر مكعب در روز از عسلويه به سمت مركز عراق سپس سوريه لبنان مديترانه و در نهايت اروپا خواهد رفت.

وي اضافه كرد: سه نوبت مذاكره سه جانبه بين ايران و عراق و سوريه در اين خصوص انجام شده در عين حال مسير مشخص شده است و 2 يا 3 فاينانسور اروپايي فاينانس اين كار را تقبل كرده‌اند و در تلاش هستيم به زودي قرارداد آن بين وزراي نفت سه كشور امضا شود.

وي با بيان اينكه بخشي از نيازهاي عراق و سوريه از طريق اين خط تأمين خواهد شد گفت: عراق براي نيروگاه‌هاي خود به گاز نياز و سوريه هم نياز زيادي به گاز دارد كه به همين دليل ابتدا براي تأمين گاز اين دو كشور مذكره مي‌كرديم اما با جلورفتن مذاكرات دريافتيم كه از سرمايه‌گذاري لازم براي تأمين گاز عراق و سوريه مي‌توان براي صادرات گاز به اروپا بهره‌برد.

وي با اشاره به قرارداد 23 ميليون متر مكعب در روز صادرات گاز به پاكستان گفت: پاكستان تقاضاي دريافت گاز بيشتري از اين خط را ارائه كرده است و چون خطي كه ما به شرق مي‌بريم ظرفيت انتقال 120 ميليون متر مكعب گاز را دارد و تا افق 1400نياز داخلي در حد 50 تا 60 ميليون متر مكعب است به همين ميزان پتانسيل صادرات خواهيم داشت.

اوجي اظهار داشت: نياز گاز سوريه پيش از اين 3 تا 5 ميليون متر مكعب برآورد مي‌شد اما آنها اعلام نيازي را تا 20 ميليون متر مكعب ارائه كرده‌اند كه از طريق خط جديد صادراتي ما تأمين خواهد شد.

وي ميزان صادرات گاز در سال 89 را 8.5 ميليارد متر مكعب و واردات گاز از تركمنستان را 8.7 ميليارد متر مكعب اعلام كرد.

وي در تشريح روند نياز جهان به گاز گفت: 24 درصد انرژي دنيا از گاز تأمين مي‌شود كه از 10 سال آينده اين رقم به 27 درصد مي‌رسد؛ اروپائيها ترجيح مي‌دهند كه با كشوري كه يك منبع مطمئن و پايداري براي تأمين انرژي است تعامل كنند و ايران نيز يكي از كشورهاي قدرتمند منطقه در تأمين گاز خواهد بود.

اوجي تصريح كرد: ايران، قطر و روسيه در يكصد سال آينده تأمين‌كننده اصلي گاز اروپا خواهد بود.

* برنامه‌هاي جديد براي تأمين امنيت خطوط انتقال گاز

مديرعامل شركت ملي گاز در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در خصوص تأمين امنيت ملي گاز با توجه به خرابكارهاي اخير گفت: ما برنامه‌‌ريزي‌هاي جديد و بديعي را براي تأمين امنيت خطوط در مديريت حراست و انتقال گاز آغاز كرده‌ايم كه مي‌تواند در اين خصوص بسيار راهگشا باشد؛ آرايش شبكه گاز كشور به گونه‌اي است كه در كوتاه‌ترين زمان خطوط وارد مدار مي‌شوند و اجازه نمي‌دهيم از اين طريق مشكلي براي كشور ايجاد شود.

وي با تأكيد بر اينكه بهترين مسير صادرات گاز تركمنستان از ايران مي‌گذرد گفت: در اين زمينه مذاكراتي داشته‌ايم و به بعضي كشورها چراغ سبز نشان داده‌ايم كه بتوانند گاز تركمنستان را از طريق ترانزيت از مسير ايران دريافت كنيم.

* مذاكره شركت‌هاي اروپايي براي صادرات گاز به اروپا

اوجي در ادامه با اشاره به مصوب شدن احداث خط لوله نهم از عسلويه تا آذرگان اظهار داشت: پيمانكاران داخلي و خارجي جوينت شده‌اند و در حال مذاكره هستيم و در عين حال براي بازاريابي در 6 يا 7 منطقه به طور موازي مذاكره مي‌كنيم.

وي اضافه كرد: يك شركت اروپايي در حال مذاكره با ما است كه بتواند از بالادست دو فاز را برعهده بگيرد خطوط انتقال را ايجاد كند و خود گاز را به اروپا صادر كند.

وي در خصوص برنامه‌هاي سال آينده شركت ملي گاز با اشاره به ابلاغ نشدن بودجه سال 90 گفت: براي سال آينده احداث هزار و 500 تا هزار و 700 كيلومتر خط لوله 5 ايستگاه تقويت فشار اتصال هزار و 400 روستا و شهر به شبكه سراسري گاز و پيگيري خطوط انتقال ششم و هفتم سراسري پالايشگاه بيد‌بلند 2 واحد استحصال اتان پارسيان و قراردادهاي صادرات گاز به كشورهاي اروپايي و همسايه را در دستور كار داريم.

اوجي اظهار داشت: امسال 240 هزار مشترك كنتر مجزا دريافت كردند كه 40 هزار عدد از آنها بعد از هدفمندي يارانه‌ها انجام شده است.

وي در پايان گفت: براي خط لوله عراق، سوريه، لبنان بين 3 تا 4 ميليارد دلار منابع براي سرمايه‌گذاري نياز داريم اما فاينانسور‌هاي اروپايي زيادي براي اين كار اعلام آمادگي كرده‌اند.
نظرات بینندگان