کد خبر: ۲۳۶۴۷۳
تاریخ انتشار: ۵۷ : ۱۴ - ۲۴ آبان ۱۳۹۴
نیلی سخنان طیب نیا را تکرار کرد؛

تک رقمی شدن تورم نقطه‌ای تا پایان آذرماه

این کارشناس اقتصادی با نگاهی به اقتصاد در سال ۹۳ و کاهش بهای نفت، تصریح کرد: مخارج دولت کاهش یافت و همین امر باعث شد کاهش تقاضا همه‌گیرتر شود، در عین حال با رکود در مسکن سرمایه‌گذاری‌ها افت کرد و مجموع این موارد موجب شد واحدهای تولیدی با کاهش فروش و افزایش موجودی انبار مواجه شوند.
پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان اینکه انتظار داریم تا پایان آذرماه تورم نقطه به نقطه، تک رقمی شود، گفت: کاهش مخارج دولت، همه گیر شدن کاهش تقاضا و فروش واحدهای تولیدی سبب کاهش تورم شد.

تک رقمی شدن تورم نقطه‌ای تا پایان آذرماهمسعود نیلی در نشست امروز هیات نمایندگان اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با اشاره به سیاست‌های کلان اقتصادی و بسته پیشنهادی دولت برای رفع تحریم گفت: در حال حاضر اقتصاد ایران با بحث کاهش تقاضا روبرو است که در عین حال با کاهش بودجه خانوار و درآمد سرانه کشور هم همزمان شده است، به همین دلیل امروز شاهد آثار ناشی از این چالش‌ها هستیم. حال برای رسیدن به درآمد سرانه سال ۹۰، اگر بتوانیم سالانه ۴.۵ درصد رشد در این وادی داشته باشیم، تا سال ۱۳۹۷ به هدف خواهیم رسید.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور، خروج از رشد منفی را اقدامی سخت و پیچیده ارزیابی کرد و افزود: شرایط نامساعد مالی دولت و انباشت بدهی‌ها، موضوع دیگری است که بارها مطرح شده و همچنان ادامه دارد. در این بین نظام بانکی و روند تامین مالی واحدهای اقتصادی به عنوان مهم‌ترین مسئله خودنمایی می‌کند.

وی تصریح کرد: امروز نقدشوندگی درآمدهای بانکی با چالش جدی روبرو است و همین امر باعث افزایش وابستگی بانک‌ها به بانک مرکزی شده است. در پی آن شاهد کاهش تورم و ثبات در نرخ سود بانکی هستیم و نتوانستیم متناسب با کاهش تورم، به کاهش نرخ سود بانکی اقدام کنیم.

نیلی با اشاره به سقوط درآمدهای نفتی خاطرنشان کرد: در دوره‌ای وفور درآمدهای نفتی را شاهد بودیم و همین مساله باعث شد که سرمایه‌ای برای دوران کمبود منابع نفتی نداشته باشیم، این در حالی است که میزان کاهش درآمدهای نفتی هم در ۶۰ سال گذشته بی‌سابقه ارزیابی بوده و هیچ‌گاه اقتصاد ایران تا این اندازه در مضیقه منابع نبوده است.

وی، چشم‌انداز بهره‌برداری کشور از منابع نفتی را ۴۰ میلیارد دلار دانست و عنوان کرد: موضوع تنگنای منابع بعد از تحریم‌ها موضوع جدی است که باید برای آن برنامه‌ریزی داشته باشیم و آن را جدی گرفت، این در حالی است که انتظارات مثبت در اقتصاد باعث شده که از پاییز سال ۹۳ تا بهار ۹۴ با همه روند موجود، میزان مشارکت اقتصادی در کشور افزایش یابد، بنابراین نمی‌توان نسبت به منفی شدن رشد اقتصاد بی‌تفاوت باشیم و باید تلاش کنیم با رشد مثبت اقتصادی سال را به پایان برسانیم.

این کارشناس اقتصادی با نگاهی به اقتصاد در سال ۹۳ و کاهش بهای نفت، تصریح کرد: مخارج دولت کاهش یافت و همین امر باعث شد کاهش تقاضا همه‌گیرتر شود، در عین حال با رکود در مسکن سرمایه‌گذاری‌ها افت کرد و مجموع این موارد موجب شد واحدهای تولیدی با کاهش فروش و افزایش موجودی انبار مواجه شوند.

نیلی ادامه داد: همه این اتفاقات دلیلی شد بر کاهش بیشتر از انتظار تورم در کشور بوده به نحوی که از دی ماه ۹۳ روند کاهش تورم آغاز شد و تا پایان مهر ۹۴ ادامه داشت و انتظار داریم که تا پایان آذر ماه تورم نقطه به نقطه که الان در حدود ۱۰ درصد است، به وضعیت تک رقمی برسد.

علی طیب نیز وزیر اقتصاد پیش از این از تک رقمی شدن تورم نقطه ای در آینده ای نزدیک خبر داده بود.

مشاور اقتصادی رئیس جمهور با بیان این سئوال که با وجود شرایط انجام توافقات، ادامه تحریم و انتظارات تشدید کننده رکود، چه باید کرد، گفت: شکاف بزرگی در اقتصاد روی داده و اگر تا سال ۹۵ ابعاد این شکاف عمیق‌تر و تحریم لغو شود، آن گاه با مسائل پولی هیجانی تهدیدآمیزی مواجه خواهیم بود. بدین ترتیب لازم است سیاست‌های کنترلی لحاظ شود. ملاحظه برای تحریک تقاضا امری ضروری است و باید از سوی دولت انجام شود.

نیلی گفت: ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های عمرانی، صرفه‌جویی در مصرف انرژی و صادرات از سوی دولت لحاظ می‌شود و برای رفع تنگنای مالی، انتشارات اسناد خزانه را در دستور کار قرار داد که البته حجم محدودی دارد.

مشاور اقتصادی رئیس جمهوری تاکید کرد: ایران در شرایطی در سال ۹۵ با لغو تحریم‌ها روبه رو می‌شود که بازپرداخت بدهی‌ها اصلاح نظام بانک و غیره منابع زیادی لازم دارد. نیازهای سرمایه‌گذاری را نیز باید به این لیست اضافه کنیم؛ بنابراین برای حرکت در مسیر حل این مشکلات باید وفاق ایجاد شده و گفتمان همه به اقتصاد معطوف شود.

منبع: مهر
نظرات بینندگان