کد خبر: ۲۳۶۵۶۰
تاریخ انتشار: ۰۸ : ۱۹ - ۲۴ آبان ۱۳۹۴

لاریجانی: ایران به تغییر کشت خشخاش در افغانستان کمک می‌کند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 رییس مجلس شورای اسلامی از کمک ایران به افغانستان در صورت تغییر کشت زمین‌های خشخاش خبرداد.

 علی لاریجانی امروز در دیدار با غلام محی الدین منصف رئیس کمیسیون تقنینی، عدلی و قضایی مجلس لویه جرگه افغانستان و هیات همراه گفت: میان دو کشور ایران و افغانستان همکاری‌های گسترده‌ای وجود دارد و ما تلاش خود را می‌کنیم که در رفع مشکلات کشور شما نقش سازنده‌ای داشته باشیم زیرا هر دو کشور مسلمانند و باید به یکدیگر کمک کنند.

وی با ابراز نگرانی نسبت به کشت خشخاش در افغانستان گفت: با جایگزینی کشت مناسب که برای مردم شما صرفه اقتصادی داشته باشد باید جلوی کشت و قاچاق این محصول مخرب را بگیرید چون وجهه شما را در عرصه بین المللی خراب می‌کند و ایران هم در این زمینه کمک خواهد کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: برقراری امنیت در افغانستان به معنای امنیت در منطقه خواهد بود.

در این دیدار رئیس کمیسیون تقنینی مجلس لویه جرگه افغانستان گفت: نقش ایران در حمایت‌های اقتصادی و سیاسی افغانستان بسیار پررنگ است و ما بر گسترش روابط خارجی دو جانبه بخصوص در زمینه روابط پارلمانی تاکید داریم.

محی الدین منصف گفت: حضور داعش در افغانستان خیلی نگران کننده است و ضرورت اقدامات مشترک در خصوص رفع این چالش امری ضروری است، زیرا سیاست ما برقراری صلح و تاکید ما بر مبارزه با قاچاق مواد مخدر است.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت بندر چابهار اظهار داشت: ما امیدواریم یک موافقت نامه سه جانبه میان ایران، افغانستان و هند بر سر موضوع ترانزیت و ترانسپورت از بندر چابهار منعقد گردید تا از این ظرفیت بیشتر استفاده شود.

رئیس کمیسیون تقنینی افغانستان ضمن تشکر از مهمان نوازی دولت ایران از مهاجرین افغان گفت: تعدادی از این مهاجرین مشکل شناسنامه دارند و برخی هم حقوق ناچیز و خارج از روالی دریافت می‌کنند.مشکل اصلی ما بحث زندانیان افغان در ایران است که امیدواریم براساس توافقنامه‌ای که وجود دارد بتوانیم برخی از زندانیان را مبادله کنیم.

وی در خصوص کشت خشخاش در افغانستان گفت: در مجلس افغانستان قانون منع کشت خشخاش به تصویب رسیده و اجرایی شده است، آن مناطقی که در دست طالبان است متاسفانه این کشت انجام می‌شود و از عهده دولت افغانستان خارج است، اما ما در مناطق تحت اداره خودمان کشت زعفران را جایگزین کرده‌ایم که صرفه اقتصادی دارد و زمین‌های ما مساعد این کشت می‌باشد و از شما هم تقاضا داریم که در این زمینه ما را یاری بفرمایید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: بدون همکاری جهانی ما صلح پایدار نخواهیم داشت و ناامنی در افغانستان موجب ناامنی کشورهای همسایه و همچنین کشورهای جهان خواهد شد مانند حوادث اخیری که در جهان شاهد بوده‌ایم.

منبع: خانه ملت
نظرات بینندگان