کد خبر: ۲۳۶۵۶۵
تاریخ انتشار: ۲۵ : ۱۹ - ۲۴ آبان ۱۳۹۴

انتقادها از ناکارآمدی دستگاه های اطلاعاتی فرانسه

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
برخی از سیاستمداران و مسئولان پیشین فرانسه با انتقاد از شکست دستگاه های اطلاعاتی این کشور در کشف و خنثی سازی حملات تروریست ها در پاریس خواستار تغییر سیاست های رئیس جمهور این کشور شدند.

به نقل از روزنامه اینترنتی رای الیوم، منتقدان سیاست های فرانسوا اولاند، رئیس جمهور فرانسه، منتظر پایان تشییع جنازه قربانیان انفجارهای تروریستی پاریس نشدند و شکست دستگاه اطلاعاتی فرانسه را در کشف و جلوگیری از این حملات فاش کردند.

پییر مارتینی، کارمند سابق دستگاه اطلاعات خارجی فرانسه در این خصوص گفت: «ما از پانزده سال پیش درباره ایدئولوژی اخوان المسلمین هشدار داده ایم، اما کسی به حرف ما گوش نمی دهد.» هر فرد فرانسوی باید بداند که ما در جنگی واقعی علیه تروریسم هستیم و شیوه زندگی سابق ما تغییر کرده است.

از سوی دیگر، نیکولا سارکوزی، رئیس جمهور پیشین فرانسه و رئیس حزب جمهوری خواهان پس از دیدار یک ساعته با فرانسوا اولاند خواستار تغییر سیاست خارجی فرانسه به ویژه درباره روسیه شد و گفت: نیازی به حضور دو ائتلاف علیه داعش در عراق و سوریه نیست بلکه یک ائتلاف کافی است. ما نیازمند همکاری با یکدیگر هستیم. مسئله، تامین امنیت کنفرانس محیط زیست در فرانسه طی ماه کنونی نیست بلکه مسئله حائز اهمیت ایجاد امنیت و آرامش برای فرانسوی هاست.

سارکوزی درباره احتمال تکرار این حملات نیز هشدار داد و گفت: ما در جنگ هستیم و خطر موجود علیه فرانسه خطری واقعی است.

در همین حال، مارین لوپن رهبر جبهه راستگرای ملی فرانسه نیز خواستار بستن درهای مساجد تندروها و اخراج ائمه جماعت تندرو از خاک فرانسه شد.

نظرات بینندگان