کد خبر: ۲۳۶۶۸۹
تاریخ انتشار: ۰۴ : ۱۳ - ۲۵ آبان ۱۳۹۴

دستور توقف وام 25 میلیونی خودرو

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
بانک مرکزی درحالی در نامه‌ای رسمی و ناگهانی به وزارت صنعت خواستار رعایت سقف فروش 110 هزاردستگاه خودرو درقالب خرید اعتباری با وام 25 میلیونی شد که تا ظهر امروز فروش خودروسازان از مرز 125 هزار دستگاه گذشت.

بانک مرکزی با ارسال نامه‌ای رسمی و ناگهانی به وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد با توجه به اینکه مقرر شده است صرفا منابع مالی مورد نیاز برای خرید اسناد تجاری ناشی از فروش مدت‌دار موجودی خودروی تولید داخل توسط بانک‌ها تا سقف ۱۱۰ هزار دستگاه تامین شود، بنابراین شرکت‌های خودروساز و نمایندگی‌های ذیربط نسبت به رعایت این توافق دقت لازم را داشته باشند؛ بدیهی است تامین مالی تولیدات آتی از این محل میسر نخواهد بود.

همچنین این بانک در نامه‌های جداگانه‌ای به مدیران عامل بانک‌های پرداخت‌کننده تسهیلات خودرو، از آنها خواست که پس از اتمام سهمیه‌های مقرر، از پذیرش اسناد تجاری ناشی از فروش مدت‌دار خودروی تولید داخل، بیش از سقف اعلام شده، خودداری کنند.

بانک‌ مرکزی اعلام کرده است با توجه به هدف تعیین شده از اجرای طرح که خوشبختانه با استقبال هموطنان ظرف چند روز به صورت کامل محقق شد، امکان افزایش سقف مقرر شده به دلیل آثاری که می‌تواند بر برخی شاخص‌های اقتصاد کلان داشته باشد، وجود ندارد به تمام تولیدکنندگان و نمایندگی‌های فروش خودرو اعلام می‌شود هرگونه فروش مازاد بر سقف اعلام شده، نمی تواند توسط نظام بانکی تامین مالی شود .

در همین حال، براساس تازه ترین آمار، تعداد فروش خودرو با وام ۲۵ میلیون تومانی از دوشنبه گذشته تا ظهر امروز شنبه از مرز ۱۲۵ هزار دستگاه گذشته است.

به گزارش اقتصاد آنلاین، البته مسئولان ایران خودرو به مهر اعلام کردند که از دوشنبه گذشته تا ساعت ۱۲ امروز شنبه ۵۸ هزار خودرو پیش ثبت نام شده است که از این تعداد، برای ۴۷ هزار دستگاه خودرو واریز وجه داشته ایم. بر این اساس، بیشترین میزان فروش خودرو به ترتیب در خانواده پژو ۴۰۵، پژو ۲۰۶ و سمند بوده است.

در همین حال، مسئولان سایپا هم خبر دادند که تا ظهر امروز ۶۷ هزار و ۱۹ دستگاه خودرو واریز وجه داشته‌ایم. در این میان، ۳۶ هزار و ۹۰۶ دستگاه از خانواده x۱۰۰ (پراید)، ۱۳ هزار و ۳۵۶ دستگاه از خانواده تیبا، ۹ هزار و ۲۷۲ دستگاه خودرو از خانواده تندر و ۶ هزار و ۱۹۰ دستگاه وانت آریسان در قالب این طرح، فروخته شده است.

نامه‌نگاری بانک مرکزی با وزارت صنعت، معدن و تجارت در حالی است که پیش از این، اکبر کمیجانی، قائم‌مقام بانک مرکزی هم هفته گذشته اعلام کرده بود: عمر اجرای طرح ارائه تسهیلات برای خرید خودرو و کالا شش ماهه است و بنا نداریم که آن را در میانه راه متوقف کنیم.

طرح خرید خودرو با وام ۲۵ میلیون تومانی که در ابتدا قرار بود ۷ ساله باشد، در روز اجرا (دوشنبه هفته گذشته) به صورت ناگهانی ۴ ساله شده بود.

*اقتصادآنلاین
نظرات بینندگان