کد خبر: ۲۳۶۷۲۲
تاریخ انتشار: ۲۱ : ۱۵ - ۲۵ آبان ۱۳۹۴

واشنگتن پست: اروپا هشیار باشد به دام 'داعش' نیفتد

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :
 واشنگتن پست در تفسیری نوشت: داعش در حال مهیا ساختن شرایط برای راه اندازی یک 'جنگ آخرالزمانی' است؛ اروپا هشیار باشد به درون دامی که 'داعش' برایش افکنده است نیفتد.

در این تفسیر پیرامون حواشی حوادث جمعه شب پاریس آمده است:
'باراک اوباما' رئیس جمهوری آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که 'داعش' در عراق و سوریه مهار شده است .اما هنوز چند روزی از کلام اوباما نگذشته بود که جمعه شب گذشته شهر پاریس صحنه حملاتی بود که ثابت کرد 'داعش' همچنان خطری عظیم علیه غرب است و باید بیش از پیش این خطر جدی گرفته شود .

داعش یک استراتژی جهانی دارد , بر این منوال: در دو کشور عراق و سوریه از تصرفاتش دفاع می کند , در سایر کشورهای اسلامی، هواداران و نیروهای وابسته به خود را پرورش داده و جذب می کند و در سراسر جهان وقوع حملات تروریستی را تشویق و هدایت می کند .

داعش شیوه های جانورخوی کشتار و نظامی گری اش را برای گروههایی در لیبی , مصر ؛ افغانستان و سایر نقاط جهان صادر کرده است . اینک این گروه از مهارتهای تاکتیکی استفاده می کند که آنها را در میادین رزم خاورمیانه آموخته است و هدفش تحریک احساسات ضد مسلمانان است که این دور باطل در نهایت امر منجر به جذب شمار بیشتری از شهروندان جوامع غربی به این گروه خواهد شد .
آمریکا و متحدانش باید در اسرع وقت به این هجمه ها پاسخ دهند .استراتژی داعش این است که جامعه غرب را دچار چند دستگی و قاره سبز را نابود کند. داعش علنا این منویاتش را در نشریاتش در شبکه آن لاین به وضوح تبلیغ می کند.

این آرزوی داعش است که با حملات متناوب، اروپا را دستپاچه کند تا علیه مسلمانان بی گناه بخروشد و دست به اقداماتی شتابزده بزند . بدیهی است که یک چنین اقداماتی به نوبه خود خشم جوامع مسلمان در سراسر قاره را برخواهد انگیخت و این دور و تسلسل باطل ادامه خواهد یافت.حوادث خشونت بار پاریس آخرین مصادیق این مبارزه داعش بود .

از ماه ژانویه تاکنون , نیروهای عملیاتی داعش در شهرهای پاریس , کپنهاگ, حومه لیون در فرانسه ؛ لندن,بارسلونا و حومه بروکسل دست به حملاتی زده اند و عامل ساقط شدن یک فروند هواپیمای روسیه در آسمان شبه جزیره 'سینا ' هم ظاهرا داعش بوده است .

هرگز نباید دچار توهم شد که این حملات تصادفی بوده است. هرگز نباید تصور کرد که هدف اولیه این حملات تاثیر گذاری بر سیاستهای غرب در خاورمیانه است .

این حملات نه تنها مبارزه سازمان یافته نظامی برای بسیج بازیگران افراط گرایی است که در اروپا حاضرند بلکه برای جذب نیروهای جدید در این قاره نیز هست.این استراتژی کاملا روشن و شفاف است.


به دنبال حادثه حمله به دفتر روزنامه 'شارلی ابدو' در ماه ژانویه در پاریس ؛ داعش اعلام کرد که این حملات به این خاطر انجام می شود که صلیبی ها را مجبور سازد به دست خود قاره سبزشان را به زیبایی نابود کنند.

این گروه در بیانیه اش افزود:' مسلمانان در غرب بزودی خود را پیش روی یک انتخاب خواهند یافت, ارتداد و برگشت از دین ,یا رجوع به سمت داعش و فرار از دست آزار و اذیت دولتهای صلیبی و مردم صلیبی'.

این گروه طبق محاسباتش به این نتیجه گیری رسیده است که اگر جمعی کوچک از مهاجمان را در اروپا تشکیل دهد , قویا قادر خواهد بود نگرش جوامع اروپایی نسبت به 44 میلیون مسلمان خود و نگرش این مسلمانان نسبت به خود را تغییر دهد .

با این القائات, داعش مترصد است که شرایط را برای یک جنگ آخرالزمانی با غرب مهیا سازد.
متاسفانه عناصری در جوامع اروپایی وجود دارند که خواسته و ناخواسته ؛ وفق مراد داعش عمل می کند .

احزاب راست گرای افراطی در بسیاری از کشورهای اروپایی قدرت را به دست آورده اند.
در فرانسه؛ 'جبهه ملی' انتظار می رود زمستان امسال انتخابات محلی را در شمال فرانسه ببرد. 'مارین لو پن' رهبر این حزب روز شنبه در صحبتهایی اعلام کرد: ' کسانی که پیوندهایی با اسلامگراها دارند , دشمنان فرانسه اند '.

در دانمارک هم 'حزب خلق ' در ماه ژوئن 21 درصد آراء را در انتخابات ملی بدست آورد که سکوی پرتاب ملی گراهای ضد اسلام بود.

در سوئد هم دمکراتهای بیگانه ستیز روز به روز محبوبیت مردمی بیشتری به دست می آورند.
یقینا حوادث پاریس بازخوردهای منفی علیه مسلمانان را تشدید خواهد کرد . در مراسمی که به همراه شمع های روشن برای گرامیداشت قربانیان حادثه جمعه شب پاریس در 'لیل' فرانسه برگزار شد , حاضرین پرچم هایی در دست داشتند که بر روی ان نوشته شده بود: ' اسلام گرایان را از کشور اخراج کنید'.

داعش برای اشاعه فرهنگ کینه توزی علیه غرب, نیازی به داستان سرایی ندارد. واقعیتها خود بازگو کننده است.

اظهارات سیاستمدار هلندی 'گیرت ویلدرز' که اخیرا اعلام کرد :
' هرچقدر اسلام کمتر باشد؛ بهتر است'؛ اراضی حاصلخیزی برای کشت تفکرات داعش در منطقه است.

اینگونه واقعیات وفق مراد داعش در جامعه اروپا فراوان است.

امسال اردوگاه پناهندگان در آلمان شاهد یک حریق بود افراط گرایان در فرانسه هم شهروندان مسلمان را هدف قرار دادند .

از سویی , تداوم سیل مهاجرت صدها هزار آواره و مهاجر از خاورمیانه و آفریقا هم به نوبه خود فضایی عالی برای مبارزه داعش در قاره اروپا را مهیا می سازد .

با همه این تفاسیر, هیچیک از این تحرکات ضد داعش , توجیه کننده ترور و توحش این گروه نیست ؛ ضمن آنکه انگیزه اصلی جنایات این گروه هم نیست.

اروپا می تواند به اندازه هر سرزمین دیگری , باب طبع داعش باشد و داعش مبارزانش را به آن گسیل خواهد کرد و جمع بیشتری از جوانان و مردم طبقات محروم و سرخورده را جذب خود خواهد کرد .

واشنگتن پست در ادامه تاکید کرد: اروپا باید به هوش باشد به درون دامی نیفتد که داعش برایش افکنده است و همه توجهش معطوف به پاسخ دادن حتمی به حملات پاریس و ابراز خشم علیه عاملان آن و یا هواداران داعش نباشد .

واکنش نشان دادن و اقدام علیه مسلمانان که نقشی در ایدئولوژی داعش ندارند ؛ اوضاع را از این که هست بدتر می کند .

عاجل ترین کار این است که اروپا و امریکا این واقعیت را بپذیرند که جنگ فرسایشی فرقه گرایانه در خاورمیانه خطری است آشکار و حاضر علیه ایمنی و امنیت آنها داخل کشور .

جنگ های سوریه و عراق رادیکال ها را از سراسر جهان بسیج کرده است و این روند همچنان ادامه دارد .

این دو میدان, عرصه هایی هستند که تروریستها در آنها به راحتی انواع مهارتهای جنگی را فراگرفته و ره آورد آن را با خود به غرب می برند.واجب است رضایت خاطر ما از این جنگ ها خاتمه یابد.


حادثه پاریس باید سنگ بنای یک فراخوان برای خاتمه دادن به جنگ هایی باشد که خاورمیانه را تکه پاره کرده و سیلی از مهاجران را روانه سراسر جهان ساخته است .

تجربه به ما آموخته است , هرگز نمی توانیم در وطن های خود در صلح و آرامش زندگی کنیم در حالیکه همزمان میلیونها انسان در محاصره جنگ اند.

**نگارنده مطلب ' هارلین گامبیر' , تحلیلگر مبارزه با تروریسم در موسسه 'مطالعات جنگ ' در واشنگتن است.
منبع: ایرنا
نظرات بینندگان